25 Ocak 2013 Cuma

Yeni İçişleri Bakanı'nda Hrant gölgesi...

İstanbul valisiyken AKP’nin goygoyculuğunu yapıp İstanbul’u Kadir Topbaş’la parsel parsel talan eden ve Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in ölümünün sorumluları arasında yer aldığı ifade edilen Muammer Güler İçişleri Bakanlığına terfi ettirildi.

Hrant Dink 19 Ocak 2007 tarihinde gazetesinin önünde silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybetmişti. Dink davası avukatlarının mahkemede daha önce Hrant Dink'in kendisinin de yazdığı üzere, İstanbul Valiliğinde 2 kişi tarafından tehdit edilmiş olduğu dile getirildi.

‘Yardım ve yataklık’ ile ‘kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi’ nedeniyle Dink’in avukatları dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler’in ve İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın da aralarında bulunduğu toplam 24 kamu görevlisinin yargılanmasını talep etmişti. Ancak İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Dink davasını ‘Örgüt yok’ diyerek kapatmıştı.

Hrant’a dokunan yükseldi
Hrant Dink cinayetinin sorumluları arasında geçem Muammer Güler’in İçişleri Bakanlığına getirilmesini tepkiyle karşılayan avukatı Ergin Cinmen, ‘Hrant’a dokunan yükseldi’ dedi.

“Yeni hazırlanan 4’üncü Yargı Paketinin içinde yer alan kamu görevlileri yargılanır hükmü çıkacak mı, çıkmayacak mı belli değil. Edilecek tek bir kelime vardır o da Hrant’a dokunan yükseldi”, Hrant Dink’in arkadaşı olan gazeteci Hayko Bağdat ise; “Hepiniz piçsiniz pankartının altında duran İdiris Naim Şahin ile Hrant’ın makamında tehdit edildiği Muammer Güler arasında tercih yapmak zorunda kaldığımız bir ülkede yaşıyoruz” açıklamalarında bulundu.

Hiç yorum yok: