29 Aralık 2012 Cumartesi

SDP Genel Merkezi silahlı saldırıyla ilgili açıklama yaptı

Bugün (29 Aralık 2012) 15.30 sularında, Hatay Sokak, Sabancı İş Hanı, 4/16, Kızılayadresindeki Genel Merkezimize yönelik silahlı bir saldırı gerçekleştirilmiştir.

Genel Merkezimizin bulunduğu binaya gelen 3 saldırgan, aşağıda “Dev-Lis bürosunun nerede olduğunu” sorduktan sonra 4 kata çıkmış, ancak kendilerine kapı numarası verilmediği için karşı dairede bulunan emekli bir savcının avukatlık bürosuna gitmişlerdir. Zili çalmak suretiyle kapıyı açtıran saldırganlar, SDP’li sandıkları emekli savcıya kurusıkı tabanca ile 3 el ateş ettikten sonra kaçarak olay yerini terk etmiştir. İkisi 18 ve 35 yaşlarında olan 3 saldırgan, silah seslerini duyan partililer tarafından kovalanmış ancak yakalanamamıştır. Olay güvenlik kameraları ile kaydedilmiştir. Olayla ilgili resmi soruşturma sürmektedir.

Bu olayın, Başbakan Erdoğan’ın, mini bir ordu eşliğinde gerçekleştirdiği ODTÜ ziyareti sonrası açığa çıkan bir ortamda gerçekleşmiş olması manidardır. İçte ve dışta kendini savaş hükümeti ilan eden AKP iktidarı, Başkanlık da dâhil gelecek planlarını ülkeyi tehlikeli bir kutuplaşmaya iterek uygulamaya çalışmaktadır.

Sosyalist Demokrasi Partisi olarak, bu tür bir saldırı ile ilk kez karşı karşıya kalmıyoruz. Gençlik örgütümüz Dev-Lis’in sitesine yönelik hack’leme saldırılarından tehdit maillerine kadar çeşitli yöntemlerle sürdürülmekte olan bu saldırıların neyi amaçladığını da gayet iyi biliyoruz.

Polis terörü ile gözaltılarla, uydurma senaryolar üzerinden operasyon ve tutuklamalarla muhalefeti sindirmeye çalışan egemenler, sokağı zapturapt altına almayı başaramamıştır. Bunun son örneği, tüm ülkeye yayılan ODTÜ direnişidir. Olağanüstüleştirilen hukuk, özel yetkili mahkemeler, kitlesel tutuklamalar; sokağı, direnişi ve muhalefeti durduramayınca, egemenlerin bu tür açık provokasyon yöntemlerine başvurması şaşırtıcı değildir.

Devleti reforme etmek ve ileri demokrasi iddiasıyla başa gelen AKP hükümeti, Kürt sorunu başta olmak üzere Türkiye’nin kadim sorunlarına karşı bilindik devlet reflekslerinde tıkanmıştır. Daha birkaç yıl önce Dink suikastı ve Roboski katliamının “devletin derin dehlizlerinde kaybolmasına izin vermeyeceğini” söyleyen Başbakan, bugün artık ülkeyi o dehlizlerin en zifiri karanlığından yönetmeye çalışmaktadır.

Sosyalist Demokrasi Partisi olarak, adına “karanlık güçler,” “derin devlet” vb. denilen şeyin, Kürt sorununda çözümsüzlüğü dayatan; yüzlerce iş cinayetiyle, yok pahasına özelleştirmelerle, kamunun, doğanın ve tarihin talanıyla sermayeye kaynak aktarırken işçiye 40 liralık asgari ücret zammını reva gören devlet gerçekliğinin kendisi olduğunu biliyoruz.

Daha dün bizzat Başbakan’ın ağzından “derin devlet devam ediyor” diyen AKP iktidarı da biliyor ki, oligarşik diktatörlüğün bekası için bu mekanizmalara muhtaçlar.

Dink suikastında bu yüzden “örgüt bulunamıyor”, Roboski bu yüzden örtbas ediliyor, sosyalistler bu yüzden komplolarla tutuklanıyor. Genel Merkezimize yönelik bu alçakça saldırının sebebi de, bu devlet zihniyetinden başka bir şey değildir.

Sosyalist Demokrasi Partisi olarak bir kez daha haykırıyoruz:

Tutuklamalarınız, komplolarınız, operasyonlarınız, provokatif saldırılarınız dün de bugün de bize vız gelir!

Baskılar bizi yıldıramaz!

Sosyalist Demokrasi Partisi
Merkez Yürütme Kurulu

Hiç yorum yok: