13 Ağustos 2013 Salı

Baş edilemeyen devrimci: Fidel Castro

Fidel Castro, dünya kamuoyunun yakından tanıdığı baş edilemeyen devrimci. 87. yaş günü kutlayan Commandante, belki de yeryüzünün en uzun süre görev yapan devlet başkanı. Bugün Küba'nın efsanevi lideri Fidel Castro'nun doğum günü. Bu büyük "Barbudo"nun doğum günü tüm dünya halklarına kutlu olsun. Castro, ülkesinin ABD’ye karşı verdiği bağımsızlık mücadelesinin önderi ve ilham kaynağımız.

Liderlik yaptığı bu zamanda içinde Castro dünyaya bir olguyu ispat etti. ABD emperyalizminin burnunun dibinde bir minik adada bu süper gücün bin bir entrikasına karşı boyun eğmedi. Tam bağımsız olarak Küba varlığını sürdürdü, sürdürüyor.

Küba halkı aç kaldı, susuz kaldı. Ama sömürge olmadı. Fidel Castro bu bağımsızlıkçı tavrını sadece kronik karşıtı ABD emperyalizmine karşı değil, tüm egemenlere karşı sürdürdü. Bu tavrını gün geldi sosyalist olduğu halde SSCB’ye, gün geldi Başkan Mao’nun Çin Halk Cumhuriyeti’ne gösterdi. Halkı bir çok şeyden mahrum kaldı. Ama ulusal onuru ayaklar altına alınmadı. Küba halkı parya muamelesi görmedi.

Fidel Castro’yu Fidel Castro yapanda bu onurlu tavrı oldu. O’na sadece dostları değil, karşıtları da saygı ile bakmak zorunda kaldı.

Önemli bir lider
1926 yılında doğan Fidel Castro hukuk eğitimi aldığı sırada iktidar karşıtı öğrenci hareketlerinde aktif olarak rol aldı. Batista diktatörlüğünü yıkmak için bir kaç başarısız girişimde bulunduktan sonra Castro devrim mücadelesini kazanarak 1959’da başkent Havana’ya girdi.

Bu süreçte kardeşi Raul Castro ve Ernesto Che Guevara en büyük destekçileri oldu. Önce Başbakan sonra da Devlet Başkanı olan Castro, köklü değişikliklerle ülkede sosyalizmi hayata geçirdi. Küçük bir ülkenin başkanı olmasına rağmen Castro Amerikan karşıtı tutumu ve kişisel karizmasıyla dünya politikasında önemli bir yer edindi.

638 suikast girişimini atlattı
Küba’da, 1959′dan, sağlık nedenleriyle iktidardan ayrıldığı 2006 arasındaki döneme kadar 638 suikast girişimiyle karşı karşıya kalan Fidel Castro, “en çok suikast girişimine maruz kalan kişi”,  bu açıdan ‘sakallarından ödün vermeyen komutan’ olarak da bilinir.

Başta ABD olmak üzere emperyalistler ise Castro'nun fiziki yaşamının son bulmasını dört gözle bekliyorlar. Oysa Castro ve mücadelesi çoktan ölümsüzleşti.

Çok yaşa büyük komutan, yaşadığın her gün dünya halklarına bir kazanım çünkü.

Hiç yorum yok: