29 Temmuz 2012 Pazar

Malatya'da Alevilere yönelik faşist-İslamcı 'Ramazan' saldırısı!

soL - Malatya'nın Doğanşehir İlçesine bağlı Sürgü Beldesinde Alevi yurttaşların evlerine saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda evler taşlanırken, "Sürgü Alevilere mezar olacak", "Sürgü Kürtlere mezar olacak" sloganları atıldı.

Doğanşehir'in Sürgü Beldesi'nde Alevilerin yaşadığı bölgede davul çalan davulcular ile Aleviler arasında çıkan tartışmanın ardından mahalleye gelen bir grup Alevilerin evlerine saldırdı.

Fırat Haber Ajansı'nın haberine göre, Alevilerin dini inançlarından ötürü yaşadıkları baskılara bir yenisi daha eklendi. Alevilerin yoğunlukta yaşadığı Malatya'nın Doğanşehir İlçesi'ne bağlı Sürgü Beldesi'nde 2 gün önce Alevi yurttaşlara yönelik saldırı gerçekleştirildiği ortaya çıktı.

Edinilen bilgilere göre; Ramazan ayı dolayısıyla sahur vaktinde Alevi yurttaşların yaşadıkları mahallede uzun süre ve rahatsız edici bir şekilde davul çalınması üzerine tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine bir grup, Alevilerin yaşadıkları mahalleyi basarak Alevilerin evlerine saldırdı.

Kimi Alevi evlerinin camlarını kırdıktan sonra mahallede yürüyüş yapan grubun, "Sürgü Alevilere mezar olacak", "Sürgü Kürtlere mezar olacak" sloganları attığı belirtildi. Grubun sıklıkla Alevi yurttaşları tahrik edercesine küfürler etmesine rağmen, herhangi bir önlemin alınmadığı bildirildi. Jandarmaya haber verilmesine rağmen bütün gece müdahale edilmediğini ifade eden Hatun Bigeç, yaşananları protesto etmek için bugün kendilerinin de sokağa çıkacağını kaydetti. Bigeç, devletin önlem almaması durumunda çatışmanın dahi çıkabileceğini aktararak, can güvenliklerinin olmadığını aktardı.

Malatya'daki saldırılar devam ediyor…

Güncelleme: 02:28

Saldırıya uğrayan evde bulunan Fidan Evli, milletvekillerinin evde olduğunu, fakat motosikletlerle evin önünden geçildiği, hala tekbir seslerinin duyulduğunu, tacizlerin devam ettiğini ve endişeli bekleyişlerini sürdürdüklerini belirtti.

Güncelleme: 02:05

İstanbul Taksim'deki kitle artmaya devam ederken, Ankara'da ise Güvenpark'ta toplanılmaya başlandı. Ankara ilçeleri ve çevre mahallelerden yola çıkılarak Güvenpark'ta toplanılıyor. Bu arada Ankara Esat Mahallesi'nden yürümek isteyen mahalleli polis tarafından engellendi.

Güncelleme: 02:00

Taksim'de başlayan protesto gösterisine dakikalar geçtikçe katılım artarken şu anda biraraya gelen yaklaşık 300 kişi "Sürgü halkı yalnız değildir" sloganları atıyor.

Güncelleme: 01:26

Saldırıların yaşandığı Evli ailesinin evinde olan EMEP Malatya İl Başkanı Necdet Bali, evin etrafının askerler tarafından korumaya alındığını ve şu an bekleyişlerinin sürdüğünü dile getirdi. Ailenin sürgünü kabul etmediğini belirten Bali, ailenin teklif edilen para ve sürgün teklifini kabul etmediğini ifade etti.
Bu arada Sürgü'ye gelen kimi Alevi örgütlerinin beldeye jandarma tarafından alınmadığı belirtiliyor.

Güncelleme: 00:58

Şu anda Taksim'de saldırıları protesto için bir eylem başlamış durumda, bir diğer protesto gösterisi de Maltepe'de yapılıyor.


Güncelleme: 00:37

Fidan Evli Yol TV'de yaptığı açıklamada "saldırsalar da öldürseler de sürgünü kabul etmeyeceğiz daha kaç kişiyi sürecekler, direneceğiz. İnsanların burada bu kadar toplanmasına hala izin veriliyor. Kimse müdahale etmiyor." dedi.

Güncelleme: 00:22

Malatya'da iki gündür süren gerici saldırının hedefi olan Evli ailesinden Fidan Evli yaşanan son durumu soL'a anlattı. Evli, kapı önünde toplanan bine yakın kişinin saldırmak için beklediğini söyledi. Belediye Başkanının kendileri ile konuştuğunu vurgulayan Evli, kendilerinin sürülmek istendiğini dile getirdi.

"Belediye Başkanı "bunlar ya tekrar size saldırıp kan akıtacak ya da buradan çıkmanızı sağlayacağız" diyor, bizi iki kez mağdur ediyorlar" diyen Evli, "sahura kadar çıkış sağlanmazsa tekrar saldırıya başlanacağı dile getiriliyor. Şu an bekliyoruz ne olacağını göreceğiz" dedi.

Malatya'nın Doğanşehir İlçesine bağlı Sürgü Beldesinde Alevi evlerine yapılan saldırılar devam ediyor. Saldırganlar yeniden toplanıp ve yürüyüşe geçtiler.

Malatya'da linç girişimini yaşayan mağdur aileler, Yol televizyonunda yayınlanan Yolun Gündemi programında şu an yaşananları canlı olarak aktarıyor.

Alınan bilgilere göre saldırganlar alevi ailelerin ilçeyi terk etmelerini istiyor. Mülki erkan ve alay komutanının da ailelere "buradan gidin, engel olamayız, isterseniz size para verelim" dedikleri iddia edildi.

Hiç yorum yok: