27 Eylül 2014 Cumartesi

Kobanê'yle dayanışmayı büyütelim! #BerxwedanaKobane

Günlerdir Kobanê IŞİD çetelerinin kuşatması altında. IŞİD çeteleri Rojava devrimini ezmek için ağır silahlarla günlerdir saldırıyor. Kobane'de göğüs göğüse savaş yaşanıyor. Kobanê bugüne kadar yapılan saldırıların en şiddetlisi ile karşı karşıya. Emperyalist devletler IŞİD’e karşı olduklarını, koalisyon kurdukları, hava operasyonuna başladıklarını ifade etseler, Barzani Kobanê'ye yardım çağrısı yapsa da IŞİD çetelerinin Kürdistan devrimine yönelik vahşi saldırılarına karşı değiller.

Kobanê halkı ve YPG savaşçıları IŞİD sürülerine destansı bir direniş sergiliyor. Kobanê, faşist kuşatmaya karşı dünün Madrid’i ve Stalingard’ıdır. Bölge gericiliği, IŞİD Kobanê’yi düşürürse Rojava devriminin ezileceği hayalleri içinde. Bu nedenle IŞİD’e destek veriyor ve Rojava halkının direnişine seyirci kalıyor.

IŞİD çetelerinin baş destekçilerinden biri Türk devleti ve AKP hükümetidir. AKP hükümeti istediği kadar inkar etsin: IŞİD’i askeri ve lojistik olarak besleyen ve destek veren başlıca güçlerden biridir. Çünkü IŞİD Kobanê’yi ele geçirip Rojava devrimini boğmayı hedefliyor.

AKP iktidarı IŞİD çeteleriyle içli dışlı bir şekilde Kürdistan devrimine karşı amaç birliği içindedir. Şimdi IŞİD’in başaramayacağını AKP hükümeti gerçekleştirmek istiyor. Güvenlikli tampon bölge oluşturma planı bunun bir parçasıdır. Türk devleti tampon bölge planıyla Rojava amacını ortaya koymuştur.

Türkiye IŞİD çetelerine trenlerle silah sevkiyatı yapmakta, lojistik destek vermektedir. Bütün bunlar dünyanın gözü önünde cereyan etmektedir.

Kobanê’ye yönelik saldırıları protesto etmek için sınıra yürüyen halka saldırılar, Anadil hakkına sahip çıkan halka yönelik saldırılar AKP’nin gerçekte önümüzdeki süreçte Kürdistan devrimine karşı kapsamlı saldırı içinde olduğunu göstermektedir.

Kobanê halkıyla dayanışmak, Rojava devrimini savunmak meşru, demokratik ve enternasyonalist bir görevdir. Her yerde Kobanê direnişinin çığlığına yanıt vermek için sokaklara çıkalım. AKP iktidarının IŞİD çetelerine verdiği desteği her alanda protesto edelim.

Rojava Ortadoğu halkalarının yüz akıdır. Onurun ve özgürlüğün umududur. Emekçi halklarımızın moral motivasyonu, direniş örneğidir.

Kan ve can pahasına kısıtlı olanaklarla tüm faşist gerici güçlerin ittifak içinde hareket ederek boğulmaya çalışan Rojava devrimine destek halkların kardeşliği ve ortak hareket etmesini örüp geliştirmek demektir. Şimdi tam da emperyalizme, işbirlikçilerine ve faşist IŞİD katliamına dur demek için Ortadoğu halklarının birleşik kavgasını büyütmek için alanlara çıkma ve gücümüz gücümüze katma zamanıdır.

Yaşasın Rojava halkların özgürlük direnişi!
IŞİD terörüne karşı Kürt halkıyla dayanışmayı büyütelim!
Yaşasın halkların kardeşliği, eşitliği ve dayanışması!

Hiç yorum yok: