14 Temmuz 2012 Cumartesi

Diyarbakır'daki mitingde polis terör estirdi

Diyarbakır'da BDP ve DTK'nın düzenlemek istediği “Özgürlük için Demokratik Direniş” mitingini engellemek için polis tam bir devlet terörü uyguladı. BDP'li milletvekilleri de dahil olmak üzere bir çok kişi yaralandı...
Güncelleme 22:28
Selahattin Demirtaş yaptığı basın açıklamasında oturma eyleminin sabaha kadar süreciğini belirtirken şu ifadeleri kullandı:
"Saatler süren işkenceye rağmen halkın iradesi kırılamamıştır, teslim alınamamıştır. Sömürgeci zihniyetle yaklaşanlara halkımız bugün görkemli bir cevap vermiştir.
Bu akşam, il ilçe teşkilatlarımızla birlikte, halkımıza yöneltilen bu faşizan tutumu protesto etmek için burada oturma eylemi yapıp sabahlayacağız. Ve yarın saat 11.00'de İstasyon Meydanı'nda basın açıklaması yaparak bu eylemimizi bitireceğiz.
Bütün halkımıza, bütün arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum. Bu duruşa herkesin her yerde sahip çıkması lazım. Artık devletin, AKP'nin, aklını başına alması lazım!"

Güncelleme 19:26
DTP milletvekilleri saldırıların ardından Sümer Park'ta oturma eylemi yapıyorlar. Yaralanan Aysel Tuğluk, Gülten Kışanak, Osman Baydemir, Ahmet Türk de şu an itibariyle diğer BDP milletvekillerinin yanına gelerek eyleme katılım gösterdiler.

Güncelleme 16:53
Selahattin Demirtaş, "İnanılmaz bir devlet terörü söz konusu buna karşın halkımız geri adım atmıyor. Kürt halkı kendi anavatanında özgürce yaşayacaktır." dedi.
axxuvmnciaeanmq.jpg
axxvkfecmairrev.jpg
Polisin saldırısında BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak da yaralandı.
atugluk.jpg
Aysel Tuğluk

Güncelleme 16:38
BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak bir açıklama yaparak, "Meydana gelen bütün yollarda çatışmalar devam ediyor. Hangi devlet olursa olsun milletle, halkla bilek güreşine girerse yenilmeye mahkumdur." dedi.

Güncelleme 16:23
Polisin müdahalesi sonucu milletvekilleri Pervin Buldan, Mülkiye Birtane, Ayla Akat Ata ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in hastaneye kaldırıldığı belirtiliyor.

Güncelleme 16:10
Polis İstasyon Meydanı'nda vekillerin olduğu alana da saldırmaya başladı.

Güncelleme 16:07
Kentte çatışmalar sürüyor. Milletvekili Ayla Akat Ata'nın da polisin gaz ve tazyikli suyla yaptığı saldırıdan etkilendiği kaydediliyor.
617253727.jpg

Güncelleme 15:53
BDP'li milletvekillerinin İstasyon Meydanı'na girdiği belirtiliyor. Kentin diğer bölgelerinde çatışmalar sürüyor.

Güncelleme 15:39
Şehitlik semtinde de polis halka gaz bombaları ve tazyikli suyla saldırıya geçti.

Güncelleme 15:20
Ofis semtinde dört bir yanda çatışmalar başladı. Polis BDP il binasından çıktıktan sonra durdurduğu BDP'lilerin yürüyüşüne izin vermiyor. Milletvekilleri ile birlikte oturma eylemi başlatıldı.
617234108.jpg
Polisin attığı gaz bombaları çeşitli yerlere isabet ediyor

Güncelleme 15:12
axxbjvucaaittvq.jpg
Ofis semtindeki Toprak Mahsulleri Ofisi önünde toplananlara da polis gaz bombaları ve tazyikli suyla saldırmaya başladı.

Güncelleme 14:56
Ofis semtinde toplanan yurttaşlara polisin gaz bombası ve tazyikli sularla saldırdığı haberleri geliyor.

Güncelleme 14:47
Polisin BDP otobüsünü durdurmasının ardından aralarında Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak ve Osman Baydemir'in de bulunduğu BDP'liler yürüyüşe geçti.
617213245.jpg

Güncelleme 14:34
Polis, içinde Selahattin Demirtaş'ın da olduğu BDP otobüsünün önünü barikatla kesti. Polisle müzakereler başladı.

Güncelleme 14:20
Polisin yolda gördüğü 3 kişilik gruplara bile dağılın uyarısı yaptığı belirtiliyor.
BDP Diyarbakır İl Binası'nda basın açıklaması yapan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, "Gerginlik önleme gerekçesiyle yapılan yasaklama ile bütün bölgede gerginlik doğurdu. İl binasindan çıkış yapiyoruz, inşallah sorunsuz bir şekilde miting meydanında halkımızla buluşuruz, herkese başarılar." dedi.

Güncelleme 13:03
Yeni Özgür Politika'nın haberine göre, Diyarbakır'da miting için semtlerde toplanan onbinlerce insan miting alanına doğru yürüyüşe geçti.


Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ile Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) bugün Diyarbakır'da düzenlemek istediği “Özgürlük için Demokratik Direniş” miting öncesinde kent tam anlamıyla polis ablukasına alındı.
Mitingin öncesinde valiliğin yasaklama kararının ardından, polis Diyarbakır'da ev baskınları da yaptı. "İçeride örgüt elemanı var" denilerek zorla girilen evlerde yaşlıların kalp krizi geçirdiği iddia ediliyor.
Türk Hava Yolları da, "siyasi karışıklıklar olabilir" gerekçesiyle Diyarbakır'a sabah yapılması gereken uçuşları öğleden sonraya ertelemiş durumda.

Hiç yorum yok: