19 Mayıs 2012 Cumartesi

Binler Kaypakkaya için alanlara indi: 'O Bolşevik mücadelemizde yaşıyor!'

İbrahim Kaypakkaya ölümsüzlüğünün 39. yıldönümünde ülkenin çeşitli yerlerinde yapılan etkinliklerle anıldı.

AMED: Amed’de Kaypakkaya anması
Amed'de DHF, PARTİZAN, EMEP, ESP VE BDP öncülüğünde Sümer Park’ta İbrahim Kaypakkaya özelinde mayıs ayı şehitlerini anmak amacıyla panel gerçekleştirildi. Panelde Devrimci 78'liler derneğinden Ahmet Andıç ve Marksist teori editörü Ziya Ulusoy konuşma gerçekleştirdi.

Panel öncesi İbrahim Kaypakkaya ve mayıs ayı şehitleri anısına sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi. Panelde konuşan Ahmet Andıç, Mayıs ayında şehit düşen devrimcilerin mücadele ruhlarına vurgu yaparak. “Devletin kutsandığı halkın devlet için var olduğu devlete boyun eğen bir kişinin ancak iyi bir kimse sayıldığı dönemlerden geçen bu ülkede, İbrahim, Mahir, Deniz ve diğer devrimci önderler boyun eğmeden mücadele verdi” dedi.

Marksist teori editörü Ziya Ulusoy ise, İbrahim Kaypakkaya yoldaşı ve öğrencisi olmaktan onur duyduğunu belirterek, devrimci önderlerin faşist gerici devlet tarafından katledilmesini lanetledi. Kaypakkaya'nın ulusların kendi kaderini tayin etme hakkını ne kadar doğru açıkladığını ve gelecek kuşaklar için ön açıcı olduğunu belirtti. Kemalizm noktasında Kaypakkaya fikirlerinin 40’lı, 50’li ve 60’lı yıllardan çok ileri ve devrimci nitelikte olduğunu, ölümünden sonra dahi bu fikirlerin sosyalist hareketler içerisinde yoğun bir şekilde tartışıldığı ve devrimci kurumların Kemalist zihniyetini yıkmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Panelin soru cevap kısmında yoğun tartışmalarla beraber panel sonlandırıldı. Akşam saat 20.00’da ise AZC Plaza önünde toplanan kitle meşaleler eşliğinde 'şehid namırın, devrim şehitleri onurumuzdur, Kaypakkaya yoldaş ölümsüzdür, devrim şehitleri ölümsüzdür' sloganları atarak yürüyüş yaptı.

Yürüyüş sonrası yapılan basın açıklamasında; “Yine bir Mayıs ayı içindeyiz. Ölüme karşı hayatı, karanlığa karşı ışığı savunanları, büyük bir güçle savaşmış, inançla zafere ulaşmak isteyenlerdedir aklımız, Mayıs günlerinde. Biliriz ki, yarınlara uzanacaktır onların şarkıları. Ve susup dinleyecektir bütün zamanlar. Biliriz ki, söyleyenler susmadıkça o şarkının sonu gelmez. Ve yüreğimize kazıdık mı bir kere, Denizler, Yusuflar, Hüseyinler, Mahirler, Sinanlar, Mizginler, İbolar; ölmezler. Bir daha silinmezler” denildi.

Kaypakkaya korkusunun 40 yıldır devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada “Eşit, özgür ve yaşanılası bir dünya için hayatını kaybedenlere karşı egemenlerin korkusu devam ediyor. Sadece son 2-3 yılda Grup Munzur, Temel Demirer, Pınar Sağ, Mehmet Özcan ile DHF, Partizan, ESP ve daha birçok demokratik kurum üye ve sempatizanları hakkında çoğunluğu Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından olmak üzere, çeşitli şehirlerde, “Kaypakkaya'yı övdükleri” gerekçesiyle davalar açıldı. Geçtiğimiz Mart ayında ise, DHF, Partizan ve ESP üye ve sempatizanları, “Kaypakkaya'yı övdükleri” ve demokratik eylemlere katıldıkları gerekçesiyle, 110 yıl “ceza” verildi! Kaypakkaya gerçekliği ile yüzleşmekten korkan egemenler; tecrit ve hapishane süreciyle bizleri yıldıramazlar.” ifadelerine yer verildi.

“Kaypakkaya “suçlu” değil”  denilen açıklamada son olarak şu ifadelere yer verildi: “Onu ve işkencelerde hayatını kaybedenleri anmak; Dünyanın her tarafında emperyalist işgale ve ilhaklara karşı mücadele etmektir. İşçinin, köylünün, emekçinin, kadının, gencin ekonomik, sosyal, kültürel, akademik hakları için mücadele etmektir. Kürtlerin, Alevilerin ve diğer ezilen kesimlerin hak mücadelelerini ilerletmek demektir. Son olarak bizler sadece Denizleri, Mahirleri, İboları anmıyoruz. Biz eşit, özgür bir dünya yaratma mücadelesinde hayatını kaybeden herkesi anıyoruz.”
Yapılan anma etkinliği 5 dakikalık oturma eyleminin ardından sona erdi.

Bursa: İbo-Mahir-Deniz sürüyor sürecek mücadelemiz
Ölümünün 39.yılında Komünist önder İbrahim Kaypakkaya Bursa’da yoğun yağmura rağmen yapılan eylemle anıldı. Saat 19.00’da Osmangazi Metro Durağı’nda toplanan kitle Kent Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya, Mayıs şehitleri ölümsüzdür, Yaşasın Devrimci dayanışma, İbo-Mahir-Deniz sürüyor sürecek mücadelemiz” sloganları atıldı.

Sloganlarla Kent Meydanı’na gelen kite burada basın açıklaması yaptı. “Bugün 18 Mayıs Türkiye devrimci komünist hareketinin önderlerinden İbrahim Kaypakkaya’nın katledilişinin 39. yıl dönümü. Mayıs ayı bilindiği üzere tarihin kara yapraklarında katliamlar ayı olarak yerini almıştır. Gerek ülkemizde gerekse de Dünya da 1 Mayıs’la başlayan katliamlar, Denizlerin, Haki Karerlerin, Dörtlerin, İbrahimlerle devam etti hala devam ediyor. Baskıyla, katliamlarla, işkencelerle devrimcileri teslim alabileceklerini sanan egemenler, devrimcilerin kararlılığı ve direngenliği ile boşa düşürüldü.” denilen açıklamada “İbrahim Kaypakkaya’nın katledilişinin üzerinden 39 yıl geçmesine rağmen, halen hâkim sınıfın temsilcileri tarafından tehdit olarak görülmeye devam ediliyor. Devletin İbrahim Kaypakkaya korkusu bugün hala günceldir. İbrahim Kaypakkaya’yı anma ve sahiplenmenin hapis cezaları ile karşılanmasının nedeni de budur. Bu nedenle birçok sanatçı İbrahim Kaypakkaya’nın adı türkülerinde geçtiği için cezalar aldılar ve halen yeni davalar açmaya devam etmektedir. Yine DHF ve Partizan üye ve taraftarlarına 110 yıla varan cezalar verildi. Üstelik bu cezalara benzer içerikte açılan birçok dava halen sürmektedir.” İfadelerine yer verildi.

Ülkemizde yaşanan hak gasplarına ve zulüm politikalarına değinilen açıklamada hakim sınıfların, zulüm saltanatının örgütlü bir güçle alt edileceği vurgulanan açıklamada “Ülkenin tüm bu durumu göz önüne alındığında, İbrahim Kaypakkaya’nın 40 yıl önce söylediklerinin halen güncelliğini koruduğu görülmektedir. Bugün de halen İbrahim KAYPAKKAYA isminden korkarak, onu anan sanatçı, aydın ve devrimciler baskı ve onlarca yıllık tutuklamalarla sindirilmeye çalışılmaktadır. Bu durum devlet açısından nasıl halen güncelliğini koruyorsa, bizler açısında da güncelliğini korumaya devam etmektedir. Unutulmamalıdır ki Komünist önder İbrahim Kaypakkaya’yı anmak ve sahiplenmek bizim için onurdur.” denildi.

Katılımcı ve destekçi kurumlar: PARTİZAN, DHF, BDSP, SODAP, HALKLARIN DEMOKRATİK KONGRESİ.

Basın açıklaması atılan sloganlar eşliğinde son buldu.

Antalya: Suç işlemeye devam edeceğiz
DHF Antalya örgütlülüğü çağrısı üzerine, 18 Mayıs 1973 yılında Diyarbakır zindanlarında katledilen komünist önder İbrahim Kaypakkaya, Antalya da emek ve demokrasi güçleri platformu desteği ile birlikte anıldı. 18 Mayıs günü saat 18:30 da Kapalı Yol Halk Bankası önünde toplanan kitle “İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür. Devrim şehitleri ölümsüzdür. Katil devlet hesap verecek. İbo, Mahir, Deniz sürüyor sürecek mücadelemiz” sloganları ile yürüyüşe başladı. Attalos Heykeli önünde sonlandırılan yürüyüşün ardından İbrahim Kaypakkaya şahsında devrim ve demokrasi şehitleri için saygı duruşu yapılarak basın açıklaması yapıldı. Yapılan basın açıklamasında “Kaypakkaya'yı devlet nazarında “suçlu” ve “tehlikeli” kılan ve katledilmesine gerekçe olan en temel neden, O'nun ülkemizin tarihi gerçeklerine yaklaşımındaki Bilimsel Sosyalist perspektifti. Kaypakkaya bu perspektife bağlı kalarak devletin resmi görüşlerine karşı, cepheden mücadele etti. Kaypakkaya, özellikle Kürt ulusal sorunu ve Kemalizm konularında ortaya koyduğu analizleriyle, ülkemiz devrim mücadelesine son derece önemli katkılar sundu.” Denilerek Kaypakkaya’nın ülkemiz devrim tarihinde bir dönüm noktası olduğu kaydedildi..

“Kaypakkaya, ideolojik-teorik alandaki keskin sınıf bilincini, devrimci mücadele konusunda da gösterdi.” Sözlerine yer verilen açıklama “Kaypakkaya'nın; görüşlerini, devrimci bir pratikle buluşturma kararlılığı, O'nun “suçlu” ilan edilmesinin en başat nedeniydi. Yanı sıra 1970'li yılların ilk yarısında işsizliğin, yoksulluğun, geleceksizliğin büyüdüğü bir dönemde ezilen milyonların yükselen mücadeleleri de Kaypakkaya'nın “suçlu” ilan edilmesinin temel nedenleri arasındaydı. Kaypakkaya, bir kahraman değildi. Kaypakkaya, ezilen milyonlardan; işçilerden, köylülerden, gençlerden, kadınlardan, Kürtlerden, Alevilerden, Çingenelerden, Ermenilerden, Süryanilerden, Lazlardan, Abhazlardan... Sadece birisiydi. Kaypakkaya, gerçek kahramanların ezilen milyonlar olduğuna inanan ve ezilen milyonların örgütlü mücadelesiyle sömürü ve zulüm düzenine son vermeyi amaçlayan bir devrimciydi, komünistti. Ezilen milyonlar üzerindeki baskı ve zulüm Kaypakkaya'dan günümüze artarak devam ediyor.” İfadelerine yer verildi.

Devlet tarafından suç unsuru sayılan İbrahim’e ağıt türküsü kitle tarafından hep bir ağızdan söylenerek anma eylemi sonlandırıldı.

                Kaynak: Halkın Günlüğü

Hiç yorum yok: