31 Aralık 2014 Çarşamba

FKBC 5 yaşında...

FKBC | Faşizme Karşı Birleşik Cephe, tam beş yıl önce, Ocak 2009’da, bir uçurumun ortasında kuruldu. Biz kimiz(?)e cevabımız ise elbette ideolojik olacaktır, Marksizm’den beslenen ve sosyalizmi referans alan bir güzergâhımızın olduğudur.

Özetle ardımızda kimseler yok. Dolayısıyla peşine düştüğümüz kimseler de. Sadece 4. Kuvvet Medya diye tabir ettiğimiz (her nedense demokrasinin dördüncü kuvveti olarak anılır) ve her dönem devletlerin (iktidarların) dördüncü kuvveti işlevini yerine getiren ana akım (burjuva) haberciliğe karşın sosyalist solun propagandası amacıyla yola çıktık. Başlarken vurgu yaptığımız gibi, bir uçurumun ortasında kurulduğumuz o mecranın yola koyulmasının kısa hikâyesi işte budur.

Artık biliyorsunuz; FKBC hiçbir kişi, kurum, fraksiyon, hareket, örgüt veya oluşumla doğrudan ya da dolaylı bir ilişki içinde değildir. Fakat devrimci propagandayı temel aldığımızı söylememiz gerekiyor. İrili, ufaklı (bayrakların büyüklüğüne ve küçüklüğüne bakmadan) herkesin yanında ve herkese aynı uzaklık derecesindeyiz, netice itibariyle yanlarında durmak istediğimiz koskoca bir Kürdistan ve Türkiye Devrimci Hareketi (TDH) gerçekliği var, bu da bizi güçlü kılıyor. İşte bu felsefeyle hiçbir görüş ve inancı önümüze koymadan geçirmeye çalıştığımız dört yılı geride bıraktık.

Bir özeleştiri verirsek hatalarımızı gördüğümüzü söylüyoruz. Hatalar yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Ama sizlerle birlikte öğrenerek bu hatalardan da dersler çıkarıp, sizlerle birlikte aşacağız.

2013 - 1 Mayıs’ıyla başlayan ve Gezi direnişiyle devam eden güzergâhımız da bazen ellerimizde spreyler de olsa, yeri geldiğin de artık su kovaları ve fırçalarıyla barikatların ardında berbat edilen bu ülkeyi sizlerle birlikte temizlemeye kararlıyız!

FKBC | ★ | Faşizme Karşı Birleşik Cephe / FKBC

Hiç yorum yok: