27 Eylül 2011 Salı

TÖPG: Kongre'ye cephe olarak bakıyoruz

TÖPG, Kongre/Çatı Partisi sürecinde yer alan yapılardan. Toplumsal Özgürlük Platformu(TÖP) ‘Örgütsel Dönüşüm ve Devrimci Tarz Oluşturma’ hedefiyle Eylül başında gerçekleştirilen 4. Olağan Genel Konferansı sonrası Toplumsal Özgürlük Parti Girişimi(TÖPG) oldu. TÖPG daha önceki süreçte de solda sosyalist özneleri bir araya getirmek amacıyla Sosyalist Yeniden Kuruluş Parti Girişimi içinde yer alıyordu. TÖPG sözcülerinden Halit Elçi, Kürt hareketinin Türkiye’nin emekçileriyle birlikte hareket etmesini, her zaman desteklediklerini belirterek neoliberal saldırıların arttığı bir dönemde solda ortak mücadelenin kaçınılmaz hale geldiğini ifade etti.

‘HAYATIMIZI SAVUNMAK İÇİN KONGRE’
AKP’nin ‘usta’lık döneminde dokularında olan baskıcı yapılanmanın daha kolay dışarıya yansıdığını belirten Elçi, yeni Anayasa ile bu sürecin meşrulaştırılması sağlanacak diyor. Kürt sorununda gelinen savaş noktasına dikkat çeken Elçi, bütün ezilenler ve emekçiler olarak hayatların korunması için Kongre/Çatı partisi gibi bir güç birliğinin olması gerektiğini düşündüklerini ifade etti.Kürt hareketinin toplumsallığı içinde sosyalistlerin sözünü üretip üretememe eleştirisine de açıklık getiren Elçi, iki taraftaki mücadelenin açmazına dikkat çekti. Kürt halk hareketinin artık bir uluslararası aktör haline geldiğini belirten Elçi, ülkenin Batı’sında aynı hareketlilikten bahsedilemeyeceğini söyledi.

‘DEVRİMCİ DEMOKRASİ İSTENMELİ’
TÖPG sözcüsü Elçi, kurumların Kongre/Çatı Partisi sürecinde kendini feshetmemesi gerektiğini belirtirken, bunun gereği olarak kurumların kendi programları çerçevesinde mücadeleye devam edeceklerini de söyledi. İlk etapta düşünülen Kongre’yi bir tür cephe olarak değerlendirdiklerini ifade eden Elçi, “Kongre’nin özü cephedir,” dedi. Farklı politik görüşlerin bir araya gelmesini ise değerlendiren Elçi, önemli olanın belirlenen programa herkesin onay vermesi olduğunu ifade etti. Kongre’nin hedefinin sınırlı olacağını belirten Elçi, mücadelenin demokratik talepler üstünden yürümesi gerektiğini savunduklarını ifade etti.

DEVRİMCİ DEMOKRASİYİ İSTEYEN BİR KONGRE
Neoliberal saldırılara karşı bir tür asgari demokrasi talepleriyle cephe oluştururken, bizim hedefimizin komünizm olduğunu unutmuş olmuyoruz. Askeri darbeye karşı demokrasi talep etmek AKP gibi iktidarları hayatımıza musallat ediyor. Haliyle gerçekten demokrasi gelmiş olmuyor. O nedenle devrimci demokrasiyi isteyen bir Kongre yapılanmasının bize daha uygun düşeceğini savunuyoruz.

Hiç yorum yok: