9 Ocak 2013 Çarşamba

Tayyip Bey, Ali Bongo’yla diz dize! Yakışır! - Hakan Gülseven

Malum, Tayyip Bey Afrika’ya doğru hareket etti. Allah Afrikalılara sabırlar ihsan eylesin de, konumuz bu değil tabii. Kıymetli başbakanımız Afrika’nın Gabon’unda müthiş bir konuşma yaptı, konumuz o.

Tayyip Bey, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad için, “Uçaklarla halkını bombalayarak öldüren bir insanın tavsiyelerinin demokratik olması beklenemez,” diyordu Gabon’da. İşte Tayyip Bey farkı budur. Kendinden emin konuşmaktadır. Orada kendini takip eden medya mensupları arasında, “Pardon Tayyip Bey, ayıptır sorması, Hakkari Uludere’deki 34 genci babam mı bombalayıp öldürdü?” diye soracak bir yiğit olmadığını bilmekte, bol keseden Esad’a sallamaktadır...

“Bombalarla paramparça olan küçücük Kürt Kızı Ceylan’ı, vücudu delik deşik edilen 13 yaşındaki Uğur Kaymaz’ı da mı Esad öldürdü?” diye de sorulabilirdi kendisine tabii...


***

“Şu anda Esad devlet terörü estirmektedir,” demiş Tayyip Bey, Gabon’un ılık ılık üfüren tropikal rüzgarları eşliğinde. “Hayrola Tayyip Bey? ODTÜ’de estirdiğiniz gaz ve toz bulutu devlet terörü değildi de, Allah’ın bir hikmeti miydi?” diye soran da çıkmadı.

Veya, “29 Ekim’de 5 kaburga kemiği, bileği ve kürek kemiği kırılan 73 yaşındaki teyzeye ne terörü çarptı?” da denebilirdi.

Denmedi...

İşte Tayyip Bey’i Tayyip Bey yapan budur. Kendi yaptıklarının tamamını kendine “hak” görebilmekte, bir başkasına ise “suç” olarak giydirebilmektedir.

***

Hadi, bunlara alıştık diyelim. Lakin bu lafları Gabon’da etmeyeydi iyiydi.

Zira ziyaretine gittiği Gabon’un Devlet Başkanı Ali Bongo, Afrika’nın en namlı diktatör ve hırsızlarındandır. Milyarlarca dolarlık servetini, petrol zengini ülkenin zavallı insanlarından, açlıkla ve salgın hastalıklarla pençeleşen yoksul halkından çalarak yaptı.

Babası Ömer Bongo, Gabon’un başında tam 41 sene kalmış eli kanlı bir diktatördü. Babası ölünce yerine Ali Bongo geçti. Tabii ki şaibeli bir seçimle.

2009’da Ali Bongo Efendi’nin şaibeli seçimlerden birinci çıkması üzerine Port-Gentil kentinde sokağa dökülen halkın üzerine devlet kuvvetleri tarafından ateş açıldı, 60’ın üzerinde insan öldürüldü.

Ali Bongo Efendi, iktidara gelir gelmez, sınırsız iktidarda kalma ve parlamentoyu feshedebilme hakkını tanıyan yasaları çıkarıverdi, gayet “demokratik” bir biçimde!

İnsan hakları raporları, Gabon’da devlet eliyle işlenen cinayetlerden, işkenceden, siyasi tutuklamalardan ve daha pek çok “devlet terörü” uygulamasından zengin örneklerle dolu.

Gabon, bugün, Benin, Nijerya, Mali, Togo, Gine ve diğer Batı Afrika ülkelerinden getirilen çocukların işgücü ve seks kölesi olarak “dünya pazarı”na sunulduğu ana toplama noktası olarak biliniyor.

Ve daha dünya kadar pislik...

***

Aslında Gabon gezisinde olmayı ve Tayyip Bey’e tek bir soru sormayı çok isterdim: Öyle Esad’a insan hakkı ve devlet terörü dersi verirken, Ali Bongo Efendi’yle el ele, diz dize fotoğraf çektirmek nasıl, güzel oluyor mu?

Hiç yorum yok: