8 Kasım 2012 Perşembe

Fransız Gazeteciler Sendikalarından: 'Zehir zemberek Türkiye raporu'

Gazetecileri Koruma Komitesi'nin 61 sayfalık Türkiye raporunda,"Türkiye'de basın özgürlüğü krizde" saptamasını yapılıyor ve "hükümet, basına karşı yakın tarihin dünya çapında en büyük saldırısını yürütüyor " deniliyor.

"TÜRKİYE KARANLIK GÜNLERDEN GEÇİYOR"
CNNTürk'ün haberine göre Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), 1981'de kurulan, 27 yıldır dünyanın pek çok ülkesinde basın özgürlüğünü mercek altına alan bir örgüt. CJP, 61 sayfalık Türkiye raporunda "ülke gazetecilerin hapsedildiği ve muhalefetin suç sayıldığı karanlık günlerden geçiyor" dedi.

YASALAR GAZETECİLERİ SİNDİRİYOR, OTOSANSÜRE YOL AÇIYOR
Raporda yasaların gazetecilik faaliyetlerinin yasadışı hareketler ve darbe planı iddialarıyla bağlantılandırılması için fazlasıyla geniş bir zemin sağladığına dikkat çekildi. Gazetecileri sindirme işlevi gören yasaların, otosansüre yol açtığı savunuldu.

2011-2012 yılları arasında Türkiye'ye yapılan 3 ziyaret sonucu hazırlanan raporda, Ankara'nın, sözkonusu kişilerin gazetecilik dışı faaliyetleri sebebiyle hapiste oldukları açıklaması da ele alındı. Temmuz ayında kabul edilen yargı reformu paketi eleştirildi.

ABD İLE TÜRKİYE'NİN İLİŞKİLERİNİ TEHDİT EDİYOR
Raporda basın özgürlüğü sorununun Avrupa Birliği yetkililerinde endişe yarattığı, Amerika ile Türkiye arasındaki ilişkileri tehdit ettiği savunuldu. Raporda, dünyada tutuklu gazeteci sayılarını gösteren ve Türkiye'nin hapisteki 61 gazeteciyle İran, Çin, Küba ve Eritre'yi geride bıraktığı bir haritaya da yer veriliyor.

TÜRKİYE KENDİ REKORUNU KIRAN TEK ÜLKE
"Türkiye tutuklu gazetecilerle ilgili kendi rekorunu kıran ve basın özgürlüğünü kısıtlamada kendi kendine rakip olan tek ülke" deniliyor.

GAZETECİLERİ HAPSE ATMANIZA İSYANIMIZ VAR
Türk Büyükelçiliği’ne ayrı bir görüşme talebi için gönderilen mektubun metni şöyle:
“Sayın Büyükelçi,  
Fransız  Gazeteciler Sendikaları (SNJ, SNJ-CGT et USJ-CFDT) 76 Türk gazeteciye uygulanmakta olan tutuklama tedbirine karşı güçlü tepkisini size açıklamayı arzu etmektedirler.  
Bu nedenle, -5 Kasım- Avrupa Gazeteciler Federasyonu’nun girişimiyle Türkiye’deki meslektaşlarımızın özgürlüğünü sağlama kampanyamıza bağlı olarak bir Avrupa’da gazeteciliği savunma günü yapmaya karar verdik. 
Türk hükümetine bizim Türk meslektaşlarımızın bir an önce serbest bırakılıp görevlerinin başına dönebilmeleri için elimizden geleni yapacağımızı bildirmenizi diliyoruz. 
Bize göre ifade özgürlüğü ve bilgilenme hakkı demokrasinin güvencesini oluşturur. 
Bu mektubu tutuklu Türk gazetecilerle dayanışmamızı ifade etmek üzere 5 Kasım’da büyükelçiliğinize gönderiyoruz. 
Ülkenizdeki gazetecilerin hapse atılmalarına karşı isyanımızı sizinle paylaşmak üzere bir görüşme yapmak için hazır olduğumuzu bildiririz. 
Bu vesileyle en derin sendikal duygularımızı sunarız. 
SNJ, SNJ-CGT ET USJ-CFDT sendikaları adına Emmanuel Vire - SNJ-CGT Genel Sekreteri”

Hiç yorum yok: