24 Nisan 2015 Cuma

Düzmece masayı gazetecilerin önün de tekmeleyerek bir gelenek başlatmış devrimci bir geleneğin mimarı: Remzi Basalak

Remzi Basalak, hani emniyette üstünde silahlar, mermiler, bombalar, kitaplar, dergiler olan bir masa önünde devrimcileri (anarşikleri) gazetecilere sergilerlerdi, işte yakaladık bu kadar silahla ve bombayla birlikte diye, hala bazen yapıyorlar ya işte o düzmece masayı gazetecilerin önün de tekmeleyerek bir gelenek başlatmış TİKB'li komünist devrimci.

Evet, yakalanışını basına gösteren kameralar karşısında önüne kurulan masayı devirmesiyle akıllarda kalan Remzi Basalak var bizim sol tarihimizde. 1992'de Türkiye İhtilalci Komünistler Birliği (TİKB)'e yapılan operasyonda yakalanmıştır. Yakalandığı akşam paralar ve silahlarla basının önüne çıkarılır. Bu bir devlet geleneğidir uzun süreden beri devam eden, yakalanan solcular ağır işkence sonucu başı eğik şekilde yenilmiş bir görüntü çizerek getirilir basının önüne. Hatta pek çok sol ekibin lideri 12 Eylül döneminde bu görüntüleri vermişlerdir.

Remzi Basalak tam basının önüne çıkarıldığı vakit masaya tekmeyi vurur, slogan atmaya başlar, paralar ve silahlar yerlere dökülür. Neye uğradığını şaşıran polis Remzi Basalak'ı o akşam işkencede katleder. bu eylem o kadar etkili olmuş, o kadar ses getirmiştir ki, bir daha polis hiçbir solcuyu bu halde basının önüne çıkaramaz. Mehmet Ağar ve kontra ekipleri büyük bir yenilgi almıştır.

Alkış, nezaket, diplomasi, adap, erkân, espriler, şakalar, komiklikler filan. 

Remzi Basalak’ı hatırlayın, bizim geleneğimiz o...

İlgilisi için bakınız Remiz Basalak’ın ardından 7 Ekim 2013 yılında Proleter Devrimci Duruş dergisinden yayımlanan “O’nun ardından” başlıklı yazı.

Hiç yorum yok: