5 Kasım 2014 Çarşamba

Parlamento binasına dürüst biçimde giren ilk ve tek adam Guy Fawkes ya da V For Vendetta üzerine

İngiltere’nin "en büyük vatan haini olarak bilinen" Guy Fawkes, intihar bombacılarının ilki miydi? Yoksa idealleri uğruna her şeyi göze alan, büyük bir devrimci miydi? Bugün tüm dünyada pek çok protestoda kullanılan, V For Vandetta masekesi olarak bilinen, Guy Fawkes maskesi aslında ne anlama geliyor?

Hikaye 17. yüzyılda başlıyor... İngiltere'de 5 Kasım 1605’te, bir grup Katolik komplocu, eşi benzeri görülmemiş boyutta bir entrikaya kalkıştı. Parlamentoyu havaya uçurmayı, Kralı tahttan indirmeyi, sonrasında da halkın isyan etmesini sağlamak istiyorlardı. Bu olaya ‘Barut Komplosu’ denildi. V For Vendetta filmine konu olan bu olayda, asıl görev Guy Fawkes’a, diğer adıyla Guido Fawkes’a düşüyordu.

13 Nisan 1570 tarihinde York’ta doğan Fawkes, Katolik bir İngiliz askeriydi. Parlamento binasını havaya uçurma görevi ona verilmişti. Ancak bu görevini tamamlayamadan yakalandı ve hapse atıldı.

5 Kasım’da tutuklanan Fawkes, aylar boyunca işkence gördü ve bu komploda ona yardım edenlerin isimlerini vermeye zorlandı. En sonunda "vatan haini" olarak hüküm giyen Fawkes, mahkeme kararıyla 31 Ocak 1606’da idam edildi. O günden itibaren 5 Kasım tüm Birleşik Krallık’ta Guy Fawkes Gecesi olarak kutlanmaya başladı. Birleşik Krallık ve krallığa ait diğer eyaletler, havai fişekler ve büyük şenlik ateşleri eşliğinde, komplonun başarısızlığa uğramasının yıldönümünü kutlarlar.

Yaklaşık 400 yıldır süregelen kutlamalarda, Guy Fawkes maskesi giymiş kuklalar yakılıyor ve Fawkes’un başarısızlığıyla dalga geçiliyordu. Ancak Guy Fawkes bugün popüler ve protest kültürün önemli bir öğesi haline geldi. V For Vendetta filminin kitleleri etkilemesi sonrasında, dünyadaki bütün hükümet ve sistem karşıtı protestolarda Guy Fawkes maskesi kullanılmaya başlandı. Bu sembol öyle popüler hale geldi ki, siyasi ve toplumsal bazı olaylardan sonra devlet teşkilatlarına ait siteleri çökerten ve gizli bilgileri sızdıran Anonymous grubu da, bu maskeyi sembol olarak benimsedi.

Tarihin garip bir cilvesi olarak; "terörist eylemleri lanetlemek için" kutlanan 5 Kasım, günümüzde baskı rejimlerine karşı protest bir duruşun sembol tarihi haline geldi. Terörist olarak anılan Guy Fawkes, direnişlerin yüzü oldu. Sinema ve sanatın toplumlar üzerindeki etkisine en güzel örneklerden biri olan Guy Fawkes ve 5 Kasım, bugün kazandıkları mana ve önemi V For Vandetta'ya borçlular desek yanlış olmaz...

Hiç yorum yok: