8 Kasım 2010 Pazartesi

PKK AKP'yle seçim pazarlığı yaptığını açıkladı

PKK, 31 Ekim’de dolan “eylemsizlik” kararını 2011 seçimlerine kadar uzattı. İşte tam da bu süreçte PKK’nın liderlerinden, KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, çok tartışılacak açıklamalarda bulundu.

İşte Karayılan’ın açıklamalarından çarpıcı bölümler:

SEÇİME KADAR NELER YAPILIR
SORU: Ateşkesi uzatırken, devlet kanadından taleplerinize cevap olabilecek bir sinyal aldınız mı?
Bu, elbette ki tek taraflı geliştirilen bir eylemsizlik süreci değildir. Devlet tarafının da atması gereken adımlar vardır. Esas olarak seçimlere kadar karşılıklı olarak nelerin yapılması gerektiği konuşulmuş ve bir çerçeve ortaya çıkarılmıştır. Biz kendi cephemizden yapılması gerekenleri yapmış ve yapmaktayız. Bunun karşısında devletin ve hükümetin de yapması gerekenleri yapması gerekmektedir. Kamuoyunun da çok iyi bildiği gibi eylemsizlik sürecinin bu düzeyde uzatılması Önder Apo’nun ağırlığını koymasıyla mümkün olabilmiştir. Önder Apo da sürdürdüğü diyaloglarla devletin veya en azından görüşmeci heyetin çözüme dönük çabalarını görmüş, karşılıklı verilen sözler ve mutabık kalınan bir çerçeve temelinde bir kanaate ulaşmış ve eylemsizlik sürecinin uzatılması için bize mektup göndermiştir.

KARAYILAN: CEMİL ÇİÇEK YALANCIDIR
Türkiye’nin uzun yıllar yönetiminde yer almış İhsan Sabri Çağlayangil’in kendi sözleri bugün basına yansımıştır. İşte “fare gibi zehirli gazla öldürdük onları” diyor. Yani halkımıza yaşatılan bu trajediler itiraf edilmeden, açığa vurulmadan bu sorunun çözülebileceğini sanmak büyük bir yanlışlık olur. Şimdi de aynı şekilde çağdaş isyanın önderliğine “bölücü terör başı” denilmektedir. Esası öyle midir? Bugün biz Türkiye’yi bölmek mi istiyoruz? Hayır. On sekiz yıldan bu yana biz Türkiye’nin bütünlüğü içerisinde Kürt halkının kültür ve kimlik haklarının tanınmasını, Türkiye cumhuriyetinin üzerine oturtulduğu büyük tarihi yanlışın düzeltilmesini istiyoruz, bunun için mücadele yürütüyoruz ve bu sorunu diyalog yöntemleriyle çözmek istiyoruz.

Dolayısıyla bu gibi bazı temel olguları artık adım adım toplum nezdinde gerçekçi esaslara oturtmak gerekiyor. AKP hükümeti içinde önemli bir yere sahip olan Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek üç-dört gün önce bir televizyon kanalında konuşuyordu. Bizi kastederek “örgüt tüm Avrupa çapındaki büyük uyuşturucu trafiğini ve kara parayı yönetiyor. Biz bunu Avrupa devletlerine iyi kavratamadık” diyor. Bu büyük bir yalandır. Yani bu kişiyle biz nasıl uzlaşacağız? Bu akılla, bu mantıkla uzlaşma koşullarını yaratmak mümkün değil, çünkü karşımızdaki insan yalan söylüyor.

ÖCALAN'DAN 5 SAYFALIK MEKTUP GELDİ
Evet, devlet ile önderliğimizin yapmış olduğu görüşmelerin içeriğini biliyorum. Çünkü önderlikten bize ulaştırılan beş sayfalık bir mektup var. Bu mektup oldukça içerikli ve sürecin hangi çerçevede yürümekte olduğunu yansıtan bir derinliğe sahiptir. O açıdan bilgimiz var. Fakat hangi konularda ve nasıl bir görüşme durumunun olduğunu benim değil, bizzat görüşmeyi yapanlar isterlerse açıklayabilirler. Yani devlet tarafı herhalde bu tür konulara girmez ama önderliğimiz isterse görüşmelerin içeriğine ilişkin açıklama yapabilir, nitekim avukatlarıyla yaptığı görüşmelerde az-çok içeriğini zaten vermektedir. O açıdan benim ayrıca şu şu konular görüşülmüştür ya da görüşülmemiştir gibi bir açıklama yapmam fazla uygun düşmez. Ama biz tartışma konularını biliyoruz. Bu konuda tartışma sürecinin hangi düzeyde olduğunu da bilmekteyiz. Belirttiğim gibi bu konuda detaylı bir izahat yapmayı gerekli görmüyorum. Fakat şimdiye kadar devlet tarafı görüşmede çizilen çerçeveye pek uymamıştır.

BOYKOT AKP’YE YARADI
Bizim referandum döneminde eylemsizliği ilan etmemiz ve Kürt demokratik siyasetinin de boykot politikası AKP’ye yaramıştır. Şimdi de bu eylemsizlik sürecinden AKP yararlanarak, geleceğe dönük iktidar hesaplarında pekişmek istemektedir. Ama AKP liderliği şunu çok iyi bilmeli ki Önder Apo’nun barış ve demokratik çözüm için sunduğu bu olanağa salt seçim hesaplarıyla yaklaşılırsa işler tersine de dönebilir.

Kaynak: Fırat Haber Ajansı

Hiç yorum yok: