22 Haziran 2012 Cuma

Başbakanlıktan açıklama: 'Jetimizi Suriye düşürdü', Suriye: 'Uçak hava sahamızı ihlal etti'

soL - Türk Hava Kuvvetlerine ait bir savaş uçağı Malatya’da havalandıktan sonra, Akdeniz’de düştü. Ankara'da yapılan güvenlik toplantısının ardından Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada, uçağın Suriye tarafından düşürüldüğünün anlaşıldığı belirtildi.
Güncelleme: 00:54
Suriye'den ilk açıklama da geldi. Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türk jetlerinin alçaktan uçarak 1 km'lik bir sınır ihlali yapıldığı, bunun üzerine uçak-savar bataryalarının ateşlenerek uçağın vurulduğu ve Lazkiye'nin 10 km açıklarına düştüğü belirtildi. Açıklamada, uçağın düşürülmesinin uluslararası hukuk çerçevesinde gerçekleştirildiği vurgulandı. Uçağın Türkiye'ye ait olduğunun vurulduktan sonra tespit edildiğini söyleyen Suriye, daha sonra arama-kurtarma çalışmalarına başlandığı belirtildi.

Güncelleme: 00:05
Başbakanlık tarafından açıklama yapıldı. Suriye ile beraber arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü belirtilirken, "elde edilen bilgiler neticesinde uçağın Suriye tarafından düşürüldüğü anlaşılmıştır" denildi. Açıklamada, araştırma sona erdikten sonra Türkiye'nin gerekli adımı atacağı belirtildi.Güncelleme: 23:25
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, düşen jetlerle ilgili olarak, "Takip ediliyor, arayıp bilgi veriyorlar. Kesinleşince her şeyi söyleyecekler” dedi. Uçağın Suriye tarafından düşürülüp düşürülmediğine ilişkin net bir bilgi olup olmadığının sorulması üzerine de Gül, kesinleştiği zaman gerekli açıklamanın yapılacağını söyledi.

Güncelleme: 19:46
Brezilya dönüşü Ankara Esenboğa Havaalanı'nda basın açıklaması yapan Başbakan Erdoğan, konuyla ilgili gelen bir soruya uçağın düşürüldüğü bilgisinin kesin olmadığı cevabını verdi. Pilotlar hakkında bir bilgiye sahip olmadıklarını söyleyen Erdoğan, Türk ve Suriyeli yetkililerin ortak arama faaliyeti yürüttüklerini belirtti.
Erdoğan, "Suriye özür diledi" iddiasına dair de kesin bir bilgisi olmadığını duyurdu.
Erdoğan daha detaylı açıklamayı Ankara'daki güvenlik toplantısından sonra yapacağını söyledi.

Türk Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş uçağı, Malatya’dan havalandıktan sonra Akdeniz üzerinde kayboldu. Arama çalışmaları sonunda pilotlar sağ olarak Akdeniz’de bulundu.
Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Malatya’da kalkan savaş uçağıyla saat 11.58’de Hatay’ın güneybatısındayken bağlantı kesildi.
Radardan kaybolan ve telsiz bağlantısı kurulamayan savaş uçağını aramak için Malatya Erhaç’taki 7’nci Ana Jet Üs Komutanlığı ile Ankara Etimesgut Askeri Havaalanı’ndan kalkan askeri uçaklar bölgeye sevk edildi.
Suriye karasularının 8 mil açığına düştü iddiası
Bu arada irtibat kesilen savaş uçağının, Suriye karasularının 8 mil açığında uluslararası sulara düştüğü bilgisi geldi. Hatay’ın Samandağ İlçesi’nin güney batısında Akdeniz’e düştüğü belirtilen uçağı arama çalışmaları başlatıldı.
Pilotlar sağ olarak kurtuldu
Hürriyet gazetesinin haberine göre, arama kurtarma çalışmaları neticesinde F-4E Phantom tipi uçakla Akdeniz'e düşen pilotlar sağ olarak kurtarıldı. Pilotların 2002 ve 2009 yıllarında Hava Harp okulundan mezun oldukları ve sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Hiç yorum yok: