10 Şubat 2014 Pazartesi

İstanbul Tabip Odası'ndan Habertürk'e çağrı: "Basın alanından çekilin"

İstanbul Tabip Odası, Habertürk Gazetesi'nin 24 Eylül 2013 tarihli nüshasının 24. sayfasında yer alan "Bu mu sağlıkta çağ atladığı iddiasındaki Türkiye" başlıklı habere Recep Tayyip Erdoğan'ın müdahale etmesini ve haberi yapan 3 gazetecinin işten çıkarılmasına tepki gösterdi.

"Bu mu ileri demokrasi, bu mu bağımsız basın iddiasındaki Türkiye" diyen İstanbul Tabip Odası, "Hepsinden vazgeçtik, gerçek ve namuslu bir haberle, ülkedeki bir sağlık sorununu görünür kıldığı için üç basın emekçisini işten attıracak 'vicdansızlıktaki Türkiye'" dedi.

İstanbul Tabip Odası, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Her şeyin kanıksandığı, bu kadar da olmaz denilen her şeyin olabildiği, ülke yönetiminde en yetkili makamlarda bulunanlar başta olmak üzere, iş dünyasından, yargısına, bürokrasisinden, medyasına kadar hiçbir ahlaki normun korunamadığı günlerden geçiyoruz. Tarafsızlığını zaten yitirdiği ayyuka çıkmış bir gazetenin 24. sayfasındaki sağlık haberine bile tahammül edemeyen, buna müdahaleyi kendine hak gören başbakanın yönettiği bir ülkede yaşıyoruz.

24 Eylül 2013 günü HaberTürk gazetesinin 24. Sayfasında bir sağlık haberi yayınlanıyor. “Bu mu sağlıkta çağ atladığı iddiasındaki Türkiye” başlıklı. İstanbul Tabip Odası olarak yıllardır, yüzlerce kez söylediğimiz, örneklerini sunduğumuz bir tablonun, sağlığın paralılaşmasının, tüketim odaklı oluşunun, gereksinimi olana değil de, piyasa da tüketici olana odaklanmış bir sağlık sistemi kurulduğunu ifade ettik. Bu açıklamalarımızın, bu konulardaki raporlarımızın medyada yer bul(a)mamasının nedenini şimdi daha iyi anlıyoruz. Meğer diğerlerinde olduğu gibi sağlık konusunda da neyin haber yapılıp neyin yapılmayacağını başbakan ya da onun görevlendirdiği medya komiserleri karar veriyormuş. Meğer ülkede sağlık dahil olmak üzere yaşanan aksaklıkların, sorunların haberinin, uygulanan politikaların eleştirilerinin medyada yer bulabilmesi için medya komiseri olarak görevlendirilmiş kişilerin o gün evlerine erken gitmesi, kontrolü o anlık kaybetmeleri gerekiyormuş.

Bizler bu ülkenin onurlu hekimleri olarak, ülkemizin bu onursuzluğu hak etmediğini düşünüyoruz. Bu anlayışa, bu pespayeliğe alışmayacağımızı, kanıksamayacağımızı, olağan kabul etmeyeceğimizi ilan ediyoruz.

İstanbul Tabip Odası olarak, başta sağlık hizmeti ve tıp eğitimi olmak üzere; emeğe, çevreye saygılı, insanca yaşanabilir bir ülke ve demokratik bir rejim konusundaki kaygı, eleştiri ve önerilerimizi söylemeye devam edeceğiz. Bunların medyada yer bulup bulmadığı ülkemizin demokrasi ile yönetilip yönetilmediğinin turnusolünü oluşturacaktır.

Gazetenin 24. Sayfadaki sağlık haberini kaldırmayı kalkışan yetkilileri istifaya, ilgili basın kuruluşunu basın alanından çekilmeye davet ediyoruz. "

Ne olmuştu?
24 Eylül 2013′te Habertürk’ün 24. sayfasında çıkan bu haber üzerine Tayyip Erdoğan, Habertürk’teki “komiseri” Fatih Saraç’ı arayarak şikayet etmiş ve bunun üzerine Fatih Saraç ve Fatih Altaylı haberi “nankörlük” diye eleştirdikten sonra gazetecileri işten çıkarıp durumu Yalçın Akdoğan’a rapor etmişti.

Hiç yorum yok: