4 Ekim 2012 Perşembe

Savaş tezkeresi ülke çapında binlerle protesto edildi

AKP’nin işbirlikçi savaş politikalarına karşı binlerce kişi kentlerin alanlarını doldurdu. Meclis’te AKP ve MHP tarafından çıkartılan savaş tezkeresine karşı gün boyunca ülke çapında savaş karşıtları sokaklara çıktı ve AKP’nin gerici-ırkçı-savaş yanlısı politikalarını protesto etti. İstanbul’da binlerce kişi Taksim’de buluşurken, Ankara’da gün içinde iki kez polis savaş karşıtlarına saldırdı, Çanakkale’de de polisin saldırı sonucu yaralananlar oldu.  

İSTANBUL
Taksim’de savaş karşıtlarının büyük buluşması gerçekleşti
Taksim’de bugün AKP’nin savaş tezkeresine anti-emperyalist barış ve kardeşlik buluşması gerçekleşti. 19.00’da Taksim Meydanı’nda buluşan ve saatler geçtikçe sayıları giderek artan savaş karşıtları Galatasaray Meydanı’na yürüdü. 

Savaş karşıtı dövizler ve flamalar taşıyan kitle "Emperyalizmin askeri olmayacağız / AKP'nin savaş politikalarını durduracağız" yazılı ortak bir pankart açarak saat 19.30 sularında Galatasaray'a doğru harekete geçti. 

İstiklal Caddesi, "Savaşa hayır!", "Katil ABD İşbirlikçi AKP", "AKP elini Suriye'den çek", "Yaşasın halkların kardeşliği", "Bıji bıratiya gelan", "Faşizme karşı omuz omuza" sloganlarıyla yankılandı. Sloganların yanı sıra, alkışlar ve ıslıklar savaşa karşı buluşan büyük kalabalığın ortak sesi oldu. Türkçe, Kürtçe ve Arapça dövizler ve pankartlarla emperyalizm ve AKP protesto edildi. 

Halkevleri, ÖDP, TKP, HDK, TMMOB İstanbul İKK, KESK, İstanbul Tabip Odası ve İstanbul Eczacı Odası'nın çağrısıyla düzenlenen eyleme solun ve toplumsal muhalefetin bütün renklerinden binlerce kişi katıldı. Çağrıcı kurumlar dışında tüm sosyalist sol grupların ve CHP'nin yanı sıra, taraftar grupları, çeşitli kadın grupları, LGBTT bireyler de AKP'nin savaş politikalarına karşı Taksim'deydi. 

Yürüyüş boyunca eyleme katılım artarken kitle Galatasaray Meydanı’na sığmadı. Galatasaray’da bir kürsü oluşturuldu ve burada bir basın açıklaması ve konuşmalar yapıldı. Basın açıklamasından önce oturma eylemi yapan savaş karşıtlarına ilk olarak müzisyen Hilmi Yarayıcı seslendi.  Hilmi Yarayıcı, savaşın yıkım, işgal, yoksulluk ve katliam anlamına geldiğini ifade etti. Savaşın karşısında duran milyonların bu oyunu bozacağını söyleyen Yarayıcı, açıklamasının ardından Arapça bir şarkı seslendirdi. 

Çağrıcı kurumlar adına basın açıklamasını Halkevleri İstanbul Şube Başkanı Özge Ozan okudu. AKP'nin Hatay'dan sonra Akçakale'yi de silahlı grupların kol gezdiği bir yer haline getirdiğine dikkat çeken Ozan Akçakale halkını korumak için hiçbir önlem almayan AKP'nin savaş kışkırtıcılığına hız verdiğini söyledi. Sınır kentlerimizde halkın aylardır savaşı ve silahlı grupları istemediğini haykırdığını hatırlatan Ozan AKP'nin savaşı meşrulaştırmak için Alevi ve Kürt düşmanlığına sarıldığını, fiili bir savaşı körüklemek için bahaneler ürettiğini söyledi. 

Bülent Arınç'ın dün Akçakale'de yaşananların ardından "son olay bardağı fazlasıyla taşırmıştır" şeklindeki açıklamasına yanıt veren Ozan "savaş politikalarında bardağı taşıran asıl olarak AKP iktidarıdır" dedi. AKP'nin Kürt sorununda da savaşı tırmandırdığını hatırlatan Ozan "Şimdi sıra komşu ülke halklarına gelmiştir" dedi. 

AKP'nin yaptığı zamlarla savaşı emekçilerin tüm gündelik yaşamına yaydığını söyleyen Özge Ozan, konuşmasına şöyle devam etti: 

"AKP derhal içerde ve dışarda savaş politikalarına son vermelidir. (...) Suriye'de savaşanların barındığı kamplar derhal kapatılmalıdır. Suriye’den sivil insanlar dışında kalan çeşitli milis, çetelerin Türkiye’ye giriş çıkışları derhal engellenmelidir." 

"Savaş Bakanı Davutoğlu derhal istifa etmelidir." 

"Kürt sorununda demokratik çözüm ve onurlu bir barış için gereken adımlar atılmalıdır." 

Basın açıklaması "Emperyalizmin taşeronu, savaşın, ölümün, faşizmin iktidarı AKP'yi Türkiye halkları durduracak" ifadeleriyle son buldu.ANKARA
Meclisten çıkan tezkereyi ve savaş politikalarını Ankara'da protesto etmek isteyen yaklaşık bin kişiye polis saldırdı. Çatışmalar Kızılay'ın dört bir yanına yayıldı
AKP'nin Meclisten çıkardığı tezkere, ülkenin pek çok noktasında olduğu üzere Ankara'da da protesto edildi. Saat 18.00'da Kızılay YKM önünde bir araya gelen Emek ve Demokrasi Güçleri, Başbakanlık'a yürümek istedi. Yaklaşık bin kişinin önü birkaç adım sonra polis tarafından kesildi. "Kitlenin içerisinde olay çıkarmak isteyen grupların olduğu" yönünde istihbarat aldıklarını iddia eden emniyet güçleri, hiçbir biçimde demokratik hakkın kullanımına izin vermeyeceklerini belirtti. 

Tüm konuşmalara karşın barikatı açmayan polis, TOMA'ları öne çekerek, "dağılma" yönünde anonslar yaparak ve gaz maskeleri takarak ciddi bir gerginlik yarattı.
Polisin gerginliği artırması üzerine basın açıklamasının çağrısını yapan Emek ve Demokrasi Güçleri temsilcileri, çağrılarını iptal ettiklerini açıkladı. Kurum temsilcileri adına konuşan SES Ankara Şube Başkanı İbrahim Kara, bu andan sonra yaşanacak olaylardan çağrı yapan kurumlar olarak hiçbir sorumlulukları olmadığını ve sorumluluğun emniyet güçlerinde olduğunu belirtti.

Polisin neden hazırlık yaptığı bir süre sonra anlaşıldı. Oturma eylemi yapmaya hazırlanan kitleye gaz bombaları ve tazyikli suyla saldırıldı. Polisin saldırı üzerine geri çekilen yüzlerce kişi, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'nı kurulan barikatlarla trafiğe kapattı. 

Çatışmalar Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'ndan İzmir Caddesi, Sakarya Caddesi ve Ziya Gökalp Caddesi'ne yayıldı. Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri üyeleri Ziya Gökalp Caddesi'ni trafiğe kapattı. Durakta bekleyen insanlara AKP'nin savaş politikalarını anlatan Halkevciler, alkışlarla desteklendi.ÇANAKKALE
Çanakkale'de savaş hali: Ağır yaralılar var!
Çanakkale'de savaş tezkeresine karşı Halkevleri, HDK ve TKP'nin de aralarında bulunduğu örgütlerin eylemine polis saldırdı 

Morabbin Parkı önünde toplanıp AKP İl Başkanlığı önüne yürümek isteyen grup GESTAŞ Feribot İskelesi önünde polis saldırısına uğradı. Çanakkale Halkevi yöneticisi Şeyma Öztürk'ün gözaltına alındığı eylemde, bazı eylemciler de yaralandı. 

Polisin vahşi saldırısında yaralananlardan bir kişinin kulak zarı patladı, bir kişini kolu çıktı, gözüne copla vurulan bir kişinin kör olma tehlikesi var, bir kişinin burnu kırıldı, kalp hastası bir kişi hastaneye kaldırıldı ve solunum cihazına bağlandı, bir kişi epilepsi krizi geçirdi.MERSİN
Mersin’de Halkevleri, HDK, ÖDP ve TKP çağrısıyla bir savaş karşıtı açıklama gerçekleştirildi. Taş Bina önünde buluşan kurumlar saat 17.30’da bir açıklama yaptılar. Açıklamayı kurumlar adına ÖDP Mersin İl Başkanı Oktay Canpolat okudu. Canpolat Akçakale de yaşanan olaylara değinerek, emperyalizmin askeri olmayacaklarını ve AKP’nin savaş politikalarını durduracaklarını ifade etti. 150 kişinin katıldığı açıklamada sık sık “Madem çıktı tezkere Tayyip gitsin askere”, “AKP elini Suriye’den çek”, “Emperyalistler yenilecek direnen halklar kazanacak” sloganları atıldı. Açıklamanın ardından HDK adına ve Halkevleri adına birer konuşma yapıldı. Konuşmaların ardından müzisyenler tarafından marşlar okundu.

Hiç yorum yok: