12 Temmuz 2012 Perşembe

7 TİP'linin katledildiği yerde

TKP ve 7 TİP’li gencin yoldaşları, gençleri katleden ülkücülerin AKP tarafından salıverilmesini protesto etmek için gençlerin katledildiği Ankara Bahçelievler’deki evin önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Polise tepki
Haber.sol.org.tr'nin haberine göre; katliamın yapıldığı sokağa gelindiğinde yolu keserek “açıklamanızı burada yapın” diyen polise tepki gösterildi. Çıkan tartışma ve büyüyen tepkiler üzerine geri adım atan polis yolu açtı ve basın açıklaması katliamın yapıldığı apartmanın önünde yapıldı.

Basın açıklamasını TKP Ankara İl Sekreteri Metin Uçak okudu. Açıklamada, “AKP Yargı Reformu adı altında ilericileri, yurtseverleri, sendikacıları, aydınları, devrimcileri, öğrencileri hapishanelere kapatıp, karanlığı temsil edenleri ödüllendirmek için getirdiği düzenlemelerle ülkemizi karanlığa boğmaya çalışmaktadır” denildi.

Uçak, "Bugün tahliye ettikleriyle aynı yere, sermayeye hizmet eden bir iktidarla karşı karşıyayız. Burada, Bahçelievler'de bunlar vardı. Maraş'ta da, Çorum'da da, 93’te Sivas’ta da katliamları gerçekleştirenler bunlardı. 1 Mayıs 77 bunlardı. 69’da Beyazıt Meydanı’nda da, 16 Mart 78’de de arkadaşlarımızı katledenler bunlardı. 'Bin Operasyon’da' yine bunlar vardı. AKP iktidarıyla birlikte bu katillerin şeflerinden Muhsin Yazıcıoğlu’nun kahraman ilan edilip, ardından sermayenin, bütün parti ve kurumlarıyla kendisine 'minnet borcunu' ödediğini de unutmayalım" dedi.

Uçak, "Bizler burada yeniden söz veriyoruz yoldaşlarımıza…Serdar’a, Hürcan’a, Efraim’e, Latif’e, Nuri’ye, Faruk’a, Salih’e söz veriyoruz! Bu söz aydınlık, eşit ve özgür bir Türkiye’dir" dedi.

Şansal: "Düzenlemeyi kabul etmiyoruz"
TİP'li gençlerin avukatı Ersan Şansal'da bir açıklama yaptı. 7 kez ölüm cezasına çarptırılmanın 10 yıl hapis yatmak olduğunu söyleyen Şansal, Ağır Ceza Mahkemesi'nde iki gün önce yapılan duruşmada avukatların düzenlemenin kendileri için yapıldığını söylemekten geri durmadıklarını kaydetti. Adalet duygusunun insanların en kutsal duygularından biri olduğunu ve hiçbir şey için ayaklar altına alınamayacağını belirten Şansal, kamu vicdanını ve adalet duygusunu rencide eden bu düzenlemeyi protesto ettiklerini ve kabul etmediklerini söyledi.

Hiç yorum yok: