12 Mart 2013 Salı

Gazi Katliamı 18. yılında eylemlerle protesto edildi!

12 Mart 1995 tarihinde Gazi Mahallesi'nde 17 kişinin yaşamını yitirdiği katliamın 18. yıldönümünde binlerce yurttaş, Gazi Mahallesi'nde biraraya gelerek, yaşamını yitirenleri andı. Anmaya Eski Gazi Karakolu önünde bir araya gelen ÖDP, Halkevleri, TKP, HDK bileşenleri, DHF, Halk Cephesi, Mücadele Birliği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Halkın Birliği ve çeşitli parti ve örgütler, işçiler, emekçiler ve de demokratik kitle örgütlerinin katıldığı çok sayıda kişi katıldı. 

Gruplar Eski Karakol Caddesi boyunca önce Gazi Cemevi’ne ardından Gazi Mezarlığı'na yürürken, mahalledeki tüm esnaflar kepenklerini kapattı, evlerin balkon ve pencerelerinden ise katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğrafları asıldı.

Yürüyüşün ardından mezarlığa ulaşan kitle, mezar başlarında saygı duruşunda bulunarak marşlar söylenip, katliamı yeren sloganlar atıldı. Mezarlıkta yapılan açıklamalarda, katliamın üzerinden 18 yıl geçmesine rağmen faillerin hala yargı önüne çıkarılmadığına dikkat çekildi. Açıklamalarda öne çıkan, 12 Mart Gazi Katliamı’nın sorumlusunun devlet olduğu ve devletin emekçi yığınları sindirmek için kontrgerilla eliyle işçi ve emekçi halklara karşı işlenen katliamlardan birisi olduğuna vurgu yapıldı.

Hatırlanacağı üzere, TC devletinin tarihi halkalara yönelik katliam tarihidir. Çok eskilere gitmeye hiçte gerek olmadan yakın tarihe şöyle bir bakmak bile yetmektedir: 1 Mayıs ‘77, Fatsa, Çorum, Maraş, Sivas, Uludere - Roboski katliamları, Paris'te 3 Kürt kadına yapılan suikast, askeri ve siyasi operasyonlar, Kürt halkı, Aleviler vb. karşı geliştirilen inkârcı politikaların sonucudur ve bu faşist inkârcı ve yok sayıcı politikalar bugün de AKP - Gülen Cemaatti yönetimiyle sürmektedir. 

AKP hükümeti “katliamları açığa çıkaracağım” yalanıyla emekçi yığınları aldatmak - yedeklemek için yalan üzerine yalana başvurdu. Tüm bu açıklamalara rağmen, Gazi katliamının sorumlularının bugüne kadar açığa çıkarılmadığı gibi, olayın derinleştirilmesinin önüne geçilerek, katliam göstermelik yargılama sonucu dosya kapatılıp rafa kaldırıldı. Böylece AKP, Gazi Katliamı'nın arkasındaki devleti gizledi ve korudu. Elbette Gazi ve diğer katliamlardan hesabı devrimcilerin önderliğinde ayağa kalkacak olan işçi ve emekçi halklar soracaktır. Devrimci ve sosyalistlere düşen görev ise kavgada şehit düşenlerin anılarına sahip çıkarak, örgütlü birleşik savaşımı geliştirip ileriye taşıyarak, katliamların hesabını sorma ve yeni katliamların önü almaktır.

Gazi'de ne olmuştu?
Gazi Olayları'nın üzerinden 18 yıl geçti. Olayın perde arkası halen tam olarak aydınlatılamadı. Gazi Mahallesi'ndeki çoğunlukla Alevilerin gittiği üç kahvehane, 12 Mart 1995 gecesi otomatik silahlarla tarandı. Kahvehanelerden birinde Alevi Dedesi Halil Kaya öldü ve beşi ağır 20 kişi de yaralandı. Saldırganlar olay yerinden uzaklaştıktan sonra gasp ettikleri taksinin şoförünün boğazını keserek öldürdü, taksiyi ateşe verdi ve kaçtı.

Olayların ardından çok sayıda Alevi, Gazi Mahallesi’nde toplandı ve polis karakoluna yürüdü. Polisin grubu dağıtmak için havaya ateş açtığı sırada, serseri kurşunlarla bir kişi öldü, birçok kişi de yaralandı. Gece boyunca olaylar durmadı. 13 Mart günü polis karakoluna tekrar yürüyüşe geçen grup, çevik kuvvet ve özel timlerle desteklenen polisle çatıştı. 15 kişi öldü, aralarında gazetecilerin de bulunduğu birçok kişi yaralandı.

Askerlerin de bölgeye gelmesinden sonra Gaziosmanpaşa'da üç mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ancak barikatlar kuran grup, bir komite oluşturarak isteklerinin yerine getirilmemesi durumunda eylemlerini sürdüreceklerini açıkladı.

15 Mart'ta ise Ümraniye - Mustafa Kemal Mahallesi'nde olaylar çıktı. Protestocu gruba müdahale ederken polisin açtığı ateş sonucu 4 kişi öldü, 20'den fazla kişi yaralandı.

Olaydan sonra yapılan otopsi sonucu ölen 17 kişiden yedisinin polis mermisiyle hayatını kaybettiği belirlendi. Gaziosmanpaşa Savcılığı'nın olayla ilgili fezlekesiyle Eyüp Cumhuriyet Başsavcılığı, 20 polis hakkında “müdafaa ve zaruret sınırını aşarak faili belli olmayacak şekilde adam öldürmek” iddiasıyla dava açtı.

Hiç yorum yok: