9 Kasım 2010 Salı

Taraf gazetesi Facebook’tan yana pek dertli

Taraf gazetesinin Facebook’taki takipçilerinden çok daha fazla sayıda “Taraf gazetesi içimizdeki Amerika’dır” haber grubunun takipçisi var. Bu grup Taraf’ı o kadar rahatsız ediyor ki, Taraf gazetesi gruba tehdit mektupları gönderiyor. Grubun yöneticisi ise, Yasemin Çongar’ın eski bir “yoldaşı”.

İnternet sosyal paylaşım ağı Facebook, artık iletişim alanında herkesin en çok gözettiği alanlardan birisi. Tanıtımlar buradan yapılıyor, reklamlar eksik olmuyor, etkinlikler buradan haber alınıyor... Ve elbette, tüm gazeteler buralarda okuyucularını bulmaya çabalıyor.

Taraf gazetesinin Facebook’taki en kalabalık grubunda 15 bin takipçisi bulunuyor. Bu gruplar, gazetelerin internet sayfalarının okur kazanmaları açısından önem taşıyor, çünkü gazetenin internet sayfasında çıkan haberler, bu gruplara ve dolayısıyla üyelerin sayfalarına da düşüyor. Birçok kişi, Facebook üzerinden haber takip ediyor, burada gördüğü haberlere tıklayarak gazetelere gidiyor.

Uzun süre zarar etmesine rağmen bir şekilde yayın hayatına devam etmeyi başaran Taraf gazetesinin basılı halinin tirajı başka bir mesele, ancak Facebook’taki durumdan Taraf’çılar bir hayli dertli. 15 bin takipçi, zaten az bir rakam. Örneğin soL’un 31 bin takipçisi bulunuyor. Ancak Taraf’ın asıl canını sıkan, “Taraf Gazetesi İçimizdeki Amerika’dır” adlı grup.

“Taraf Gazetesi İçimizdeki Amerika’dır” grubu, isminde Taraf’ı ansa da, sadece ve doğrudan Taraf’ı hedef alan bir grup değil. Grup yöneticileri, Türk medyasının tümünden, ama özellikle solcu ve muhalif internet haber portallarından önemli gördükleri tüm haberleri paylaşıyor. Ve bu grubun üye sayısı tam 24 bin... Grup okuyucuları oldukça aktif. Gruba her gün çok sayıda haber gönderiliyor ve bunlara birçok kişi yorum yapıyor.

Bu durum, Taraf gazetesini de geçtiğimiz günlerde harekete geçirdi. Taraf gazetesi, “Taraf Gazetesi İçimizdeki Amerika’dır” grubuna tehditkhar bir elektronik posta göndererek, site yöneticileri hakkında tazminat davası açacaklarını bildirdi. E-postada gerekçe olarak “Facebook üzerinde oluşturduğunuz sayfa ‘Taraf Gazetesi içimizdeki Amerikadır’ üzerinden bilgi kirliliği yaratarak yurt içinde ve dışında kamuoyu nezdinde mesleki ve ticari itibarımızı zedeleyen, doğrudan yalana dayalı ve etik kurallardan uzak bir karalama yürüttüğünüz tarafımızdan saptanmıştır” denildi.

Oysa grup, aslında diğer haber kaynaklarında yer alan içeriği, kaynak göstererek üyeleriyle paylaşıyor. Yani yalana dayalı ve etik dışı bir durum yok, çünkü grup Taraf’a yönelik yazılar kaleme alan değil, haber paylaşan bir grup. Ancak bu kadar kişinin böyle bir grubun üyesi olması ve sol basının haberlerini takip etmesi, belli ki Taraf’ın canını sıkıyor.

Grubun kurucusu, Çongar’ın eski yoldaşı
“Taraf Gazetesi İçimizdeki Amerika’dır” grubunun kurucusu Hüseyin Bayer, Yarın dergisinin çıktığı dönemlerden Taraf gazetesi genel yayın yönetmen yardımcısı Yasemin Çongar’ın arkadaşı. Siyasi sebeplerle çıktığı yurtdışında yaşamını sürdüren Bayer, grubu kurma kararını almasını, Çongar’ın sol değerlere saldırmasının ardından aldığını söylüyor. Önce Çongar’a bir mektup göndermeyi düşündüğünü belirten Bayer, “Ama yıllarca düşmanı olarak bildiklerine ruhunu teslim etmiş, yada daha doğru bir ifadeyle satmış birine yazılacak tek bir mektup neyi ifade ederdi ki. Vazgeçtim. Onun anladığı ve bildiği yoldan medya üzerinden, geçmişiyle birlikte bugününü yüzüne haykırmanın bir yolu olarak sayfa açmanın daha geçerli bir yol olduğunu düşündüm. Kısaca sayfa açma fikri aslında böyle doğdu” diyor.

“O zamanlar TİP'lilerin çıkardığı Yarın, Bilim ve Sanat gibi dergilerde yazı yazmasının, söz konusu dergilerin yayın kurullarında görev almasının dışında, kendisi de Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde öğrenci olmasına rağmen, pek çok yoldaşımız gibi her birimizin sayısız kere gözaltına alınmış, işkence görmüş, açlık grevlerine yatmış olmamıza rağmen, Yasemin Çongar'ın o günlerde bir kere dahi bu türden tehditlere maruz kalmayışını bugün çok daha iyi anlıyorum. TİP ve TKP (Yağcı ve Sargın) yöneticilerinin Türkiye'ye döndüklerinde gözaltında işkence görmelerini protesto etmek için açlık grevine yatan pek çok yoldaşımız oldu. Aynı Taraf kadrosunun içinde yer alan Haydar Kutlu gibilerini görünce insan, geçmişte kimler için açlık grevine yattıklarını hayıflanmayla karışık bir sorgulamadan geçemiyor. Mücadele içinde olabilecek yorulmalar, bıkkınlıklar, korkular anlaşılabilir. Ancak olan şeyin tam karşılığı, Nabi Yağcı'nın, nam-ı diğer Haydar Kutlu'nun genel başkanı olduğu partinin likidasyonuna yol açması ve kapısına kilit vurması, bütün yaşamları mücadele ile ve mücadelenin bedeli olan işkence, hapislik, ölümler, sürgünlerle geçen tüm yoldaşlarına ihanetin ta kendisiydi” diye anıyor Hüseyin Bayer, Yasemin Çongar’la ortak geçmişlerini.

Başlarda sayfada doğrudan Taraf’la ilgili haber ve makalelere yer verdiği anlatan Bayer, sonradan grup büyüdükçe “dünya görüşümüz doğrultusunda emekten yana, insandan yana, sosyalizmden yana haberlerin paylaşıldığı bir sayfaya” dönüştüğünü belirtiyor. Bayer “Zamanla sayfa üzerinden ilmik ilmik pek çok dostluklar örüldü. Şimdi sayfanın sosyalist solun farklı çizgilerine mensup (TKP’li, EMEP’li, Halkevleri’nden, ÖDP’den) pek çok yöneticisi bulunuyor” diyor.

Liberallerden yoğun taarruz
Sayfa kurulduktan sonra paylaşılan haberlere sistematik olarak çok sayıda hakaret yorumu bırakılmaya başlanmış. Bayer, Facebook üzerinden takip ettiği kadarıyla bunun büyük oranda Genç Siviller’den geldiğini söylüyor. Bu yorumları silip ilgili kişileri engellediklerini, ancak karşılık vermediklerini belirten Bayer, 6 aylık bir sessizlikten sonra Taraf’tan tehdit postasının geldiğini vurguluyor.

Kaynak: soL

Hiç yorum yok: