16 Ağustos 2013 Cuma

Mısırlı Devrimci Sosyalistler: Ordu yönetimi bıraksın! Karşı devrimci Sisi istifa etsin!

Devrimci sosyalistler bugün bir bildiri yayınlayarak "Ordu yönetimi yıkılsın! Eski rejim geri dönmesin! Müslüman Kardeşleri istemiyoruz! Tüm iktidar halka!" dedi.

Yayınlanan bildirinin tam metni;

"Nahda ve Adeviye Meydanlarında yapılan kanlı müdahaleler katliamdan başka bir şey değil. Buradaki amaç Müslüman Kardeşleri tasfiye etmek; ancak bu süreçte Mısır devriminin de sonu getiriliyor. Mübarek rejiminin ordu-polis devleti yeniden inşa ediliyor.

Devrimci Sosyalistler, bir gün olsun Muhammed Mursi'yi ve Müslüman Kardeşleri desteklemedi. Bizler her zaman hırsızlara karşı, Mısır devrimine ihanet eden yozlaşmış rejime karşı yürütülen muhalefette en ön saflarda yer aldık. Bu rejim, Mübarek döneminin güvenlik güçlerini, ordusunu, hırsız iş adamlarını dahi korudu, kolladı. Bizler 30 Temmuz'daki isyanda da yer aldık. Fakat yine Müslüman Kardeşlerin yerine tekrar Mursi rejiminin iktidara gelmesini bir gün olsun istemedik.

Bugün yaşananları değerlendirirken bu ordunun işçi grevlerini engellemek amacıyla kullanıldığını göz ardı etmemeliyiz. Aynı şekilde yeni rejimin yönetim kademelerinde yer alanların, polis ve ordu yöneticilerinin, büyük çoğunluğunun eski rejimden kalanlar olduğunu da unutmamalıyız. Bu süreçte General Sisi'nin yürürlüğe koyduğu politikalar da atlanmamalı. Sisi'nin icraatlarının özgürlük, haysiyet ve toplumsal adalet karşıtı olduğuna kuşku yok.

Bugün uygulanan vahşi katliamı failleri işte bunlardır. Bu süreçte Mısır devrimi alaşağı ediliyor. Amaç hakları uğruna mücadele veren yoksul işçilerin ve devrimci gençlerin yani Mısır halkının devrimle bağlarını koparmaktır. Bunun için uygulanan yöntem ise devlet teröründen başka bir şey değil.

Ancak burada Müslüman Kardeşlerin ve Selefilerin yaptıkları da atlanmamalı. Onlar, Hıristiyanlara ve kiliselerine saldırdılar. Yapılanlar ancak karşı devrimci güçlerin palazlanmasına hizmet eder. Mısır'daki Hıristiyanların hedef haline getirileceği kirli bir iç savaş başlatmak isteyen gerici Müslüman Kardeşler Mübarek veya Sisi rejiminden farksızdır. Bunların tamamı suç ortağıdır. Onlar, hiçbir zaman Kıptileri ve kiliselerini savunmadılar.

Bizler Sisi'nin katliamına ve Mısır devriminin sonunu getirme gayretlerine kesinlikle karşıyız. Bugün uygulanan katliam, karşı devrimin ilk adımlarıdır. Bizler kuşkusuz saldırıya uğrayan Mısırlı Hıristiyanlara da sadece Sisi'ye hizmet edecek kanlı projelere de karşıyız.

Kendisini liberal veya solcu olarak tarifleyen pek çok kesim Sisi hükümetine destek vererek Mısır devrimine ihanet etti. Onlar ordunun akıttığı kanı aklamaya çalışarak karşı devrime hizmet ettiler. Şu anda elleri kan içinde.

Bizler, Devrimci Sosyalistler olarak, bir an bile Mısır devriminin yolundan sapmayacağız. Devrim şehitlerinin akıttığı kana asla ihanet etmeyeceğiz. Mübarek'i destekleyenler, ordu yönetimini onaylayanlar, Mursi rejimi yandaşlar ve bugün Sisi'nin yanında yer alanlar-onun köpekleri... Hiçbir zaman onlar gibi olmayacağız.

Ordu yönetimi yıkılsın!
Eski rejim geri dönmesin!
Müslüman Kardeşleri istemiyoruz!
Tüm iktidar halka!"

Hiç yorum yok: