12 Mart 2012 Pazartesi

Nedim Şener ve Ahmet Şık: ‘Bunu yapan cemaatçiler bu cezaevine girecek’

Ergenekon soruşturması kapsamında Odatv'de yapılan aramalar sonrasında gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener ve Soner Yalçın'ın da aralarında bulunduğu 10'u tutuklu 13 sanık hakkında açılan davanın 11. duruşması yapıldı. Duruşma neticesinde Şener, Şık, Coşkun Musluk ve Sait Çakır'ın dahil dört kişinin tahliyesine karar verildi.

Dava kapsamında Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Oda Tv Genel Koordinatörü yazar Doğan Yurdakul, 21 Şubat’ta sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilmişti. Davanın bugünkü duruşmasında tutuklu sanıklar Ahmet Şık ve Nedim Şener'in de aralarında bulunduğu 4 sanık tahliye edildi.

Tutuklu gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık, Sait Çakır ve Coşkun Musluk’un tahliyelerine “suç vasfının değişme ihtimali” ve “tutuklu kaldıkları süreyi göz önüne alarak” kararlaştırdı.

ŞIK: BU KOMPLOYU KURAN CEMAATÇİLER CEZAEVİNE GİRECEK
Bugün tutukluluğuna son verilen Ahmet Şık cezaevi çıkışında oldukça sert açıklamalar yaptı. İktidarı ve cemaati hedef tahtasına oturan Şık, 'O hakim ve savcılar, polisler bu cezaevine girecek. 100 gazeteci, 600 üniversite öğrencisi, 6 binden fazla KCK tutuklusu var. Mücadelemiz devam edecek. Bunca baskı ve zulümden o iktidarın korktuğu bizim de mücadelesini sürdürdüğümüz hayat çıkacak' diye konuştu.

ŞENER: HRANT'IN KANINI YERDE BIRAKMAYACAĞIZ
Şık'ın ardından konuşan Nedim Şener ise Dink davasında yazdıklarından dolayı bunları yaşadığını ve ne olursa olsun bu davanın peşini bırakmayacağını ifade etti.

İLK HABER KIZINA
Tahliye kararını dışarıda bekleyen avukatlardan öğrenen sanık yakınları sevinç gözyaşları döktü. Ahmet Şık’ın eşi Yonca Şık, tahliye kararını öğrenir öğrenmez kızları Mina’yı arayarak mutlu haberi verdi. Adliye önünde bir süre bekleyen sanık yakınları ardından tahliyelerin gerçekleşeceği Silivri Cezaevi’nin yolunu tuttu. Adliye önünde konuşan Ahmet Şık’ın kardeşi Bülent Şık kararın kendileri için sürpriz olduğunu belirterek, "Annem ve babam bu duruma çok üzülüyorlardı. Onlar için de çok güzel bir haber oldu bu" dedi. Nedim Şener’in eşi Vecide Şener ve Ahmet Şık’ın eşi Yonca Şık ise kameralara konuşmak istemedi.


18 HAZİRAN’A ERTELENDİ
Mahkeme ayrıca, dava dosyasındaki dijital verilerle ilgili bilirkişi raporu hazırlayacak olan TÜBİTAK’a olası gecikmenin önlenmesi amacıyla raporun en hızlı şekilde hazırlanması için yeniden müzekkere yazılmasına karar verdi. Duruşma 18 Haziran’a ertelendi.

TERKOĞLU: 'GİR ÇIK OLACAKSA MÜEBBET VERİN'
Tutuklu sanık Barış Terkoğlu da inandıklarını yazmaya devam edeceğini belirterek, kendisini hapsederek engelleyemeyeceklerini söyledi.

“Gir çık, gir çık olacaksa müebbet verin veya tedavi ettirin beni” diyen Terkoğlu şöyle devam etti: “Ben Balyoz davası ile ilgili bir haber yapıyorum. Bir yanlışlığı düzeltiyorum. Ben adalete yardımcı oluyorum. Yaptığım haberlere ait bir düzeltme var mı? Yok. Demek ki doğru yapmışız. Sizden sadece bu tabloya baktığınızda bir hata yapılıyor mu(?) diye bakmanızı istiyorum. Sizden tahliye isteyerek sizi zor durumda bırakmak istemiyorum. Ben adalet istiyorum” dedi.

Hiç yorum yok: