21 Haziran 2012 Perşembe

CİA’nın Türkiye’deki büyük oyunu

Suriyeli muhalif gruplara silah sevkıyatının, Türkiye'nin güneyinde faaliyet gösteren bir grup CIA ajanı tarafından organize edildiği öne sürüldü. Ortaya atılan bir diğer iddia da bu silahların finansmanının Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan tarafından karşılandığı.

ABD'de yayımlanan New York Times gazetesi, üst düzey ABD'li ve Arap istihbarat yetkililerine dayandırdığı haberinde, muhaliflere CIA aracılığıyla otomatik tüfek, tanksavar ve diğer bazı başka silahların verildiğini iddia etti.

Bu silah sevkıyatının, Suriye'deki Müslüman Kardeşler'in de aralarında olduğu bir grup aracıdan oluşan gizli şebekeler üzerinden yapıldığı ve silahların parasının da Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar tarafından ödendiği belirtildi.

Gazeteye konuşan üst düzey ABD'li bir yetkili, CIA ajanlarının son birkaç haftadır Türkiye'nin güneyinde faaliyette olduklarını ifade etti. CIA ajanlarının bir diğer görevi de söz konusu silahların El Kaide ve başka terör örgütlerinin eline geçmesini engellemek.

CIA'İN TÜRKİYE'DEKİ ÇALIŞMALARI
ABD yönetimi, uzunca bir süredir Suriyeli muhaliflere silah verdiği iddialarını reddediyor ancak bu gruplara telsiz, ilaç, gece görüş gözlüğü, kurşungeçirmez yelek gibi silah dışı yardımlarda bulunduğunu kabul ediyordu.

NYT, Türkiye'de faaliyet gösteren ABD istihbarat birimlerinin Suriye'nin değişen muhalefet yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmeyi amaçladığını ve buna göre hangi gruplara silah verilmesi gerektiğine karar verdiklerini de ifade etti.

Gazeteye konuşan ve düzenli olarak ABD'li muhataplarından bilgi alan Arap bir istihbarat yetkilisi, "CIA görevlileri burada bulunuyor ve hem yeni kaynak hem de kendilerine çalışacak yeni kişiler bulmaya çalışıyor" dedi.

CIA'in Suriyeli muhaliflere tek yardımı silah ve mühimmatla da sınırlı değil. ABD'li yetkililer ve CIA ajanları, Suriye birliklerinin durum ve konum bilgilerine dair uydu görüntülerini ve başka bazı detaylı istihbaratı da muhaliflerle paylaşıyor.

Ancak ABD yönetimi, henüz CIA ajanlarını Suriye'ye yollamak gibi daha sert adımlar atmış değil.

ABD SURİYE'YE SİLAH SATIŞINI ENGELLEME NİYETİNDE
NYT, Beyaz Saray Sözcüsü, Dışişleri Bakanlığı ve CIA yetkililerinin Suriyeli muhalifleri desteklemeye yönelik istihbarat faaliyetleri hakkında yapmayı reddettiklerini de ifade etti. ABD yönetimi bir yandan da Rusya üzerinde baskı yaratarak, Esad rejimine yönelik silah satışını da durdurmaya çalışıyor.

Geçtiğimiz hafta, Suriye'nin Rusya'ya bakım için gönderdiği taaruz helikopterlerinin yeniden Şam yönetimine teslim edilmemesi için ABD yönetimi devreye girmişti. Helikopterleri taşıyan gemi, İskoçya kara sularında durdurulmuştu.

Suriye ve Rusya başta olmak üzere bazı ülkeler ABD'nin uzunca bir süredir Suriyeli muhalifleri silahlandırdığını ileri sürüyordu.


Hiç yorum yok: