24 Aralık 2012 Pazartesi

Rektörlerden ODTÜ direnişine Tayyip ağzı açıklama

ODTÜ'de yaşananlardan sonra ODTÜ Rektörü'nün ve onlarca üniversiteden akademisyenlerin polis saldırısını kınamasının ardından, AKP harekete geçti. Üniversiteler birbiri ardına ODTÜ öğrencilerini, ODTÜ'deki direnişi selamlayan eylemleri ve öğrencilerini destekleyen akademisyenleri marjinalize etmek için açıklamalar sıraladı.

ODTÜ'de yaşananlardan sonra öğrencisinden Rektörü'ne, akademisyenine kadar ODTÜ'de yaşanan saldırıya ve Tayyip Erdoğan'a karşı gelen ortak tepkiler AKP'lileri harekete geçirdi. AKP'li rektörler durumu kurtarmaya çalışmak için Tayyip ile ağız birliği yaptılar. Öyle ki AKP'yi savunmak için yandaş medyanın da başvurduğu taktik olan yalana sığındılar: "Öğrencilerin protestosu Göktürk 2 uydusuna karşıydı."

Bir üniversitelinin hayati tehlike atlattığı polis saldırısına ve ardından gelen operasyon terörüne karşı ülkenin dört bir yanında ODTÜ direnişini selamlayan eylemler gerçekleştirilmiş akademisyenler ve öğrenciler AKP faşizmine karşı yan yana gelmişlerdi. Basında da açıklamalarda da dikkat çeken ise "Onlar "molotof kokteyli" atan üniversitelilerdi" vurgusu oldu. Öğrencileri terörize eden haberlerden sonra şimdi ise AKP'li rektörler savunmaya geçti.

İşte bir kaç üniversitenin ODTÜ ile ilgili yaptığı açıklama:
"Marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi olarak, ODTÜ yerleşkesinde gerçekleştirilen tören sırasında yaşanan şiddet olaylarını üzüntüyle karşılıyoruz" şeklinde ortak açıklama yaptı. "Bu vesileyle, ülkemizde heyecan uyandıran ve tüm dünyanın ilgisini çeken böylesine bir bilimsel ve teknolojik başarının gerçekleşmesinde katkısı olan bilim adamlarımıza ve diğer yetkililere teşekkür eder, tebriklerimizi sunarız. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" dediler.

İTÜ Rektörü Mehmet Karaca, Abdullah Gül tarafından Rektörlüğe atanan isimlerden. Asistanlara yönelik saldırıları İTÜ'de güçlendiren Karaca, üniversite öğrencilerinden, akademisyenlerden ve üniversite çalışanlarından göreve geldiğinden beri yoğun eleştiri alıyor.

Marmara Üniversitesi Rektörü Zafer Gül ise Marmara Rektörlüğü için biçilmiş kaftan. Kendisi okul içinde gerici uygulamaları göz ederken aynı zamanda piyasacılığı da ihmal etmiyor. Üniversite evrim karşıtı sempozyum düzenleyen Gül, yine Abdullah Gül tarafından Rektörlüğe atanan isimlerden. Zaman gazetesine röportaj veren Gül, göreve geldiğinde üniversitenin akademik kadrosunu ve yönetimini de değiştirmişti. İletişim Fakültesi Dekanı Yusuf Devran'ı da göreve getiren Zafer Gül. Devran ise, ekşisözlük'te kendisine eleştiri yazan Mikail Boz isimli öğrenciyi okuldan uzaklaştırmıştı.

Galatasaray Üniversitesi Rektörü Ethem Tolga ikinci kez rektör atandıktan sonra “Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün güveni, bize karşı devam etmekte, bu güvene layık olmak inanın çok hoş bir duygu.” açıklamasını yapmıştı. Kendisinin lakabı ise "Yobaz Ethem".

İstanbul Üniversitesi Rektörü Yunus Söylet Tayyip Erdoğan'ın aile doktorluğunu yapan Söylet, 2008 seçimlerinde daha az oy almasına rağmen YÖK listesinde ilk sıraya yükseltilerek, Abdullah Gül tarafından Rektörlük koltuğuna atanmıştı. Söylet ayrıca Tayyip Erdoğan'a Fahri Doktora ünvanı vermişti. Söylet'in İstanbul Üniversitesi'nde açılışlarında ve etkinlikte aradığı bir numaralı isim de yine Tayyip Erdoğan'dan başkası değil. Açılan soruşturmalarla ve verilen cezalarla öğrenci düşmanı olduğunu kanıtlayan Söylet, Twitter üzerinden de kendisini eleştirenlere "histerik provokatör" lakabını takmadan geçmiyor.

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Murat Tuncer; “Tamamen kendi üretimimiz olan Göktürk-2 uydumuzun başarıyla fırlatılması sırasında ve sonrasında yaşanan şiddet içeren olayların, Türkiye'nin gurur duyacağı bu başarıyı gölgede bırakması üzüntü vericidir. Demokratik bir hak olan protestonun, şiddet kullanılarak ortaya konulması kabul edilemez. Güvenlik güçlerimizi ve öğrencilerimizi birbirlerinin karşıtı değil, ülkemiz için çaba gösteren paydaşlar olarak görüyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Senatosu'ndan yapılan yazılı açıklamada da şu ifadelere yer verildi: “Göktürk-2'nin uzaya fırlatılması törenine, tüm öğrenci ve öğretim elemanlarının da coşkuyla katılmaları beklenirken, bilime ve gelişmeye karşı yapılan bu anlamsız protesto girişimlerini kınıyor ve kamuoyuna ilan ediyoruz.”

Çetinsaya'dan Tayyip'e destek
 YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya ise tatilde kendisine sorulduğunda cevap vermediği "ODTÜ olaylarını nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusuna bu kez Tayyip Erdoğan'ı savunarak cevap getirdi. Çetinsaya, özgürlüğü Tayyip Erdoğan'a özgürlük şeklinde tanımladı:

"Yükseköğretim Kurulu olarak vazgeçemeyeceğimiz en temel ilkemiz akademik özgürlüktür. Akademik özgürlük, hem öğrencilerin ve öğretim üyelerinin kendilerini özgürce ifade edebilmelerini, hem de kampüse gelen misafirlerin ifade özgürlüğünü gerektirir. Bunu ihlal eden her davranış, akademik özgürlüğü ihlaldir ve kabul edilemez. Şiddete başvurarak akademik özgürlükleri sınırlamak, eğitim ve öğretimi engellemek asla mazur görülemez.'
Kaynak: kolektifler.net

Hiç yorum yok: