1 Nisan 2013 Pazartesi

FKF Kuruluş Komitesi basın toplantısı düzenledi

ODTÜ'de düzenlenen Üniversite Kongresi'nin ardından kuruluşu ilan edilen Fikir Kulüpleri Federasyonu'nun Kuruluş Komitesi bir basın toplantısı düzenleyerek FKF'nin yeniden kuruluş sürecinde atılacak adımları anlattı.

15 Mart'ta ODTÜ'de 180'in üzerinde öğrenci kulübünün destek verdiği ve Türkiye'nin dört bir yanından 500'ün üzerinde delegenin katılımıyla toplanan Üniversite Kongresi'nin aldığı tarihi kararla yeniden kurulan Fikir Kulüpleri Federasyonu'nun Kuruluş Komitesi, kuruluş sürecine dair bir basın toplantısı düzenleyerek önümüzdeki dönem atılacak adımlara ilişkin bilgi verdi.

Açıklama metni şöyle:

Kuruluş Komitesi adına konuşan Zozan Baran şunları söyledi: “15 Mart’ta ODTÜ’de toplanan Üniversite Kongresi 196 kulübün imzası, 550 delegenin katılımı ile gerçekleşti. Öncesinde sürdürülen yoğun hazırlık çalışmaları sonucunda uzun süredir Türkiye’de yan yana gelmeyen bir kalabalığı buluşturan Kongre yoğun ve verimli tartışmalarla geçmişti. Anayasa, Bağımsızlık, Aydınlanma, Bilim, Kültür-Sanat, YÖK gibi konularda yaşanan tartışmalardan sonra sıra bundan sonrasında ne yapılacağına geldiğinde herkes çok heyecanlıydı. Hazırlık Komitesi’nin hazırladığı karar taslağı okunduğunda ve Kongre’nin yoluna Fikir Kulüpleri Federasyonu olarak devam etmesi önerildiğinde salon öneriyi dakikalarca ayakta alkışladı. Kongrenin iradesi bize FKF’nin kurulması için büyük bir güç verdi ve Hazırlık Komitesi, FKF Kuruluş Komitesi olarak genişletildi, FKF’nin kuruluşu için kollar sıvandı.

Kongrede biliyorsunuz öncesinde belirlenen ve tebliğlerle katkı sunulan 6 başlıkta karar taslakları oylandı ve kabul edilen metin bir program kitapçığı şeklinde basıldı. Bunu aynı zamanda FKF’nin programı olarak görmemiz de mümkün. Ayrıca sunulan tebliğler ve kongreye yapılan yazılı katkılar da önümüzdeki süreçte kitaplaştırılacak; böylece FKF daha yola başlarken üretmeyi öne çıkardığını göstermiş olacak.

Üniversite Kongresi toplanmadan önce okullarda yaptığı delege seçim toplantılarında kongre değerlendirme toplantıları yapacağının sözünü vermişti. Kongreden çıkan FKF’nin kurulması kararıyla birlikte bu toplantılar hem kongre değerlendirme toplantıları hem de FKF kuruluş toplantıları olacak. Bu toplantıları yapma amacımız hem FKF kuruluş sürecine mümkün olduğunda fazla üniversiteliyi katmak hem de FKF’nin ne olup olmayacağını anlatabilmek. Bu toplantılar her okulda ve her fakültede yapılacak ve 12 Nisan’a kadar sürecek. Bu toplantılardan her okuldan 1 temsilci seçilecek ve bu temsilciler 14 Nisan’da İstanbul’da yapacağımız merkezi toplantıya katılacak. 14 Nisan’da yapılacak toplantı ile FKF için merkezi bir koordinasyon kurulu seçilecek ve alanların çalışmalarını yürütecekleri alt komisyonlar kurulacak.

FKF kolektif üretimlerle kendini var edecek demiştik. Bu üretimlerden ilki FKF için bir logo tasarlamak olacak. Bu konuda çalışan ve FKF’ye katkıda bulunmak isteyen tüm arkadaşlarımızı FKF için logo tasarlamaya çağırıyoruz. Duyurumuzda da belirttiğimiz gibi biz bunu bir yarışma olarak düşünmüyoruz. FKF baştan beri yola yaratılan rekabetçi ortama karşı çıkarak ve beraber üretmenin gücüne inanarak çıktı, şimdi kendi logomuzu tasarlarken de bu ilkemize sadık kalıyoruz.

Son olarak FKF resmi olarak kuruluşunu Mayıs ayında yapacağı büyük bir şenlikle duyuracak. Şuan erken olduğu için şenliğe dair ayrıntı veremeyiz. Ancak şu kadarını söylememiz mümkün: FKF kuruluşunu ismini hak edecek görkemde bir şenlikle duyuracak. Önemli sanatçıları ve birçok ilden üniversiteliyi bir araya getirmeyi planladığımız bu şenlikle beraber FKF mümkün olduğunca fazla aracı kullanarak ve mümkün olduğunca fazla üniversiteliyi bünyesine katarak yoluna devam edecek.

Hiç yorum yok: