10 Ocak 2013 Perşembe

FKBC: Paris’te işlenen kontra suikasti nefretle kınıyoruz!

FKBC: PKK'nin Paris'teki bürosuna yapılan saldırıda, aralarında PKK'nin kurucularından Sakine Cansız'ın da bulunduğu 3 PKK'li kadın katledildi.

Paris'te susturucu takılan silahla bulundukları büroda uğradıkları silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren PKK'li 3 kadın yöneticiden biri olan Sakine Cansız, PKK'nin kurucuları arasında yer alıp örgütte halen faaliyet gösteren ve yaşayan 5 kişiden biriydi.

Sürgünde Kürt Parlamentosu Fransa Temsilcisi Fidan Doğan ve Leyla Söylemez ile öldürülen PKK'nin Almanya sorumlusu Cansız PKK'nin kurucuları arasında yer alıp örgütte faaliyetlerini sürdüren tek kadındı. 'Sara' kod adlı Sakine Cansız'ın öldürülmesiyle kuruculardan PKK'de sadece Abdullah Öcalan, Cemil Bayık, A. Haydar Kaytan ve Duran Kalkan hayatta kaldı. Cansız, PKK'nin kurucuları arasında bulunan ve Abdullah Öcalan ile evlenen Kesire Öcalan ile birlikte 2 kadından biriydi. Kesire Öcalan, PKK'den daha önce ayrılmıştı.

Dersim doğumlu Sakine Cansız, PKK'ye katılmadan önce evlenerek 'Polat' soyadını almıştı. PKK için (Dersim) Tunceli ve Bingöl bölgesinde örgütlenme çalışmalarında yer alan Sakine Cansız, daha sonra boşanmıştı. 12 Eylül askeri darbesiyle gözaltına alındı ve Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde yattı. Dünyanın en kötü 10 cezaevi arasında sayılan Diyarbakır Cezaevi'nde tutuklu olan Cansız, 1980’li yıllarda ilk siyasi savunma yapan kadın PKK’li oldu. Cezaevindeki direnişi nedeniyle PKK içerisinde önemli bir isimdir. Diyarbakır 5 No'lu Cezaevi'nde yaklaşık 20 yıl hapis yatan Sakine Cansız, 1991 yılında cezaevinden çıktıktan sonra yeniden PKK'ye katıldı. PKK'nin birçok kampında sorumluluk üstlenen Sakine Cansız, Öcalan'n Suriye'den çıkarıldığı dönemde PKK'nin Avrupa sorumlularından biri olarak görev almıştı. Avrupa'da suikast sonucu ölen PKK'nin en üst düzeydeki sorumlusu olan Cansız, Kandil'den bir süre önce Avrupa'ya geçmiş ve Almanya'da 18 Aralık'ta PKK'nin kuruluşunun 34'üncü yıldönümü törenlerine katılıp bir konuşma yapmıştı. Sakine Cansız buradaki konuşmasında, 34 yıllık mücadele sonucu gelinen aşamada hiç kimsenin bu süreçte hata yapmaması gerektiğini söylemişti.

Cansız PKK’nin kuruluşundan itibaren örgüt içerisinde yer almış, Abdullah Öcalan’a yakınlığı ile tanınmış bir isim. Uzun süredir de Avrupa örgütlenmesi içerisinde yer alıyordu. PKK içerisinde baştan bu yana yalpalamayan ender kadrolardandır. PKK içerisinde Murat Karayılan ve Cemil Bayık neyse Sakine Cansız da odur denebilir. 12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevi’nde kalmış ve direnişi ile tanınan bir kadındır.

Fidan Doğan, 17 Ocak 1982 tarihinde Maraş’ın Elbistan ilçesinde doğdu. Avrupa’ya göç eden bir ailenin kızı olan Doğan, Fransa’da büyüdü. 1999 yılından itibaren aktif bir şekilde Avrupa’daki çalışmaların içinde yer aldı. Gençlik ve kadın alanlarında çalışan Doğan, 2002 yılından bu yana Avrupa’daki diplomasi faaliyetleri içindeydi. Kürdistan Ulusal Kongresi üyelerinden olan Doğan, kuruluşun Paris temsilciliğini yürütüyordu.

Leyla Söylemez, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde doğdu. Çocukluğu Mersin'de geçti ve ailesi ile 1990'lı yıllarda Almanya'ya geldi. Eğitimini Halle'de sürdürdü. Mimarlık bölümünde okurken örgüt içerisinde yer aldı. 2006 yılından sonra Avrupa'nın birçok şehrinde gençlik faaliyetlerinde bulundu. Başta Almanya'nın Berlin, Köln, Hannnover, Frankfurt olmak üzere İsviçre'nin Basel kentlerinde çalışma yürüttü. Son olarak Paris'te çalışmalarını sürdürüyordu.

Uzun yılların ardından Avrupa bir ilk kontra eylemi olması bakımından Paris’teki katliam dikkate değerdir.

Paris’te kontralarca üç PKK'li kadın yöneticinin suikatle katledilmesini lanetliyor, tüm devrimci-demokrat ve ilerici güçleri provokasyonlara karşı duyarlı olmaya ve Kürt direnişiyle dayanışmayı yükseltmeye çağırıyoruz.

FKBC | Faşizme Karşı Birleşik Cephe
Birleşik anti-faşist cephe

Hiç yorum yok: