21 Ocak 2014 Salı

Gezi Şehit ve Gazileri Platformu kuruldu

Gezi Şehit ve Gazileri Platformu, İstanbul Barosu'nun konferans salonunda düzenlenen toplantıyla resmen kurulmuş oldu. Gezi Parkı protestolarında hayatlarını kaybedenlerin aileleri ve yaralılar artık birlikte hareket edecek. 

Haziran Direnişi’nde yaşamını yitirenlerin yakınları ve direniş sırasında yaralananların biraraya gelerek oluşturduğu Gezi Şehit ve Gazileri Platformu kuruluşunu ilan etti.

İstanbul Barosu Orhan Adli Apaydın Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya konuşmacı olarak platformun kurucuları Volkan Kesenbilici, Beycan Taşkıran,  Gezi Parkı protestoları sırasında hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş’ın ağabeyi Muharrem Ayvalıtaş ve polisin attığı gaz fişeğiyle başından vurulunca komaya giren 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan ve Türk Tabipler Birliği Başkanı Özdemir Aktan, İstanbul Barosu Eski Başkanı Avukat Turgut Kazan, HDP Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gençay Gürsoy, HDP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sırrı Süreyya Önder, Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Özdemir Aktan, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Avukatı İlknur Alcan, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Türk Tabipler Birliği Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, CHP ’li Milletvekili Aykut Erdoğdu, Gülseren Onanç, ÖDP Eş Başkanı Bilge Seçkin Çetinkaya,’nın yanı sıra Gezi Tutukluları Aileleri Platformu, DHF, Partizan, Halkevleri ve SODAP temsilcileri katıldı.

Gezi olaylarında yaralananlardan Volkan Kesenbilici ortak basın açıklamasını okudu. Kesenbilici, Gezi Parkı eylemlerinde yaşanan süreci anlatarak, “Yaşadığımız düzende en ufak bir hakkı elde etmek için dahi ağır bedeller verildiğinin bilincinde olan siz halklar, ayaklanmada en gençlerimizi şehit verdik. Canlarımızı, gözlerimizi, ciğerlerimizi verdik. Kafatasımız parçalandı. Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz, Mehmet Ayvalıtaş, Ahmet Atakan, Zeynep Eryaşar, Medeni Yıldırım ve Hasan Ferit Gedik göğe yükselenlerimiz oldu. 14 yaşındaki Berkin Elvan hala yaşam için direnişte” dedi.

“Hekimler polise bilgi vermeyecek”
Deklarasyon metninin okunmasından önce ilk sözü alan Türk Tabipleri Birliği Genel Başkanı Özdemir Aktan, Haziran Direnişi'nin ardından Türkiye'nin bir daha aynı olmayacağını ifade ederek, iyiye doğru gidişin ilk adımının Gezi ile atıldığını ifade etti. Sağlık çalışanlarının direniş sırasında gönüllü hizmet verdiğini vurgulayan Aktan, bu sebeple hekimlere yönelik saldırıların olduğunu, hekimlerin tedavi görevlerinin ruhsata bağlandığını dile getirdi. Aktan, insanların direniş sırasında hastaneye gitmediklerine, çünkü polisin hastanelerde yaralı avına çıktığına dikkat çekti ve bu süreçte polisin kendilerinden de yaralılar ile ilgili bilgi istediğini, ancak bu bilginin verilmediğini, asla da verilmeyeceğini söyledi.

ÇHD'ye soruşturma açıldı
Aktan'ın ardından söz alan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şube Yönetim Kurulu Üyesi İlknur Alcan da Gezi olaylarından bu yana İstanbul’da resmi rakamlara göre bin 500′ün üzerinde insanın gözaltına alındığını aktararak, “Yaklaşık, Başsavcılığın söylediği 40′a yakın İstanbul’da soruşturma var. Bunların 10′a yakınının davası açıldı ve devam ediyor” dedi.

Basın toplantısının yapıldığı sırada Çanakkale'de yazılama yaptığı için yargılanan 13 yaşındaki çocuğun davasının görüldüğünü, ÇHD'li avukatların bu davayı izlemeye gittiklerini dile getirdi. Alcan, direniş sürecinde ÇHD ve Baro adına gönüllü avukatlık yaparak, hastanelerde yaralıların yanlarında yer aldıklarını ifade etti. Alcan bu sebeple dernekleri hakkında birçok soruşturma yürütüldüğünü sözlerine ekledi.

Hala komada olan Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan ise kısa bir konuşma gerçekleştirerek, Berkin'in kalkacağından ümitli olduklarını ve hesabın elbet sorulacağını ifade etti.

Şehit aileleri ve yaralananlar birlikte mücadele edecek
Platform adına basın açıklamasını direniş sırasında tek gözünü kaybeden Volkan Kesenbilici okudu. Kesenbilici, Gezi Parkı'nın savunulmaya başlandığı Mayıs'ın son günlerinin, Haziran ile birlikte özgürlük fırtınasına döndüğünü ifade etti. Direnişin yaygınlığına ve büyüklüğüne dikkat çeken Kesenbilici, “Yaşadığımız düzende en ufak bir hakkı elde etmek için dahi ağır bedeller verildiğinin bilincinde olan biz halklar, ayaklanmada en gençlerimizi şehit verdik. Canlarımızı, gözlerimizi, ciğerlerimizi verdik. Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz, Mehmet Ayvalıtaş, Ahmet Atakan, Zeynep Eryaşar, Medeni Yıldırım ve Hasan Ferit Gedik göğe yükselenlerimiz oldu. 14 yaşındaki Berkin Elvan hala yaşam için direnişte” şeklinde konuştu.

 Kesenbilici, mahkemelerde kendileriyle dalga geçildiğini sözlerine ekledi ve “Bizler, Haziran Ayaklanması'nda polis şiddetiyle yaralanan, kemikleri kırılan, bazı uzuvlarını artık kullanamayan, tedavi süreci halen devam edenler ya da çocuklarını şehit veren aileler olarak hukuki süreci de Gezi ruhuna uygun olarak birlikte örgütlemek için yola koyulmaya karar verdik” dedi.

PVSK, ÖYM ve TMK'ya karşı mücadele
Platformun temel mücadele başlıklarını sunan Kesenbilici, şunları ifade etti:

- Gezi şehidi ailelerinin, Gezi gazilerinin ve polis şiddeti sonucu yaralanan herkesin başlattıkları hukuki süreçte birlikte hareket etmek.

- Gaz bombası ve plastik mermi kullanımının yasaklanması için mücadele etmek.

- Polislere insanları öldürme yetkisi tanıyan Polis Vazife Salahiyet Kanunu'nun kaldırılması için mücadele etmek.

- Gezi süreci ve sonrasında da görüldüğü üzere keyfi şekilde, gizlilik kararlarıyla yapılan tutuklamaların kaynağı olan Özel Yetkili Mahkemeler ve Terörle Mücadele Kanunu'nun kaldırılması için mücadele etmek.

Bizler ayrıca, yeniden gelişecek toplumsal bir ayağa kalkışta yaralıların tıbbi ve hukuki sürecinde destek olmayı sağlayacak bir dayanışma ağının oluşturulmasını da amaçlıyoruz.

Gezi ruhuna uygun olarak platformumuza destek olmak isteyen herkese, her gruba kapımız açık. Ancak yaklaşmakta olan yerel seçimler sürecinde bu durumun seçim kampanyasına dönüştürülmesini kesinlikle reddediyoruz.

Tüm Gezi dostlarını, sosyalist, devrimci, yurtsever ve demokratik kamuoyunu, demokratik kitle örgütlerini, meslek örgütleri ve sendikaları, halklarımızı bu süreçte de birlikte hareket etmeye ‘Bu daha başlangıç, mücadeleye devam’ demeye çağırıyoruz.”

“Bu daha başlangıç mücadeleye devam”
Açıklamanın okunmasının ardından ev hapsinde bulunduğu için toplantıya katılamayan Çağdaş Küçükbattal toplantıya katılanlara selamlarını yolladı. Ayrıca polisin vahşi işkencesine uğraması nedeniyle görme yetisini kaybeden Hakan Yaman da toplantı için mesaj yolladı ve barışın kurulduğu yarınları temenni etti.

Basın toplantısının devamında DİSK Genel Başkanı Kani Beko, HDP Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gençay Gürsoy, CHP’li Aykut Erdoğdu’da konuşma gerçekleştirdiler. Basın toplantısına katılanlardan bazıları ise söz alarak platformun ismine dair eleştirilerini dile getirdi ve öneriler sundu.

Basın toplantısının kapanışında şehit aileleri ve gaziler kürsüye çıktılar. Basın toplantısı “Bu daha başlangıç mücadeleye devam!” sloganı ile sonlandırıldı.

Hiç yorum yok: