6 Ocak 2013 Pazar

Esad: Allah düşmanlarıyla savaşıyoruz!

Suriye Devlet Başkanı Esad, Suriye dışından gelen tekfirci Allah düşmanlarıyla savaştıklarını söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Şam'da bulunan Opera binasında konuştu. Esad'ın konuşmasını dinleyen yüzlerce Suriyeli sık sık "Kanımız, canımız sana feda" sloganları atarken, Esad, silahlı çetelere saldırılarını durdurma çağrısı yaptı. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, ülkedeki çatışmanın yönetimle muhalifler arasında değil, vatan hainleri ile halk arasında olduğunu vurguladı.

Saldırıların durması durumda, askeri operasyonları durduracaklarını belirten Esad, bununla birlikte ulusal diyalog konferansı kurulabileceğini söyledi. Esad, görevden çekileceği iddialarını ise "çekileceğim haberleri rüyadan öte şeyler değildir" sözleriyle yanıtladı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın konuşmasının satır başları şöyle:

Acının Suriye'nin dört bir yanına yayıldığı bugünlerde bir araya geldiklerini belirten Esad, Suriye sokaklarında güvenlik kalmadığını, Suriye'nin benzersiz bir saldırı ile karşı karşıya olduğunu dile getirdi.

"Suriye'de çatışma halk ile katiller arasında, savaş ulusumuz ile düşmanları arasında" diyen Esad, "Onlar buna 'devrim' diyor ama bunun devrimle bir alakası yok" dedi.

Suriye egemen ve özgür bir ülke olarak kalacak
Dışarıdan gelen radikal cihatçılarla savaştıklarını belirten Esad, "Bunların çoğunluğu Suriyeli değil, El Kaide bağlantılı. Radikaller Suriye'yi bir cihat ülkesine dönüştürmek istiyor. İsyancıları yenmek imkansız değil. İsyancları destekleyerek Suriye'yi bölmek ve zayıflatmak için bölgesel bir plan var. Suriye egemen ve özgür bir ülke olarak kalacak" diye konuştu.

Rusya, İran ve Çin'e teşekkür
Batı direnişe zarar vermek için Suriye'de olan biteni istismar etmek istiyor. Ben Rusya, İran ve Çin'e destekleri için teşekkür ediyorum.

Kuklalarla değil onları oynatanlarla diyalog kurmak istiyoruz
Halka teröristlerle savaşmak için ulusal seferberlik çağrısı yapan Esad, "Yabancıların saldırılarını püskürtmek amacıyla topyekun bir savaş halindeyiz. Reformlar ve terörle mücadelenin bir arada yürümesi gerekiyor. Siyasi diyalog kurmak istedik ama karşımızda bir muhatap bulamadık. Biz kuklalarla değil kuklaları oynatanlarla diyalog kurmak istiyoruz. Batı diyalog kapısını kapattı. Ülkelerini yabancılara satmayanlarla müzakereleri sürdürürüz." dedi.

Esad'dan yol haritası
Batılı ülkelerin teröristleri silahlandırmaya son vermesi durumunda, ordunun da askeri operasyonları durduracağını açıklayan Esad, bunun sonunda bir "ulusal diyalog konferansı" kurulacağını ve Suriye'nin birliğini sağlayacak bir ulusal metin kaleme alınabileceğini söyledi.

"Bu metnin bir referandumla onaylanması gerekir. Ardından geniş kapsamlı katılımla kurulacak bir hükümetle seçimlere hazırlık yapılır" diyen Esad, "Bu siyasi çözüm planı kapsamında bir genel af da yer alacak. Ancak bu plan terörle mücadeleye bir son verilmesi anlamına gelmiyor" dedi.

Yine yeni anayasanın da bu süreçte hazırlanacağını ve referanduma sunulacağını belirten Esad, yeni anayasaya göre yeni hükümetin kurulacağını ifade etti.

Çekileceğim haberleri rüyadan öte şeyler değildir
Yapacağı açıklamanın öncesinde iktidardan çekileceğini açıklayacak şeklindeki haberlere değinen Suriye Devlet Başkanı Esad, "Benim 2014'te iktidarı bırakmam amacıyla uluslararası bir plan hazırlandığı haberleri rüyadan öte şeyler değildir" dedi.

Filistin davasından vazgeçmeyeceğiz
Suriye bu sürecin sonunda önceden olduğundan daha da güçlü olacak. Golan'ı unutmayacağız, Filistin davamızdan ayrılmayacağız.

''Suriye, tarihinde görmediği bir saldırıyla karşı karşıya. Tüm ülkeyi saran bir acıyla karşı karşıyayız. Ülke içinde ve dışındaki Suriye'ye düşman olan güçler, bizden intikam almak istiyor. Ülkedeki çatışma yönetimle muhalifler arasında değil, vatan hainleri ile halk arasında. Ülkede El Kaide zihniyetine sahip teröristler var. Çoğu Suriyeli olmayan tekfirci İslamcılarla savaşıyoruz. Bu süreçte yanımızda yer alan Rusya, Çin ve İran'a teşekkür ediyorum. Bazıları Suriye'nin muhaliflere doğrudan askeri müdahalede bulunmayı tercih ettiğini iddia ediyor. Biz başından beri siyasi çözümden yanaydık. Ancak kan dökmekten başka bir şey bilmeyen teröristlere karşı halkımızı korumak için kendimizi savunduk.''

Esad, iki yıldır Suriye dışından gelen tekfirci Allah düşmanlarıyla savaştıklarını vurguladı. Ülkedeki çekişmenin masumların ekmeği üzerinden yapılan makam ve mevki mücadelesi olduğunu savundu. Siyasi çözüm yolunu seçtiklerini savunan Esad, bu konuda herkese elini uzattıklarını fakat destek bulamadıklarını söyledi.

Esad, diyalog yolunu seçmediğini iddia edenlerin yanıldığını, batı kuklalarıyla değil, efendilerle diyalog yaptıklarını söyledi.

Hiç yorum yok: