8 Kasım 2012 Perşembe

RedHack ODTÜ’yü de hackledi!

RedHack'ten ODTÜ öğrencilerine yönelik polis saldırısı karşısında polisten yana tutum alıp öğrencilerine karşı tavır alan ODTÜ'ye uyarı hacki.

Açlık grevlerine destek vermek için ODTÜ içinde bir yürüyüş düzenleyen ODTÜ'lü öğrencilere polis saldırmış ve ODTÜ'yü kimyasal gaza boğmuştu. Polisin bu saldırısında ODTÜ'de bazı binalar yanmış ve pek çok öğrenci de zarar görmüştü. Geleneğinde öğrencisini korumak olan ODTÜ yönetimi bu geleneğin tersine öğrencilerinin yanında yer almamış ve onlara karşı tavır takınmıştı.

RedHack "ODTÜ'yü halka ve öğrencilerine açıyor!" diyerek duyurduğu hack eyleminde ODTÜ'nün aynı zamanda "Türkiye internetinin de merkezidir! Geçen Mayıs ayında makarnacılara (devlet güdümünde çalışanlar) şifre servis edip DNS hacking yaptıran yerdir" diyerek ODTÜ'nün internet trafiğinin merkezi ve sistemlerinin "en güvenilir sistemler olması" gerektiğini de belirtti.

"ODTÜ nün arşiv datası dâhil tüm öğrenci kayıtlarını çektik!" diyen RedHack ODTÜ'nün sitelerinde çektiği dataların örneklerini de yayınladı. Yayınlanan örnekler arasında geçmişten bu yana ODTÜ'nün öğrencileri takip ettiği sistem ve öğrencilerin durumları yer almakta. Her öğrenci hakkında ODTÜ'nün tuttuğu bilgileri yayınlayan RedHack asılında bir başka gerçeğe de işaret etmekte. Dileyen girip ODTÜ öğrencisinin notlarını bilgilerini değiştirebilir. Binlerce öğrenci hakkında tutulan çizelgelerin örneklerini yayınlayan RedHack ODTÜ'nün öğrencilerini polise ezdirmek yerine daha ciddi işlerle ilgilenmesi gerektiğinin hatırlatmasını yaptı. RedHack'in Twitter takipçilerinde birinin "Ben ODTÜ den 93 te atılmayım :)) Mezun gösterebilir misiniz ya" sorusuna RedHack "teknik olarak mümkün" derken ODTÜ'nün bilimden ne kadar uzak olduğuna da göndermede bulundu.

"Biz ODTÜ de 3 kelime İngilizce öğrendik, "Yankee Go Home" [Sinan Cemgil]"'in sözünü hatırlatan RedHack yapılan hack ile ODTÜ'nün geldiği yere bir kez daha işaret ederek günümüzde devrimci kuşağı takip eden ODTÜ'lü öğrencilerin yanında olduklarını gösterdi.

REDHACK ODTÜ'DEN ALDIĞI DÖKÜMANLARIN
YANINDA ODTÜ SİTEMİNİ DE HACKLEDİ
RedHack hacklediği ODTÜ sitemindeki öğrenci dokümanlarının yanı sıra ODTÜ'nün mail sistemini de hackleyerek webmail.edu.tr'deki mail şifrelerini de ele geçirdiğini duyurdu. Sık sık 9 Kasım Ankara öğrenci eylemini hatırlatan RedHack Öğrencilerin kendi haklarına sahip çıkmalarını ve "Ali Ağaoğlu gibi züppelere ses çıkarmadıktan sonra O inşaat mühendisliği fakültesi orda niye duruyor! Gereksizse kaldıralım!" diyerek öğrencilerin kendi sorunlarının yanı sıra öğrenim gördükleri bilim alanıyla ilgili de duyarlı olmaları gerektiğine vurgu yaptı.

RedHack ele geçirdiği mail şifrelerinden bir kısmını örnek olarak "ODTÜ İnşaat Fakültesi mail şifreleri" diyerek yayınladı. Bu yayın ODTÜ mail sisteminin aslında bu ülkede en güvenli sistem olması gerekirken hiç de öyle olmadığının kanıtı oldu. Aynı zamanda devam eden birçok davada maillerine gelen mesajlar veya maillerinde atılan mesajlar nedeniyle yargılananların bu mesajlar dolayısıyla yargılanamayacaklarını bir kez daha kanıtlamış oldu. Bilgisayar sistemi hakkında bilgisi olan sosyalist hackerların bu sistemlere girebildiği yerde milyarlarca dolarlık desteklerle işleyen gizli servislerin, polisin vb istediği sisteme girip kişinin haberi olmadan onun mailini kullanacağını bir kez daha kanıtlamış oldu.

Sosyalist hacker RedHack farklı hackerlar olduklarını sürekli olarak göstermeye devam ediyorlar. RedHack ODTÜ'ye yönelik hack eylemini Twitter'da #TekYolDevrimODTÜ tagında duyurmaya devam ediyor.
(Kaynak: kızılyıldız.org)

Hiç yorum yok: