23 Mayıs 2012 Çarşamba

Toplumsal ya da ‘Birleşik Cephe’nin önemi!

Toplumsal muhalefet hareketinde gözle görülür bir yükseliş yaşanıyor. Bu yükseliş ilk kez 1 Mayıs 2012 eylemliklerinde gözlendi, (Faşizme Karşı Birleşik Cephe (FKBC) pankartı ve çatısı altında olmasa da, devrimci ve sosyalist olarak gördüğümüz ilerici güçlerle birlikte 2012 – 1 Mayıs etkinliğindeydik.  

Takip ediyoruz: İktidar yanlısı sendikaların ayrılmasına karşın, Türkiye’nin birçok kentinde yapılan mitingler görkemli geçti. Etkinlikler iktidar karşıtı eylemlere dönüştü.

Yükselişin ikinci dalgası darbeciler tarafından 6 Mayıs 1972’de idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan’ı anma etkinlikleriydi. Ülkede 12 Eylül’den itibaren görülmemiş ve ilk kez böylesine geniş bir katılımla anma toplantıları yapıldı.

Yükselişin üçüncü dalgası ve en yüksek noktası ise 19 Mayıs (emperyalizme karşı yürütülen Anadolu’daki anti-emperyalist bağımsızlık halk savaşımı) etkinlikleriydi. AKP iktidarı 19 Mayıs’ın anlamını bozmaya ve bazı yasaklarla (demokrasi yaftasıyla) kutlanamaz hale getirse de(…) Görüldü ki, büyük bir yenilgiye uğradı.

AKP-Cemaat iktirana karşı biriken öfke sokaklara ve alanlara taştı.

Türkiye tarihinde ilk kez kitlesel ve “sivil” bir 19 Mayıs AKP iktidarının inadına kutlandı. Özne olarak 2012 – 19 Mayıs’ı “Cumhuriyet Mitingleri”nden çok farklı bir kulvar ve mecrada yürüdü. AKP’nin manevrası böylelikle boşa çıkarılmış oldu.

Bugünde milyonlarca memur – kamu emekçisi “AKP’nin 3.5’lik zammına karşı” sokağa ve eyleme çıktı. Özetle: Türkiye’de bugün genel grev ilan edildi. Grev vardı!

İşte bu dördüncü dalgaydı...

Umut ve moral vermek için söylemiyoruz:

Yeneriz, yeniyoruz!

Gidecekler!

Yüreğimiz mazlumların ve ezilenlerin yanındadır!

Faşizme Karşı Birleşik Cephe (FKBC)

Hiç yorum yok: