14 Eylül 2012 Cuma

Ortadoğu'da ABD'ye yönelik tepkiler büyüyor

İslam karşıtı filmin internette dolaşıma çıkmasının ardından, Mısır’da başlayan eylemler Libya, Yemen ve Lübnan’da devam etti.

İslam karşıtı filmin internette dolaşıma çıkmasının ardından Mısır’da başlayıp Libya, Yemen, Lübnan ve birçok Arap ülkesine yayılan protesto eylemleri devam ediyor. Eylemlerde dördüncü güne girilirken, ABD elçilikleri önünde yoğunlaşan protestolar sert çatışmalara sahne oluyor. Eylemler, ABD’nin Libya elçisinin linç edilerek öldürülmesiyle doruk noktasına ulaşmıştı.

Lübnan’da ABD ve İsrail bayrakları yakıldı
RT’nin haberine göre, perşembe günü yaklaşık 200 kişi, Lübnan’ın Trablus şehrinde İslam karşıtı filmi protesto etmek için toplandı. Trablus sokaklarında toplanan göstericiler ABD ve İsrail bayraklarını yakarak filmi protesto ettiler.

“Allah büyüktür” sloganı atan protestocuların taşıdığı pankartlarda “Tanrı yok, Allah var ve Hz Muhammed onun elçisidir” ifadeleri yer aldı.

Diğer bir eylem ise Lübnan’ın Sidon şehrinde düzenlendi. Kadınların ve erkeklerin birlikte katıldıkları eylemde “Özgürlük dine hakaret anlamına gelmez” ve “Siz serseriler, kim oluyorsunuz da insanlar için iyi olan şeylere hakaret ediyorsunuz” gibi sloganlar atıldı.

Yemen’deki yaşanan çatışmalarda en az 4 ölü var
Mısır ve Libya’nın ardından perşembe günü Yemen’de de ABD Büyükelçiliği yüzlerce gösterici tarafından basılmıştı. Yemen’in başkenti Sana’daki ABD Büyükelçiliği’ne yönelik saldırıda elçilik binasına girmeyi başaran protestocular elçilik görevlilerine ait olduğu tahmin edilen iki arabayı bombalarla patlatmıştı.

Elçilik ise yaptığı açıklamada çatışmaların elçilik çevresinde yaşandığını ve protestocuların elçilik ofislerine giremediğini öne sürmüştü.

RT, Çin haber ajansı Xinhua’ya dayandırdığı haberinde perşembe günü yaşanan gösterilerde onlarca kişinin yaralandığını ve en az dört kişinin öldüğünü duyururken, Waşhington’daki Yemen elçiliği ise ölüm haberlerini yalanladı.

Yemen Times
 gösteriler başlamadan önce elçilik çalışanlarının güvenli bir yere tahliye edildiğini bildirdi.

Yemen başkanı Abed Mansour Hadi elçiliğe yönelik saldırı için özür dilerken, suçluların adalet önüne çıkartılacağı sözünü verdi.

ABD’den yapılan açıklamada ise Yemen’deki ABD diplomatlarının korunması için gerekli önlemlerin alındığı ve elçilik personelinin güvende olduğu ifade edildi.

Eylemciler, “Müslümanların masumiyeti” filminin yapımcısı idam edilene kadar eylemlerine devam edeceklerini belirtiyor.

Mısır ordusu elçilik binasını korumak için duvar örüyor
Mısır’da 11 Eylül’de başlayan eylemlerde dördüncü güne girildi. Perşembe günü Kahire’deki elçilik binası önünde protestocularla Mısır Merkezi Güvenlik Güçleri arasında yaşanan çatışmalarda yaklaşık otuz kişinin yaralandığı bildirilmişti.

Çarşamba gecesi geç saatlerde başlayan eylemler bu sabaha kadar devam ederken, Mısır ordusu da elçilik binası çevresindeki güvenlik önlemlerini artırıyor. Ahram’ın haberine göre güvenlik güçleri ABD Büyükelçiliği yakınlarında, protestocuların elçiliğe ulaşmasını engellemek için güvenlik bariyeri örmeye başladı.

Polisin protestocuları engellemek için biber gazı kullandığı belirtilen haberde eylemcilerin polise taş ve molotof kokteylleri ile karşılık verdiği ifade ediyor.

Sağlık Bakanlığı’nın son açıklamasına göre gösterilerde toplam 224 kişinin yaralandığı bildiriliyor.

Ahram'ın haberine göre Müslüman Kardeşler ve Selefi Nour Partisi, İslam karşıtı filme karşı bugün için bir eylem çağrısında bulundu.

Müslüman Kardeşler sekreteri Ahmet Hüseyin yaptığı açıklamada İslam karşıtı filmi protesto etmek için Mısır’daki bütün camilerin önünde eylem çağrısında bulundu.

Mısır’ın Selefi Nour Partisi ise perşembe günü yaptığı açıklamada Büyükelçiliğe yönelik şiddet eylemlerini kınarken, bugün İslam karşıtı filmi protesto çağrısında bulundu. Her iki grup da yaptığı çağrılarda eylemlerin yasal sınırlar içerisinde kalması gerektiğine vurgu yaptı.

Göstericiler daha önce ABD hükümetinin Cuma gününe kadar özür dilememesi durumunda elçilik önünde süresiz oturma eylemi başlatacaklarını duyurmuşlardı.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise yaşanan olaylar ile ilgili perşembe günü yaptığı açıklamada videonun iğrenç bir video olduğunu fakat ABD hükümetinin bu konuda yapacak bir şeyi olmadığını belirtti.

(soL)

Hiç yorum yok: