12 Temmuz 2012 Perşembe

AKP rejiminde katiller bir bir tahliye oluyor

Vekillere, yazarlara tahliye kararı çıkmazken, katiller bir bir tahliye oluyor. 12 Eylül öncesinin Adana Emniyet Müdürü Cevat Yurdakul ile dönemin CHP Kayseri ve Antalya il başkanlarının öldürülmesi olaylarına karışmak suçundan hüküm giyen Muhsin Kehya'nın cezasının infazının durdurulmasını kararlaştırdı.

Tahliye için eski CHP'li vekil Mehmet Zeki Tekiner cinayetinin hükümlüsü Uğur Coşkun ve Emniyet Müdürü Cevat Yurdakul cinayetinin hükümlüsü Muhsin Kehya yasadan yararlanmak için başvurmuştu. 3. Yargı Paketi’ nden sonra Kehya’nın yaptığı tahliye başvurusu Adana’ da reddedildi. Bunun üzerine Ankara’ ya tahliye başvurusu yapan Kehya, Elbistan Cezaevi’ nde tutuluyor. Bahçelievler Katliamı hükümlülerinin ardından Kehya'nın da bugün tahliye olması bekleniyor.

Cezanın infazının durdurulmasına
Mahkeme, Avukat Hasan İlter’in, müvekkili Kehya’nın ’3. Yargı Paketi’ndeki düzenlemeden yararlanarak, tahliye edilmesi için yaptığı başvuruyu karara bağladı.

Duruşmada hazır bulunan Avukat İlter, ordunun içine sızan cuntacılarca yapılan 12 Eylül darbesi sonrasında sağdan ve soldan ülke meselelerine duyarlı gençlerin cezaevlerine doldurulduğunu, işkencelere tabi tutulduklarını ve suçlamaların kabul ettirildiğini anlattı. Müvekkilinin de emir komuta zinciri altında çalışan mahkemelerce mahkum edildiğini ileri süren İlter, "Ceza alanlardan biri de müvekkilim Muhsin Kehya’dır. Bu adaletsizliği yıllarca dile getirdik. Parlamento bunu duydu ve bir düzenleme yaptı. Müvekkilimin alacağı en ağır ceza, tek bir ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıdır. Yatacağı süre de 8 yıldır. Oysa 28 yıl cezaevinde yatmıştır. Bu haksızlığın, bu adaletsizliğin giderilerek, tahliyesini istiyorum.’ dedi. Mahkeme Başkanı Ali Altınkaya, Kehya hakkındaki cezanın infazının durdurulmasına karar verildiğini açıkladı. Kehya, halen Elbistan Cezaevi’nde hükümlü bulunuyor.
 

Cevat Yurdakul cinayeti: 12 Eylül öncesi, Adana’ya, Ecevit hükümeti tarafından henüz 36 yaşında olmasına rağmen Emniyet Müdürü olarak atanan Cevat Yurdakul bu kentte sanat okulu öğrencisi olan Muhsin Kehya’nın da aralarında bulunduğu grup tarafından aracı taranarak öldürüldü. Yurdakul ‘Ülkücülerin Kalesi’ Adana’da göreve başladığı gün gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu kentte silahlı eylemcilere yer yok. Canım pahasına da olsa terörü önleyeceğim” diyordu.

Kehya, CHP Adana il başkanı avukat Ahmet Albay ile CHP Kayseri ve İl başkanı avukat Mustafa Kulkuloğlu’nun öldürülmesi olaylarına da karıştığı gerekçesiyle mahkum oldu. 1979’ da cezaevinden kaçan Kahya, 12 Eylül sonrası yeniden yakalandı. Bursa Cezaevi’nde yatarken açık görüş sırasında tekrar kaçan Kehya, Almanya’ ya yerleşti. Burada bir yaralama suçundan yakalanan Kehya, firarından hemen sonra Muammer Aksoy cinayetine de karıştığı iddialarına hedef oldu. İdam edilmeme koşuluyla 1997’ de Türkiye’ ye iade edilen Kehya’ nın cezaları 36 yıl hapse çevrildi. 

Önergeyi AKP sunmuştu
Katiller AKP'nin son dakika verdiği önergeyle tahliye oluyor. "Ülkücüler ölünce mi tahliye olacak?" diyen AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ tarafından verilen teklifle 12 Eylül Darbesinden önce işlenmiş suçlarla ilgili yapılan düzenlemeyle yaklaşık 28 yıldır cezaevinde olan sağ görüşlülere tahliye yolu açıldı.  Teklif 106 Maddelik 3.Yargı Paketinin 104'nci maddesinde yer aldı. 104'ncü maddenin Geçici 3'cü maddesinde; ‘'12 Eylül 1980 tarihinden önce işlenmiş olan suçlardan dolayı lehe Kanun, 1/3/1926 tarihli ve 765 sayılı Türk Ceza Kanununun cezaların içtimaına ilişkin hükümleri uygulandıktan sonra ortaya çıkan sonuç ceza göz önünde bulundurularak belirlenir" ifadeleri yer aldı.

Hiç yorum yok: