6 Kasım 2012 Salı

Anonymous dünya çapında eyleme hazırlanıyor

Anonymous'un simgesi haline gelen Guy Fawkes maskeleri, 5 Kasım'da yine ortaya çıkacak.

Özellikle V for Vendetta filmiyle birlikte akıllara kazınan "Remember, remember the fifth of November" cümlesi, aslında filmde de anlatıldığı gibi İngilizler tarafından demokrasinin aldığı büyük zaferden bahseder. İngiliz Parlamentosu'na barut dolu fıçılarla bir saldırı düzenlemek isteyen Guy Fawkes, bu planında başarısızlığa uğrar ve o günden bugüne kadar İngiltere'de 5 Kasım "Guy Fawkes Günü" olarak kutlanır.

Anonymous adlı grubun simgesi haline gelen Guy Fawkes maskeleri, grubun anarşist yapısını da ortaya koyuyor. Bu yüzden her yıl Guy Fawkes Günü'nde, grubun dünya çapında eylem yapacağı düşünülüyor. Bu sene de böyle bir eylem bekleniyor.

Bu seneki eylemin hedefi olarak hükümetin vatandaşları takip ettiği TrapWire ve INDECT adlı sistemler olduğu söyleniyor. Bu sistemlerin halkı fişlediğine inanan Anonymous, yine Guy Fawkes maskeleriyle sokağa dökülen binlerce insan tarafından destekleneceğe benziyor.

Ancak bu sene Kanada'da düzenlenecek eylemlerde bu maskeleri görmek zorlaşacak. Çünkü geçtiğimiz hafta kabul edilen bir yasayla birlikte insanların gösterilerde yüzlerini kapatmaları yasaklanmış durumda. Maske takanların ise 10 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalması gündemde. (Özgür Yıldız)

Hiç yorum yok: