13 Mart 2012 Salı

Taksim'de binlerce kişi Sivas kararını lanetledi

Sivas Katliamı davasının tüm tepkilere rağmen insanlık katliamını onaylayan zamanaşımı kararı Taksim'de lanetlendi. Taksim Meydanı'ndan yapılan yürüyüşte, "Sivasın hesabı sorulacak" denildi.

Sivas Katliamı davasını düşürme kararı binleri sokağa döktü. 19 yıl boyunca kimlikleri belli olan sanıkların yakalanmadığı ve katliama göz yumanlardan hesabın sorulmadığı davanın gün yüzü görmemiş adaleti bugün zamanaşımı kararıyla bir kez daha katledildi. Ankara'da adliye önünde karara tepki gösteren binlerce kişi gaz bombalarıyla saldırıya uğrarken, İstanbul'da binlerce kişi Taksim Meydanı'nda bir araya gelerek yaşananlara tepki gösterdi.

"Sivas'ta yakanlar, AKP'yi kuranlar"
Taksim Meydanı'nda bir araya gelen binlerce kişi, "Sivas’ın ışığı sönmeyecek", "Sivas'ta yakanlar AKP'yi kuranlar", "Sivas’ın hesabı sorulacak" sloganlarıyla Galatasaray Meydanı'na yürüyüş gerçekleştirildi. Alkış ve sloganlarla yapılan yürüyüşte Tayyip Erdoğan'ın davanın zamanaşımı kararı hakkında, "Vatanımıza, milletimize hayırlı olsun" sözleri de yuhalandı.

"Katliamın hesabı sorulmadıkça bu kararın hükmü yok"
TKP, BDP, CHP, ÖDP, EMEP, Halkevleri, SDP, ESP ile KESK ve birçok siyasi oluşumun gerçekleştirdiği eylemde Halkevleri sözcüsü Özge Ozan basın açıklamasını yaptı. Galatasaray Meydanı'nda basın açıklamayı okuyan Ozan, "Sivas davasını zamanaşımına uğratan, Hrant Dink davasında sorumluları terfi ettirip örgüt bulamayan, Taksim meydanında ırkçı çağrılar yapan, hesap soruyorum söylemleri ile asıl olarak kontrgerillayı aklayan AKP tüm hukuksuzluklarla kendi 'ileri demokrasisini' inşa etmektedir. AKP yargısı yeni katliamlara cesaret vermektedir" diye konuştu. "Sivas'ta yanan canlarımızın hesabını sormaktan bir gün bile vazgeçmeyeceğiz" diyen Ozan, katliamların hesabı sorulmadıkça bu mahkeme kararlarının halkın vicdanında hiçbir hükmü olmadığını vurguladı.

Açıklamanın ardından binlerce kişi Taksim Meydanı'na alkış ve sloganlarla yürüyüş gerçekleştirdi. Taksim Meydanı'nda bir süre daha devam eden eylem, Sivas'ın hesabı sorulana kadar mücadeleye devam edileceği ilan edilerek sona erdi.

                Kaynak: soL

Hiç yorum yok: