11 Kasım 2011 Cuma

Hitler’in yönetme taktiği: Kanun Hükmünde Kararname

Kanun hükmünde kararname aslında “ferman” demektir. Ülkeyi meclissiz yönetme biçimidir. Otoriter olağanüstü hal dönemlerinin ürünüdür. Örneğin 12 Eylül döneminde; Kasım 1982’den Aralık 1983’e kadar 145 KHK çıkarılmıştır!

Başbakan Erdoğan sanki 12 Eylül rejiminin rekorunu kırmak için son 4 ayda 35 KHK çıkardı. KHK’lerin mantığı basittir: her yasal düzenlemenin uzun ve ayrıntılarıyla, toplumun değişik kesimlerinden temsilcilerle tartışıldığı bir yasama faaliyeti yerine, TBMM’yi dikkate almayan bir “fermanla” ülkeyi yönetmektir.

(AKP’nin KHK’ler ile ülkeyi yönetmesi bile aslında anayasa değişikliği çalışmalarının bir tür göz boyama olduğunu ortaya çıkarmıyor mu?)

Her despot-otoriter yönetim meclisi dışlayarak ülkeyi KHK’ler ile yönetmiştir.

Örneğin:

Tarih: 28 Şubat 1933. Alman Parlamentosu / Reichstag A. Hitler’e “Reich Başkanının Halkı ve Devleti Koruma Kararnamesi çıkarma yetkisi” verdi. Ve bu yasayla Hitler, Alman faşizminin temelini attı. Ülkeyi meclissiz, KHK ile yönetti.

Ne iginçtir ki; Türkiye’de 1961 Anayasası’nda KHK yetkisi yoktu. Türkiye’de “KHK belası” 12 Mart 1971 faşist darbesiyle geldi!..

Ve bugün ne diyorlar: İleri demokrasi…

Biz ne diyoruz: sivil despotizm…

Kimin haklı olduğu ortada değil mi?

KHK bunun en somut delilidir.

D. Avcıoğlu’nun “cici demokrasi” dediği budur: Şekilci demokrasi…

Hiç yorum yok: