19 Aralık 2013 Perşembe

Devletin kanlı ironisi: Hayata Dönüş Operasyonu #19AralıkCezaeviKatliamınıUnutmuyoruz

19 Aralık 2000 tarihinde, F tipi cezaevlerine karşı 20 Ekim'den beri sürmekte olan Ölüm Oruçlarını sona erdirmek amacıyla 20 cezaevine birden yapılan operasyona verilen ironik isim: “Hayata Dönüş Operasyonu” bu operasyonda 29 kişi ölmüştür.

Hapishane operasyonları ile birlikte dışarıda da dev bir sürek avı başlatılan gündür. Türkiye tarihinden kolay kolay silinmeyecek kara bir leke, F tipine karşı çıkanların F tipine atılması gibi en acımasız kara mizahçıların dahi zihnini zorlayacak olaylara sebebiyet olan gün. Başka bir özeliği de "12 Eylül 1980 - 17 Eylül 1980" haftasından sonra Türkiye tarihinde en çok insanin aynı anda gözaltına alındığı gündür.

İsimlendirmesi ABD'nin askeri operasyonları isimlendirmesini andıran operasyondur (Bkz: Enduring freedom -Sınırsız özgürlük- Amerikan kuvvetlilerin Afganistan’a saldırı operasyonuna verdiği isim.)

Türkiye oligarşisinin en kanlı katliamlarından birinin yıl dönümü 19 Aralık katliamı; unutulmayacak ve unutturulmayacak, er ya da geç hesabı sorulacak olan gündür.

Hiç yorum yok: