21 Ekim 2012 Pazar

AKP'nin savaş çığırtkanlığına karşı ortak deklarasyon

Aydınlar, sanatçılar, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri imzaladıkları ortak deklarasyonla AKP'nin Suriye'ye yönelik saldırgan politikalarına karşı çıktılar.
Aydınlar, sanatçılar, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri ortak bir deklarasyona imza atarak AKP'nin Suriye'ye yönelik saldırgan politikalarına karşı çıktıklarını açıkladılar.
Deklarasyon sahipleri amaçlarını şu şekilde ifade ettiler:
"Halklarımızın barış özlemlerini yıllarca istismar ettikten sonra içeride ve dışarıda savaş politikalarını tırmandıran, ekonomik ve sosyal politikalarını savaş eksenli belirleyerek bir savaş hükümetine dönüşen AKP'yi durdurmak acil bir görev olarak bu ülkenin sorumluluk sahibi insanlarının önünde durmaktadır.
Amacımız ülkemizi ve halklarımızı hızla bir savaşın içine yuvarlayan AKP politikalarına karşı güçlü bir toplumsal sesi yükseltmek, toplumun tüm savaş karşıtı kesimlerinin sesini ortaklaştırmak ve ekonomik, siyasi rant hevesiyle savaş çığırtkanlığı yapanların, ülkemizi emperyalistler tarafından Ortadoğu’nun kaderi haline getirilmiş sürekli savaşın içerisine çekmesini engellemektir.
İçeride ve dışarıda barış, savaştan çok çekmiş ve çekmekte olan halkımızın ve tüm Ortadoğu halklarının en kadim özlemidir. İmza metni ile yaşama geçirdiğimiz bu ilk çağrıyı, mütevazi çabayı büyütmek amacıyla önümüzdeki günlerde adımlarımızı sıklaştıracak, girişimlerimizi arttıracağız."
Ortak deklarasyon metni şu şekilde:
Bu Bizim Savaşımız Değil
AKP, Suriye'den Elini Çek
AKP iktidarının Suriye'ye karşı tamamen haksız bir savaşı kışkırtmaya çalışmasını kabul etmiyoruz. Suriye halkı kendi kaderini kendisi belirlemeli, içişlerine yapılan müdahaleye son verilmelidir.
Ülkemiz sınırlarının içine düşen mermilerin kaynağı belirsizdir. Bu mermiler AKP'nin Suriye'ye karşı kampanyasına gerekçe olarak gösterilemez. Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye'yi bombalaması durdurulmalıdır. Bombardıman ülkemizin çatışan taraflardan birinin yanında fiilen savaşa sokulmasıdır ve tamamen hukuksuzdur.
Hatay, emperyalist merkezlerin güdümündeki gerici çetelerin Suriye'ye geçiş yolu, siyasi ve askeri merkezi olmuştur. Hatay ajan kaynamaktadır. Karanlık üsler kapatılmalı, sınır güvenliği sağlanmalıdır. Çatışmalardan dolayı ülkelerini terk eden sığınmacılar güvenli bölgelerde insani koşullarda barındırılmalıdır.
AKP hükümeti ABD ve NATO'nun aktif taşeronluğu adına ülkemizi savaşa sokmaktadır. Bunun parçası olan yurtdışına asker gönderme tezkereleri uygulanmamalıdır.
Savaş kışkırtıcılığı içerde de düşmanlıkların kışkırtılmasını beraberinde getirmektedir. AKP Suriye'ye karşı saldırganlığı yükselttiğinden beri Sünni-Alevi ve Türk-Kürt gerilimleri de yükselmektedir.
Bu savaş bizim savaşımız değil. Aşağıdaki imzalarımızla AKP iktidarının savaş yanlısı politikalarına karşı duracağımızı ilan ediyoruz.

Hiç yorum yok: