16 Mayıs 2012 Çarşamba

Uludere'de istihbarat ABD'den!

Wall Street Journal gazetesi, Uludere'de 34 kişinin yaşamını yitirmesi ile sonuçlanan hava operasyonunun istihbaratının ABD tarafından Ankara'ya verildiğini yazdı.
Amerikan Wall Street Journal gazetesi, Uludere Katliamı öncesinde ilk istihbaratın ABD'den alındığını yazdı. Gazetede bugün yayımlanan "Türkiye'nin sivillere saldırısı ABD istihbaratına bağlı" başlıklı haberde, 28 Aralık'ta yaşanan katliam öncesinde sınırda yaşanan hareketliliğe dair istihbaratın ABD tarafından Ankara'ya iletildiği yazdı. İddia ABD Savunma Bakanlığı Pentagon kaynaklarına dayandırıldı.
WSJ'nin haberinde ABD Savunma Bakanlığı'nın "Biz istihbaratı Ankara'ya ilettik, saldırı kararını onlar verdi" dediği ifade edildi. ABD'li yetkililerin Ankara'ya predatörleri yaklaştırarak, Uludere'de konvoyu daha yakından görmelerini sağlayabileceklerini söylediği ancak Ankara'nın kendilerinden aracı farklı bir noktaya yönlendirmelerini istediği iddia edildi.
Daha önce ABD'li yetkililerin Uludere'de istihbaratın kendilerinden geldiği yönündeki iddiaları reddetmiş, AKP hükümeti de Heronların kullanıldığını açıklamıştı.
Yaşanan sivil kayıplar nedeniyle Beyaz Saray ve Kongre'nin müttefik ülkelerle bu tür istihbarat paylaşımı konusunu tekrar masaya yatırdığı belirtildi.
Haberde, Kasım 2007'de ABD ile Türkiye arasında insansız hava aracı ile istihbarat desteği konusunda Ankara'da Ortak İstihbarat Bütünleşme Hücresi'ni kurulduğu, kurulan merkezde ABD'li ve Türk yetkililerin yan yana oturarak predatörlerden gelen gerçek zamanlı görüntüleri izlediği bilgisine yer verildi. Ancak predatörlerin Türkiye'ye geçtiğimiz yıl getirildiği kamuoyuna açıklanmıştı.
Uludere'de istihbaratın ABD'den geldiği yönünde kamuoyunda iddialar dile getirilmişti.
İstihbarat ABD'den, saldırı emri Ankara'dan
Uludere Katliamı ile ilgili incelemelerde bulunan TBMM İnsan Hakları Komisyonu olayla ilgili mülki ve idari amirleri dinlemiş, Uludere'de incelemelerde bulunmuş ve saldırı emrinin Ankara'dan geldiği bilgisinin netleştiğini kamuoyuna açıklamıştı.

Hiç yorum yok: