23 Eylül 2012 Pazar

Taylan Özgür burada!

1968 hareketinin ilk faili meçhul kurşunu gençlik hareketinin sırtına sıkıldı. Başka türlü olması da beklenmezdi. 23 Eylül 1969 yılında bundan 43 yıl önce Taylan Özgür'ü sırtından vuranlar bu ülkede barışa, kardeşliğe, eşitliğe ve özgürlüğe özlem duyan yüzlerce insanı sırtından vurdu, vurmaya da devam ediyor. Öğrenci Kolektifleri'nin Taylan Özgür için yaptığı açıklamayı yayınlıyoruz
 
"İstanbul Üniversitesi Talebe Birliği seçimleri için İÜ’ye gelen Taylan Özgür bir arkadaşı ile Beyazıt kampüsünde yürürken yanına yaklaşan siyah arabaya zorla bindirilmek istendi. Kendisini kaçırmak isteyenlerin elinden arabanın kapısını açıp kurtulan Taylan Özgür bu sefer sırtından vurularak hayatını kaybetti. O dönem Taylan'ın katili diye Lisan Çakıcı isimli polis memuru yargılandı. Delil yetersizliğinden serbest bırakıldı. 1990 yılında kontrgerilla uzmanı olan Yarbay Talat Turhan, Taylan Özgür'ün polis tarafından değil Üsteğmen tarafından öldürüldüğünü belirtti. Ve cinayet yüzlerce kontrgerilla katliamı gibi hala aydınlatılamadı.
 
Türkiye'de yüzlerce faili meçhul cinayetin ilk örneklerinden birisi de böyle işlendi ve saklandı. Bugün Hrant Dink'in katledilişinde ve faillerin yargılanmasında gördüğümüz gibi devletin her kademesi iktidarı medyası askeri yargısı bir olup kanlı katliamlar gerçekleştirdi sonra hep beraber katliamı ört bas ettiler. Çorum, Maraş, Sivas, Beyazıt, Uludere gibi zaman zaman kitle katliamları zaman zamanda faili meçhul cinayetlerle kanlı planlarını hayata geçirmeye devam ediyorlar.
 
Bu ülke onlarca katliam yüzlerce faili meçhul cinayet gördü. Ama hiçbir zaman bir kenara çekilip öylece sesiz kalmadı. Her bir katliam bu topraklarda yaşayan barışı kardeşliği eşitliği ve özgürlüğü savunanların öfkesini ve mücadele azmini daha da biledi.
 
ODTÜ'lü Taylan Özgür Vietnam Kasabı ABD Büyükelçisi Kommer'in arabasının yakılması eylemine katılmış, ülkemiz ve üniversitelerimizde gençliğin emperyalizme karşı mücadelesinin simgelerinden biri olmuştur. Bugün de üniversiteliler Taylan Özgür'ün mirasını emperyalizme karşı mücadele bayrağını omuzlarında taşımaya devam ediyor. Ülkemize gelen Clinton'u protesto ederek, Suriye de emperyalist müdahaleye karşı barışı savunarak, 71 devrimci kuşağından öğrendiği ve aldığı bayrağı ile emperyalizme ve faşizme karşı en önde mücadele etmeye devam ediyor. 
 
Annesi Necla Özgür'ün Taylan için verdiği gazete ilanı :
"İnsanı, ülkeni, güzeli sevdiğin için doğrudan, halktan, haklıdan yana başkaldıran bir yüreğe sahip olduğun için kokuşmuş düzeni sarsacak bir başkaldırının gençlik içinde filizlenip örgütleyen ülkeye yayılmasından korktukları için; Taylan Özgür bundan tam kırk yıl önce ilk tetiği Beyazıt Meydanında sana çektiler, seni sırtından kurşunladılar. 
Kırk yıl içinde aynı nedenle kaç güzel, kaç yiğit insan daha faili meçhul ya da katili bilinen cinayetlerin kurbanı oldu, tam bilemiyoruz. 
Ancak haklı ile haksızın, doğru ile yanlışın savaşları hiç bitmeyecek. 
Haklıların, doğrudan yana savaşan yiğitlerin öldürülmesi, hakkı, doğruyu ortadan kaldırmayacak, bedeli çok ağır da olsa sonunda hep hak ve doğru, insanlık geçerli olacak.
Seni sevgi, özlem ve onurla kucaklıyoruz."
(Kaynak: kolektifler.net)

Hiç yorum yok: