17 Haziran 2012 Pazar

Fransa ordusundan firar ederek Cezayirli savaşçılara katılan bir komünist: Henri Maillot

1956 yılında Fransa ordusundan kaçıp ayaklanmaya katılan ve sömürgeci Fransız güçlerine karşı Cezayir’in bağımsızlığı için savaşan ve öldürülen Henri Maillot anıldı.
Henri Maillot 1956 yılında Fransa ordusundan kaçıp ayaklanmaya katılan ve sömürgeci Fransız güçlerine karşı Cezayir’in bağımsızlığı için savaşan ve öldürülen bir komünist. Henri Maillot’yu tanıtırken, komünistlerin her zaman işgalcilere karşı halkların yanında saf tuttuğunu hatırlatmak istedik.
Komünistler Cezayir’deki bağımsızlık mücadelesinin de hep yanında oldular ve emperyalizmin, sömürgecilerin karşısında, yaşananları dini yada etnik bir çatışma olarak görmediler; ezenlerin karşısında ezilenlerin yanında yer aldılar.
Cezayirlilerin bağımsızlık mücadelesi deyince elbette akla Cezayir Savaşı isimli film geliyor. 1950'lerin ikinci yarısında geçen film, Cezayir'in Fransa sömürgesi olmaktan kurtuluşunun öyküsünü anlatıyor. Fransa tarafından terör örgütü olarak kabul edilen Cezayir direniş örgütü FLN'nin dört yöneticisinin yakalanması etrafında dönen hikayede, işgal altındaki bir ulusun direnişi resmediliyor. İtalyan yönetmen Pontecorvo, filminde emperyalizme karşı haklı silahlı mücadelenin meşrutiyetini ispatlamaya girişiyor.
Mailllot ve diğer Fransa kökenli komünist arkadaşları 5 Haziran 1956 tarihinde sömürgeci Fransız güçleri tarafından öldürüldüler. Geçtiğimiz hafta 5 Haziran’da ve sonrasında 9 Haziran’da pek çok eski devrimcinin de katıldığı bir törenle mezarı başında yoldaşı Maurice Laban ile beraber Cezayir’in başkenti Cezayir’deki El Madania Hristiyan mezarlığında anıldılar. Bu anma esnasında Mailot’nun isminin Cezayir’de hiçbir mekana verilmemesi de eleştirildi.
Henri Maillot 11 Ocak 1928 Cezayir doğumludur. Genç yaşta Cezayir Komunist Partisine katılan ve sonrasında gençlik örgütünün genel sekreterliği görevine yükselen Maillot 1956’da Fransız ordusu tarafından silah altına alınır; fakat Maillot partinin de kararıyla silah dolu bir kamyonla firar eder ve makide bağımsızlık güçlerine katılır. Bir süre sonra yakalanan Maillot canlı yakalanmasına rağmen öldürülür. Maillot kimilerince hain olarak gösterilmek istenirken birçok kişi tarafından ise sömürgecilik karşıtı, anti-emperyalist mücadelelerin simge isimlerinden biri olarak kabul edilmektedir.
Maillot yakalanıp öldürülmeden önce ona “Yaşasın Fransa” dedirtmek isteyen askerlere de “Yaşasın Cezayir” diye cevap verir. Öldürüldükten sonra Fransız gazetelerinde yayınlanan mektubunda ise kendini şöyle ifade eder: “Müslüman değilim, ama Avrupa kökenli bir Cezayirliyim. Cezayir'i kendi vatanım olarak görüyorum, onun bütün çocukları gibi aynı sorumluluklarla yükümlüyüm. Cezayirin savaşçılarına bağımsızlık mücadelesi için ihtiyaç duydukları silahları teslim ederek halkıma ve ülkeme hizmet ettiğimin bilincindeyim.”

Hiç yorum yok: