15 Temmuz 2012 Pazar

RedHack'ten 'sanal kontrgerilla saldırısına' tepki

RedHack, birkaç gün önce sosyal medyada grubu ve eylemlerini yorumlayan akademisyen ve yazarların kişisel bilgilerini teşhir eden bir başka hacker grubunun eylemine tepki olarak, çok sayıda ihbarcının kişisel bilgilerini yayımlayacağını duyurdu.
Kızıl Hackerlar olarak bilinen RedHack grubu, geçtiğimiz günlerde grubun eylemlerini yorumlayan gazeteci, yazar ve akademisyenlerin kişisel bilgilerini ele geçirerek yayımlayan ve kendisine "Akıncılar" adını veren bir başka grubun eylemine tepki gösterdi. RedHack adına yapılan açıklamada, RedHack'in amblemi ve adı nedeniyle "terörist" olarak itham edilmesini eleştirenlere yönelik saldırının devlet eliyle yapıldığı ileri sürüldü. Açıklamada Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın RedHack'e karşı "çok farklı bir yol izleyeceğiz" sözleri hatırlatılarak, "o çok farklı yol bu olsa gerek... Gerçekler için savaşanlara terörist derken, kendi kucağında oturan lamerleri, gazetecilerin, yazarların, avukatların üstüne salmakmış meğer!" denildi.
Sanal kontrgerilla saldırısı!
Önceki hafta Dışişleri Bakanlığı'nın sistemlerine sızan RedHack, ele geçirdiği bazı bilgileri yayımlamıştı. Bu eylemin ardından grubun 40 bin takipçiye sahip (soL.org.tr'nin haberi: Twitter hesabı ABD'nin de baskısıyla kapatıldı) ve medyada "RedHack destekçilerine yargı süreci başlıyor" içerikli haberler yer aldı. Yayımlanan haberlere ""Devlet sitelerine saldıran bu tür terör yanlısı gruplara desteğinizi iletmeden önce iki kere düşünmekte fayda var" notu düşüldüğü dikkat çeken bir başka noktaydı.
Grubun logosu, ismi ve manifestosu nedeniyle "terör örgütü" olarak lanse edilmesine tepki gösterenlere yönelik bu korkutma hamlesinin ardındansa, "redhackgerçekleri.blogspot.com" adresinden yayın yapan bir blogda konu hakkında yorum yapan avukatlara, akademisyenlere ve gazetecilere yönelik tehditler dile getirildi. Söz konusu blog sitesinde "Redhack Terör Örgütüne Destek Veren Yazar ve Kişilerin Çelişkileri" başlığını taşıyan yazıda bilişim hukuku uzmanı Avukat Gökhan Ahi ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Özgür Uçkan açıktan hedef gösterildi. Aynı yazıda, "Devlet görevlilerinin bilgilerini yayınlamayı ifade özgürlüğü olarak gören herkes bizim bu saldırımızdan nasibini alacak" ifadesi de yer almaktaydı.
Bu tehditlerinin ardından öğretim görevlisi Özgür Uçkan, BirGün muhabiri Olgu Kundakçı ve Ece Sevim Öztürk'ün kimlik bilgileri, ev adresleri, telefon numaraları, mal varlıkları gibi özel bilgileri yayımlandı.
Polisten Okulu'ndan ödül alan hackerları açığa çıkaran muhabir de saldırıya uğradı
Sanal saldırıya uğrayanlar arasında yer alan BirGün gazetesi muhabiri Olgu Kundakçı, geçtiğimiz ay kendisini "Akıncılar" olarak adlandıran ve misyonlarını "İnanç ve ahlaki değerlerimize saldırı yapan, toplum ve kamu vicdanını olumsuz etkileyen Türkiye aleyhtarı internet siteleriyle mücadele" olarak tanımlayan hacker grubuna üye oldukları bilinen üç kişinin nisan ayında Aksaray Polis Yüksek Meslek Okulu'ndan teşekkür belgesi aldığını ortaya çıkarmıştı. Söz konusu kişiler ödüllerini "Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karşı Mücadele Derneği" aracılığıyla almışlardı.
Olgu Kundakçı'nın bu haberi açığa çıkarmasının ardından tehdit içerikli elektronik postalar aldığı kaydedildi.
Kızıl hackerlar: Anlayacakları dilden cevap vereceğiz
Redhack, yaşanan bu gelişmeler üzerine yaptığı açıklamada şunları söyledi:
Hal böyle olunca, özgürlükçü insanların bilgileri 'devlet eliyle' yayınlanınca biz de RedHack olarak bir karar aldık. Madem onlar özgürlük için savaşanlara saldırıyor, o insanları yalnız bırakmayacağız. Ta en başından başlayarak bugüne kadar elimize ne geçtiyse sansürsüz yayınlayacağız. Ne zaman onlar çifte standardı bırakıp bu lamerlere'de bize yaptiklari muameleyi gösterirler, o vakit durabiliriz. İlk eylem olarak yarın 70 mb txt sansürsüz ihbarcı dosyası yayınlayacağız.
Madem biz teröristiz ve biz teröristken, masum insanların bilgilerini yayınlayan kahraman; o vakit anladığınız dilden uğraşacağız.

1 yorum:

Hebun dedi ki...

1997 beri Halk için HACK HaLk için Savaşanlara SeLam olsun Bu Yolda Topraga Düşenleride Saygıyla Anıyorum Saygılar