21 Aralık 2012 Cuma

Dışarıdaki Gazeteciler: BirGün Gazetesi yalnız değildir!


Dışarıdaki Gazeteciler, Başbakan Erdoğan’ın BirGün Gazetesi'ne açtığı yüz bin liralık tazminat davası üzerine bir açıklama yayınladı.

Dışarıdaki Gazeteciler'in açıklama metni: 
"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BirGün gazetesine 100 bin TL’lik tazminat davası açtı. Şimdiye dek yazılara, karikatürlere, basın açıklamalarına açtığı davalarla ve kazandığı “manevi” tazminatlarla Türkiye tarihine geçen Başbakan Erdoğan, uyguladığı sansürü eleştiren gazeteye açtığı davayla yeni bir sansürleme çabası örneği sergiledi. Bu, apaçık bir ifade özgürlüğü ihlali girişimidir.

Bu ironik ve trajikomik durum ilk değil, görülüyor ki son da olmayacak. Holding medyasına dek uzanan bu “tazminat veya vergi borcu yoluyla baskı” yöntemi, hepimizin malumu. BirGün gibi arkasında holding olmayan muhalif gazeteler için, bu tazminat davası aslında kapatma davasıyla aynı anlama geliyor.

Özellikle son 1,5 yıldır sokağa inen gazetecilere özgürlük mücadelesinde destek veren, çalışanları adliye koridorlarında bizimle bekleyen ve eylemlere katılan, hapisteki gazetecilerle ilgili iktidara hesap soran haberler yapan ve sansür uygulamasına maruz kalan gazetecilere kapılarını açan bir gazetenin, Başbakan Erdoğan’ı rahatsız etmiş olması sürpriz değil.

Başbakan “kişilik haklarının zedelendiğini” öne sürüyor. Kendi 10 yıllık iktidarında da cezaevlerine atılan onlarca gazetecinin temel hak ve özgürlükleri her gün özenle zedelendi, zedeleniyor. Bugün 70’den fazla gazeteci hapiste. Onlarcası işlerinden olmuş, yüzlercesi ifade özgürlüğünün gereklerini yerine getirememekten mustarip.

Ancak biz maddi ya da manevi tazminat talep etmiyoruz, iktidardan lütuf beklemiyoruz. Basın ve ifade özgürlüğünün hakkımız olduğunu biliyoruz ve elde etmek için de mücadele veriyoruz.

Ve Dışarıdaki Gazeteciler olarak, bizimle aynı mücadelenin içerisindeki BirGün gazetesinin yanında olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz."

Hiç yorum yok: