16 Mayıs 2012 Çarşamba

Suriye: 'Muhalifler arasında yabancı askerler var'

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye hükümetine karşı savaşanlar arasında, "El Kaide" gibi aşırı grupların üyelerinin de bulunduğunu belirterek, "Yabancı askerler var, bazıları hala canlı. Gözaltına alınıyorlar. Onları tüm dünyaya göstermeye hazırlanıyoruz" dedi.
Esad, Rusya'nın devlet televizyonu "Rossiya-24" kanalında, 6 ay aradan sonra ilk kez yayımlanan röportajında, Suriye Ulusal Konseyi'nin parlamento seçimlerini boykot ederek muhaliflerin itibarını zedelediğini savunarak, "Boykot çağrısı yapmanın halkı boykot etmekten hiçbir farkı yok" dedi. Esad ayrıca silahlı muhaliflerin arasında yabancı askerlerin olduğunu belirterek yakında bunu tüm Dünya'ya duyuracaklarını belirtti.
"Temsilcisi olduğunu iddia ettiğiniz halkı nasıl boykot ediyorsunuz?" ifadesini kullanan Esad, "Bu yüzden onların Suriye'de herhangi bir ağırlığının veya öneminin olduğunu düşünmüyorum" diye konuştu.
"Tüm Dünya'ya göstermeye hazırlanıyoruz"
Suriye hükümetine karşı savaşanlar arasında "El Kaide" gibi aşırı grupların üyelerinin de bulunduğunu savunan Esad, "Bazı yabancı askerler var ve bazıları ise hala canlı. Gözaltına alınıyorlar. Onları tüm dünyaya göstermeye hazırlanıyoruz" dedi.
Esad, sözde Suriye Özgür Ordusu'nun, ne ordu ne de özgür olduğunu belirterek, "Değişik ülkelerden silah ve para alıyorlar. Onlar çeşitli cezalara çarptırılmış, yasaları ihlal eden bir avuç eşkıya" ifadesini kullandı.
Muhaliflerin aralarında bulunan ve yakaladıkları yabancıları, şu ana kadar bu durumu ispat edecek belgelere sahip olmadıkları için yayınlamadıklarını kaydeden Esad, şöyle konuştu: "Dış görünüşlerine bakarak yabancı olduklarını söylemek son derece kolay ancak hala onların yabancı olduğunu ispatlayabilecek delillere sahip değiliz. Gözaltına alınan yabancıların büyük çoğunluğu Arap ülkelerinin vatandaşları."
"ABD'den Suriyeli muhaliflere silah iddiası"
Suriye'de Beşşar Esad rejimine karşı mücadele veren muhaliflerin, Körfez ülkeleri tarafından satın alınan ve ABD'nin koordinesiyle kendilerine sağlanan daha iyi silahlarla savaştığı iddia edildi. Amerikan Washington Post gazetesinin, Suriyeli muhalif kaynaklar ve ABD'li yetkililere dayandırdığı habere göre, Obama yönetimi muhaliflerin "komuta ve kontrol altyapısı konusunda Körfez ülkelerine bilgi sağlamak için muhalefet askeri kuvvetleri ile teması genişletti." Washington, Suriyeli muhaliflere "ölümcül malzeme" sağladığı haberlerini ise reddetti.
Gazeteye konuşan bir ABD hükümet yetkilisi, "Biz Suriye muhalefetine öldürücü nitelikte olmayan yardımı artıyoruz ve Şam üzerinde en büyük etkiyi sağlamak için bölgede ve ötesindeki müttefiklerimiz ile çalışmalarımızı koordine etmeyi sürdürüyoruz" dedi.
İhvan da silah sağlıyor
Askeri malzemelerin Lübnan sınırında Zabadani ve Türk sınırına yakın İdlib ile Şam'da stoklandığını öne süren gazete, iki ay önce mühimmatı tükenmek üzere olan isyancıların, milyonlarca dolar yardım kararı alan Suudi Arabistan, Katar ve diğer körfez ülkeleri sayesinde rahatladığını yazdı.
Habere göre, Suriye Müslüman Kardeşler de Suudi Arabistan ve Katar gibi Körfez ülkelerinden zengin kişilerden sağladığı para kaynaklarını kullanarak, isyancılar için kendi tedarik kanalını açtı.

Hiç yorum yok: