22 Mart 2014 Cumartesi

Engellemelere karşı Twitter’a erişmek için ne yapmalı?

Twitter yasağının DNS yöntemiyle aşılmasını önlemek için Twitter’a ait IP (Internet Protokol) adresleri de engellenmeye başlandı.

Sabah saatlerinde Twitter’a yönelik erişim engelini kaldırmak için yaygın olarak kullanılan Google DNS’lerin de (Domain Name Server) engellendiği ortaya çıkmış, kullanıcılar gün içerisinde farklı DNS servisleri kullanarak siteye ulaşabilmişlerdi.

Mahkeme kararı, TİB uygulaması, DNS engeli de çözüm olmayınca akşam saatlerinde Twitter’a erişimi engellemek için siteye ait IP (Internet Protokol) adresleri doğrudan engellenmeye başlandı.

Engellemenin internet servis sağlayacılarına yapılan talep sonucu gerçekleştiği düşünülüyor. IP tabanlı engellemeler söz konusu olduğunda DNS (alan adı sunucusu) ayarlarında yapılan değişikler yasağı aşmak için yeterli olmuyor.

Twitter yasağını başka bir boyuta taşıyan IP tabanlı engellemeyi aşmak için kullanıcılar öncelikle şu yöntemleri öneriyor:

https://tweetdeck.twitter.com adresi üzerinden Twitter’a ulaşılabiliyor.

Google Chrome tarayıcısını kullananlar ‘Zenmate’  ya da ‘Hola Better Internet’ eklentilerinden birini kurarak Twitter’a erişim sağlayabiliyor.

Mozilla Firefox tarayıcısında ‘Anonymox’ eklentisi kurularak Twitter’a erişim sağlanabiliyor.

Android ve İOS tabanlı akıllı telefonlarda ‘Opera Mini’ tarayıcısıyla Twitter yasağı şimdilik aşılabiliyor.

Windows Mac ve Linux tabanlı bilgisayarlarda kullanılabilen TOR tarayıcısıyla da engelli web sitelerine takibe uğramadan ulaşılabiliyor.

Özel Sanal Ağ’lar Virtual Private Network-VPN, internet kullanıcılarına sanal ortamda ‘anonim’ kalma şansı sunuyor hem de yasakları aşmayı sağlıyor.  2014 yılının en güvenilir VPN servislerinin listesine buradan ulaşabilirsiniz.
FKBC: Ayrıca sansür ve yasaklara karşı RedHack, Anonymous, Telecomix ve çeşitli grupların ortak çalışmalarıyla gerçekleştirdikleri uygulamalı bilgilendirme metni.

Hiç yorum yok: