16 Mayıs 2012 Çarşamba

Pınar Aydınlar: ‘Türküleri yapanlar, yasaları yapanlardan daha güçlüdür’

Sanatçı Pınar Aydınlar ve Grup Munzur üyeleri hakkında, Munzur Festivali'nde söyledikleri türkülerden dolayı “terör örgütü propagandası" yapmaktan açılan davaya ilişkin, bugün birçok sanatçı ve kurumun destek verdiği bir basın toplantısı düzenlendi.
Halk Müziği sanatçısı Pınar Aydınlar ve Grup Munzur üyeleri, haklarında açılan davaya ilişkin bugün bir basın toplantısı düzenlediler. Basın toplantısında konuşan Aydınlar, “Bir ülkenin türkülerini yapanlar, yasalarını yapanlardan daha güçlüdür” dedi.
“İbrahim Kaypakkaya’yı anmak suç ilan edilmeye çalışılıyor”
Grup Munzur üyeleri ve Pınar Aydınlar’ın çağrısı ile Makine Mühendisleri Odası’nda yapılan açıklamaya Yasemin Göksu, Tolga Sağ, Erdal Erzincan gibi sanatçıların yanı sıra, TKP, Halkevleri, DHF, ESP, TÖP-G ve Deri İş Sendikası da destek verdi.
Açıklamada ilk sözü alan Avukat Meral Hanbayat, sömürü ve zulüm düzeninin sahiplerinin İbrahim Kaypakkaya’yı ve onun adını türkülerle, konuşmalarla ve sloganlarla ifade edenleri suçlu ilan etmeye çalıştığını söyledi. “Ezilenlerin mücadele tarihini ve onun yarattığı değerleri sahiplenmek suç değildir” diyen Hanbayat, iddianamede yer alan ilginç bir bölüme dikkat çekti:
"Dava konusu eylemin gerçekleştiği yerin (Tunceli) bütün terör örgütlerinin faaliyetlerinin yoğun şekilde bulunduğu yer olması, dinleyici kitle arasında genç yaştakilerin çok olması, terör örgütlerinin simge isimlerinden övgüyle söz etmenin konserdekilere örgüte katılma iradesinin güçlendireceği göz önüne alındığında sanıkların eyleminin AİHM’in koruduğu fikir özgürlüğü olarak değerlendirilmesi söz konusu değildir"
“Öldüreni övmek fikir hürriyeti, katledileni anmak suç”
Basın açıklamasında konuşan sanatçı Pınar Aydınlar, çelişkilerle ve yalanlarla dolu bir süreçten geçtiklerini dile getirdi. İleri demokrasinin sadece sözde kaldığı bir ülkede yaşadıklarını belirten Aydınlar, “Bir yandan İsmail Türüt gibilerin kardeş halkımızın temsilcisi Hrant Dink’in katillerini öven şarkılar bestelemesi ve okuması, fikir hürriyeti çerçevsinde değerlendirilirken, öte yandan İbrahim Kaypakkaya, Ali Haydar Yıldız ve Kızıldere ile ilgili yakılmış ağıtları okumamız suçlu ilan edilmemiz için yeterli görülüyor” dedi.
“Öldüreni övmek fikir hürriyeti, katledileni anmak suç” diyen Aydınlar, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında seslendirilen türküler için Dersim’de yasaların farklı işlediğini dile getirdi.
Bir ülkenin türkülerini yapanların, yasalarını yapanlardan daha güçlü olduğunu vurgulayan Aydınlar, “halk en büyük deryadır ve milyon milyon doğar açar kırmızı gül” dedi.
"Çıktığımız her sahnede Kaypakkaya’yı anacağız"
Basın toplantısında Grup Munzur adına konuşan Cemil Güngören, davanın tek başına Grup Munzur üyeleri ve Pınar Aydınlar’a yönelik olmadığını, davanın emekten yana olan herkese açıldığını söyledi.
Davanın kaynağının İbrahim Kaypakkaya’nın önemiyle ilişkili olduğunu vurgulayan Güngören, Kaypakkaya’yı çıktıkları her sahnede anmaya sürdüreceklerini ifade etti.
Aydınlar’ın yaptığı konuşmanın ardından Avukat Zeynel Öztürk, Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak, Mazigirt Belediye Başkanı Tekin Türkel ve sanatçı Yasemin Göksu’da Grup Munzur üyeleri ve Pınar Aydınlar’a destek konuşmaları yaptı.
soL

Hiç yorum yok: