9 Kasım 2011 Çarşamba

Yoldaş Kumandan Alfonso Cano'ya dair

Kamuoyuna
Kolombiya oligarşisinden ve generallerinden Yoldaş ve Kumandan Alfonso Cano’nun resmi ölüm ilanını dinliyoruz. Neşe dolu kahkahaları ve kadeh kaldırırkenki heyecanlı belagatları hâlâ kulaklarımızda. Egemen sınıftan yükselen bütün sesler bu olayın Kolombiya’da gerilla savaşının sonu olduğunda birleşiyor.

Yoldaş Alfonso Cano’nun kavgada düşüşünün sembolize ettiği tek gerçeklik diz çöküp dilenerek yaşamaktansa ölmeyi yeğleyen Kolombiya halkının ölümsüz direnişidir. Bu halkın mücadele tarihi eşitlik ve adalet arayışından asla dönmeyen kadın ve erkeklerden sayısız şehitle doludur.

Bu Kolomibiya’nın ezilen ve sömürülen halkının büyük liderlerinden birine ilk ağlayışı olmayacak. Zafere olan sarsılmaz inançları ve cesaretleriyle boşalan yeri doldurdukları da ilk değil. Kolombiya’da barış herhangi bir gerillanın hayatını kaybetmesiyle değil; bu ayaklanmaya neden olan sebeplerin tümüyle ortadan kaldırılmasıyla gelecektir. Ortada belirlenmiş bir politika var ve sürdürülecek olan da yine odur.

Yoldaş ve Kumandan Alfonso Cano öldü. Çözüm siyaseti ve barışın en ateşli savunucusu düştü. Yaşasın Kumandan Alfonso Cano’nun Hatırası!

FARC-EP Ana Karargah Sekreterliği
Kolombiya Dağları, Kasım 2011

Hiç yorum yok: