17 Kasım 2012 Cumartesi

Öcalan'dan açlık grevi açıklaması: Açlık grevleri bitirilsin

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan İmralı Adası'na gitti. Mehmet Öcalan'ın verdiği bilgilere göre Abdullah Öcalan, "Hiçbir tereddütte kalmadan, bir an önce açlık grevine son versinler" dedi. PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, İmralı Adası'na giderek Abdullah Öcalan ile görüştü. Öcalan adadan dönüşünde yaptığı görüşmeye ilişkin, şu bilgileri verdi: "Ben bugün İmralı Cezaevi'nde kalan ağabeyim Sayın Abdullah Öcalan ile yüz yüze bir görüşme gerçekleştirdim. Kendisi açlık grevlerine ilişkin yaptığı çağrıyı zaman kaybetmeden kamuoyuyla paylaşmamı istedi. Ağabeyimin çağrısı şöyle: 'Açlık grevine girenler dışarıdakilerin yapması gereken işi ve sorumluluğu kendi üzerlerine almışlardır. Dışarıdakiler, kendi görev ve sorumluluklarını zaten zor şartlarda olan, hasta olan, dört duvar arasındaki tutsaklara yüklemesinler. Açlık grevi eylem tarzı olarak genel itibariyle doğru bulmamakla birlikte, açlık grevleri yapılacaksa bile içeridekilerin değil dışarısının yapması gerekir. Açlık grevi eylemi çok anlamlıdır. Bu eylem yerini bulmuş ve amacına ulaşmıştır. Hiçbir tereddütte kalmadan, bir an önce açlık grevine son versinler. Buradan açlık grevindeki herkese özellikle birinci ve ikinci gruptakilere tek tek selamlarımı söylüyorum."  

TUĞLUK VE KIŞANAK: ÇAĞRI ANLAMLI TUTSAKLAR DİKKATE ALMALI
PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi ile yaptığı görüşmeden haberdar olduklarını bildiren BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ve DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, "Sayın Öcalan'ın açlık grevlerinin bırakılması yönündeki çağrısını, cezaevlerinde açlık grevinde olan tüm tutsakların dikkate alacağını umuyoruz" diye kaydetti.

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ve DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk ortak yazılı açıklama yaptı. Görüşmeden kendilerinin de haberdar oldukları bildirilen açıklamada, "İmralı'daki görüşmeden sonra yaptığı açıklamayı önemsiyoruz. Sayın Öcalan'ın açlık grevlerinin bırakılması yönündeki çağrısını, cezaevlerinde açlık grevinde olan tüm tutsakların dikkate alacağını umuyoruz" dedi.

Hükümetin de bu çağrıyı ve adımı doğru okuması gerektiği belirtilen açıklamada, "Haklı ve meşru talepler doğrultusunda adım atılması için, bu çağrının bir vesile olması gerekiyor" diye kaydedildi.

DEMİRTAŞ ÇAĞRIYI DESTEKLEDİ
BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ise açıklamayla ilgili olarak, 'Sn. Öcalan'ın yaptığı çok önemli bir gelişmedir. Kardeşinin İmralı adasına gidişi bizlerin desteğiyle gerçekleşmiştir. Bu gelişmenin tecritin tümden kalkmasına vesile olmasını diliyoruz. Bizler de bu çağrıyı destekliyoruz' dedi.

Hiç yorum yok: