11 Ağustos 2014 Pazartesi

ÖDP, SYKP, SDP, Halkevleri, HTKP ve KP'den seçime dair açıklama: Mücadeleye devam!

Seçim sonuçlarını değerlendiren sol parti ve kurumlar Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı'nı gayrimeşru olduğunu belirtirken 'mücadeleye devam' dedi.

10 Ağustos'ta yapılan ve Recep Tayyip Erdoğan'ın kazandığı Cumhurbaşkanlığı seçimleri ardından Türkiye solu seçim değerlendirmesi yaptı. Yapılan açıklamalarda mücadele vurgusu yapıldı.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına yaptığı açıklamada seçim sonuçların solun önüne koyduğu en açıl görevin “Birleşik bir direniş seçeneğinin yaratılması” olduğu vurgulandı.

ÖDP, Erdoğan'ın adaletsiz bir süreç sonucunda seçimi 'sınırda' bir oyla kazandığı vurgularken halkın çoğunluğunun ise Erdoğan'a 'hayır' dediğinin altı çizdi. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığı için muhalefetin sağa açılma stratejisinin iflas ettiği belirtildi. Demirtaş'ın ise bir seçim başarısı elde ettiği ifade edildi; ancak adaylığın “Tüm muhalefet dinamiklerini de kapsayan daha geniş tabanlı bir ortaklık olarak gelişebilseydi” bu başarının daha ötesine geçileceği kaydedildi.

ÖDP'nin açıklamasında “Sonuçların kriz içerisinde ilerleyen mevcut durumu değiştirmediği” belirtilirken şu ifadelere yer verildi: "Sol-sosyalist hareket açısından CB seçimi uyarıcı niteliktedir. Önümüzdeki daha zorlu ve çetin geçecek mücadelenin ihtiyaçlarına yanıt verecek birleşik bir direnme zeminini ve seçeneğini hep birlikte inşa etmeliyiz. Eğer bu yaratılamazsa devrimci direniş imkanının umutsuzluk içerisinde boğulmasının önüne de geçilemeyecektir. Sol-sosyalist hareket bu sorumluluğunu yerine getirebildiği oranda etkili olabilecektir.”
***
Halkevleri'nin yaptığı seçim değerlendirmesinde ise kadın, doğa, işçi düşmanı olan, Gezi'deki devlet şiddetinin sorumlusu olan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmasının gayrimeşru olduğunu söylendi.
***
Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları hakkında bir açıklama yayımlayan Komünist Parti, toplamda 34 milyon seçmenin Erdoğan'a hayır dediğine dikkat çekerek, "Gericiliği yenmek için karşısına yeni bir düzenle, sosyalizmle çıkmaktan başka çare yoktur" dedi.
***
Halkın Türkiye Komünist Partisi'nden yapılan açıklamada “Cumhurbaşkanlığı seçimi göstermiştir ki, gericilik yarışını kazanmış olan değil, bu tepkiyi örgütlü bir güce dönüştürebilen dinamik Türkiye'nin geleceğini belirleyecektir. Gericiliğin karşısına başka bir gericilikle çıkılamaz. Bu ülkenin kurtuluşu ancak ve ancak soldadır” denildi.
***
Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP): "Demirtaş seçimin tartışmasız esas kazananıdır. Oylarımız Türkiye ve Küdistan'da ortalama yüzde 50 oranında arttı ve temsil ettiğimiz ilkeler halk tarafından hüsnü kabul gördü. HDP projesi batıda da güçlü destek gördü. Seçimlerde siyasi demokrasi mücadelesi ekseninde kurulan dil ve propaganda yöntemi, var olan pek çok imkansızlığa rağmen elde ettiğimiz başarının önemli sebebidir. Solun HDP'yi marjinalleştireceğine dair iddialar anlamını yitirdi."
***
Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP): Uzun süredir Türkiye’nin demokratikleşmesinin biricik yolunun Kürtlerin özgürlük ve eşitlik mücadelesiyle, işçilerin, Alevilerin, demokrat Müslümanların, kadınların, LGBTİ’lerin, gençlerin özgürlük ve eşitlik mücadelesinin asgari demokrasi programı etrafında birleşmesi olduğunu savunuyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına ilişkin yapacağımız ilk tespit seçimin asıl kazananın Demirtaş’ın adaylığında HDK/HDP’nin bu çizgi olduğudur."

Hiç yorum yok: