27 Kasım 2012 Salı

BirGün'den o kapakla ilgili açıklama geldi

BirGün gazetesi yazarı Doğan Tılıç, dün gazetenin 1. sayfasında yayımlanan ve eleştiri alan tanıtım (bkz: Şurada!) hakkında konuştu.

Skytürk 360'ta yayınlanan "Gündem ve Ekonomi" programına bağlanan BirGün gazetesi yazarı Doğan Tılıç, dün gazetenin ilk sayfasında yayımlanan ve eleştiri alan tanıtım hakkında konuştu. Programda ayrıca BirGün'de yarın yayımlanacak açıklama da okundu.

SkyTürk 360'ta Murat Sabuncu, Doğan Akın ve Levent Oğuz'un sunduğu "Gündem ve Ekonomi “programına telefonla bağlanan BirGün'ün kurucu yazarlarından Doğan Tılıç, konu hakkında şu açıklamayı yaptı:

İTİRAZ ETMEKTE HAKLILAR
"Bu olayda arkadaşlarımızın itirazları son derece haklı. Bu, BirGün açısından bir hatadır, bir yanlıştır. Nitekim bu konuda bir özür dilendi, yarın da o özür gazetede çıkacak. Bir iletişim kazası diyeyim ben buna. O arkadaşların böyle bir tanıtımdan mutlaka haberleri olmalıydı. Bunu ben BirGün’ün hata hanesine yazıyorum ve bundan bir ders çıkarmamız gerektiğini düşünüyorum. Şimdi bu bant mevzusu... Türkiye'de gazeteciler üzerinde olağanüstü bir baskı var. Artık sansür, oto sansür gibi bir kabus üzerimizde dolaşıyor. Kimi arkadaşlarımız cezaevinde, kimi arkadaşlarımız, tanıtımda duyurduğumuz arkadaşlarımız yazamıyorlar. Zira o tamamen Türkiye'deki baskının, sansürün kaynağına dönük bir şey. Şahsen ben bu türden analizlerde daha sistematik analiz yapmayı, sorunu sistemde aramayı doğru bulurum ama takdir edersiniz ki reklamcılık taktiğidir, daha nokta hedefler, akılda kalıcı semboller üzerinden götürmek, o işin gereği açısından doğru kabul edilir. Dolayısıyla bizim buradaki birincil hedefimiz, Türkiye'de yaşanan bu ortamın altını çizmek, bir saptama yapmak. Diğer konu, gerçekten Türkiye'de söz söylenebilen, eleştiri yapılabilen, doğruyu söyleyebilen çok fazla mecra kalmadı. Bunlara titizlenmek, bunları korumak, bunları kollamak gerekiyor. BirGün gazetesi de hatasıyla sevabıyla o mecralardan bir tanesi. Nitekim bu arkadaşlar, ismi geçen arkadaşlar bir şekilde BirGün'le beraber anıldılarsa, herhalde pek çok yerde söz söylemelerinin önüne bir engel çekilmişken. BirGün’de söyleyebilecek olmaları nedeniyle adları anılmıştır."

GÖRÜŞME SÜRÜYOR
Murat Sabuncu'nun "Bu kişilerle hala bir görüşme sürüyor mu?" sorusuna ise Tılıç şöyle yanıt verdi:

"Sanıyorum arkadaşlarla yarın hatta bu akşam görüşülecektir, bu sorunuza net bir yanıt ancak ondan sonra verebilirim. Ama ben şuna inanıyorum ki Birgün doğruyu söyleyebilmenin, muhalif bir duruş sergileyebilmenin Türkiye'deki birkaç mecrasından birisi. Mutlaka bu arkadaşlarımıza ve onların hassasiyetlerine saygı duymak gerektiği kadar, Birgün'ün bu önemine de saygı duymak gerekiyor, BirGün'ün bu öneminin de farkında olmak gerekiyor diye düşünüyorum. Ben umuyorum ki bu arkadaşlarımızla, ya da bir şekilde farklı mecralarda ellerinden kalemleri, ağızlarından sözleri alınan arkadaşlarımızla bağımsız, cesur bir gazetecilik yapma doğrultusunda çabalarımız BirGün'de devam edecek. Yani burada bir iletişim kazası yaşadık evet, bu hiç hoş olmadı, bunu ben de kabul ediyorum ve bundan mutlaka gerekli dersleri çıkartacağız ama önümüze de bakacağız. Türkiye'de doğruların söylenebildiği, cesaretle bir bağımsız gazetecilik yapılabildiği bir mecra olarak Birgün'ün öneminin herkes farkında olmalı diye düşünüyorum. İnanıyorum ve umuyorum ki bu arkadaşlar da bulun farkında olacaklar ve biz bu sorunu aşacağız."

SORUMLULUĞU BİZE AİT BİR İLETİŞİM HATASI 
Programda ayrıca bugün BirGün gazetesinde yayımlanacak açıklamaya da yer verildi. İşte o açıklama:

"Gazetemizin yeni yazarlarını duyurmak amacıyla hazırladığımız dünkü gazetemizin kapağı geniş yankı uyandırdı ve olumlu olumsuz tepkiler aldı. Tanıtımda isimleri anılan ve gazetemizde yazacak olan değerli yazarların eleştirilerini anlıyoruz. Sorumluluğu tamamen bize ait olan bir iletişim hatası yüzünden, yayınlanan tanıtım afişini arkadaşlarımız görmedi. Bunun yanlışlığını kabul ediyor, arkadaşlarımızdan ve okurlarımızdan özür diliyoruz. O tanıtımın tek amacı, çok sayıda gazeteciyi işsiz bırakan sansürün kaynağına ve gazetecilerin her koşulda seslerini duyurabilecekleri bir mecranın varlığına vurgu yapmaktı. BirGün'de, hep birlikte, cesur ve özgür bir gazetecilik yapacağımızdan kuşku duymuyoruz. BirGün Gazetesi toplumsal muhalefetin sesi olmaya ve muhalif olan bütün basın emekçileriyle yan yana yürüme kararlılığına devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Hiç yorum yok: