23 Eylül 2013 Pazartesi

çArşı komploya karşı / Emrah Uçar

5000 bedava bilet
kime dağıtıldı
diye merak edenler.
Dün Beşiktaş - Galatasaray derbisinde yaşananlara şaşırmadım. Zaten lig başlamadan Beşiktaş taraftarına kombine bilet satışlarında “politik söylemlerde bulunulmaması gerektiği” ile ilgili bir sözleşme imzalatılmıştı. Bunun burada kalmayacağı da belliydi.

Geçen ay bir panelde tanıştığım  ve ‘Halkın Takımı’ adına panele gelen bir Beşiktaşlı ile panelden önce ayaküstü sohbet ediyorduk. Sohbetin içinde laf döndü dolaştı Gezi eylemlerine ve haliyle Çarşı’ya geldi. Çarşı’nın ne kadar politik olduğunu, Çarşı’nın dinamiklerini ve sosyalist Beşiktaş taraftarını konuştuk. Sporcular kamplarda idman yaparken, Çarşı’nın Gezi döneminde 'yaptığı idmanlara' atıfta bulunuyordum. Daha lig başlamamışken, formunu koruyan ve hiç şüphesiz genç, yaşlı herkesin semptasini kazanmış bir Çarşı taraftar grubu vardı. 

Konu konuyu açarken, lige iyi bir başlangıç yapan Beşiktaş’tan ve AKP’nin Çarşı’ya karşı bir önlem alıp almayacağını sordum. Kısacası karşılaşmalarını Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan stadında oynayacak bir Beşiktaş’ın ve takımını yalnız bırakmayacak olan Çarşı’nın ne yapacağını merak etmiştim.  

“Lige iyi başladık ancak bizler 5. Haftadan sonra lige havlu da atabiliriz”

Nasıl yani?

 “Galatasaray maçından sonra iç saha maçlarımızı Kasımpaşa’da oynacayağız. 34. Dakikada “Her Yer Taksim Her Yer Direniş” sloganını Kasımpaşa stadında bize söyletmemek için her yolu denerler.”

Bunun önüne nasıl geçebilirler ki? Sonuçta Lig Tv zaten yayını kesiyor. Stada gelenlerin ağzını kapatacak değiller ya?

“Bu sene ilk defa kombine biletlerde politik şeyler’ söylenmemesi konusunda sözleşme imzalatıldı. Açıkça korkuyorlar. Başbakan önce stadlar ve üniversiteler diyerek iki adres göstermişti. Önce üniversitelere polisleri soktu. Şimdi de Çarşı’yı itibarsızlaştırmak için her you deneyecekler.”

O zamanlar söylenenleri bir iddia olarak değerlendirsem de, Başbakan’ın hırsını da biliyorduk. Nitekim dün gece yaşananlar da, bu iddiaları doğrular nitelikteydi.

1) Teknik Direktör Bilic, sosyalist bir takım yaratacağını söyleyerek Çarşı’nın gönlünü kazandı ve kendisini hedef haline getirdi. Dün Bilic, ne olduğunu bile anlayamadığımız bir şekilde hakeme itirazı sonrası tribüne gönderildi. Yani bir süre hak mahrumiyeti alacak ve yedek kulübesinde değil, tribünde oturacak.

2) CHP’li vekil Sezgin Tanrıkulu’nun dün twitter’da yazdığı 4 Savcı’nın kiminle ne konuştuğu, bizlerin de merak ettiği bir konudur. 

3) Çarşı’yı itibarsızlaştırmak için 1453 taraftar grubu kuruldu. Rasim Ozan Kütahyalı da katıldığı programda 1453 taraftar grubunun AKP gençlik kolları tarafından kurulduğunu söyledi. 1453 Kartal isimli grubun stadda atılan sloganlar da söylenenleri doğrular nitelikteydi.

4) Çarşı’nın en büyük aşkı Beşiktaş’tır. Çarşı zaten maçları izlemez ve sırtını sahaya döner. Endüstriyel bir futbol sektörünü eleştirse de, tek aşkının Beşiktaş olduğunu her zaman söyler. Bu nedenle frikik kullanacak sırada sahaya kesinlikle inmez. Görüntülerden de anlayacağımız üzere olaylardan kısa bir süre önce tribünlerde sandalyelerle birbirine giren taraftarlar vardı. Bu taraftarlar 1453 Kartal denilen gruptu. Ellerinde sandalyeler ve Lig Tv olan biteni gösteriyordu. En çok şaşırdığım konu ise sandalyelerin stadda ne işi vardı? Yoksa bir müsamere vardı da biz mi kaçırıyorduk? 

5) Olaylardan sonra Lig Tv kesinlikle yayını kesmedi. Bütün yaşananları kayıt altına aldı. Önce polislerin kaçışını, sonra taraftarları yakın çekim yaparak görüntüledi. Tam o sırada yeniden “Her Yer Taksim, Her Yer Direniş” denildi. Taraftarın sesini yavaş yavaş yeniden kestiler. 

6) Maça gelen taraftarlar stada gelirken ilk defa aranmadık diyordu. Söylenenler doğruysa maça gelen taraftarlar neden aranmadı?   

Bütün bu girişimlerin Çarşı’yı itibarsızlaştırmak için yapıldığını düşünenlerdenim. Sohbet ettiğim Çarşı’lı taraftarın dediği gibi, “Kasımpaşa stadına bizleri sokmayacaktır” sözleri dün akşam adeta yerini buldu. Çünkü bundan böyle Beşiktaş’a cezalar yağacak. Kurallar gereği Beşiktaş takımı kalan maçlarını  tarafsız bir sahada ve seyircisiz oynayacak. 

Adına ‘1453 Kartal’ diyen bir taraftar grubuna ancak şu söylenir: Haklısınız, Osmanlı’da oyunlar hiç bitmez…

Hiç yorum yok: